Şubat Ayının Ruhuna Uygun Kış Temalı 5 Kitap Önerisi

“Okumalısın! Ben kitaplarımı değil, kitaplarım beni ortaya çıkarmıştır.” diyor Montaigne. Şubat ayının ruhuna uygun okuma önerileriyle içindeki seni ortaya çıkarmak istersen, hemen önerilerimize göz atmalısın.

Kış mevsiminin son ayı Şubat için kimi zaman içinizi ısıtacak, kimi zaman kışın soğuk rüzgârlarını yüzünüze vuracak, kimi zaman yüreğinizi yumuşatacak, bazen de sıcacık gülümsetecek okuma önerilerimiz olacak! Haydi başlayalım…

Berci Kristin Çöp Masalları – Latife Tekin

    

Muazzam bir hayal dünyasının ifadesi, masalsı lezzette bir dil ve ustaca kurgulanmış olayların bir arada bulunduğu, Latife Tekin’in Berci Kristin Çöp Masalları adlı romanı bir kış gecesini anlatarak başlıyor.

Bir kış gecesinde yılın ilk karı yağıyor ve roman çöp yığınları içinde başlıyor.

Berci Kristin Çöp Masalları, Çiçektepe olarak adlandırılan bir gecekondu mahallesinde yaşananları anlatıyor. Bir gecekondu mahallesindeki yaşamın sıkıntılarını, buradaki insanların hayatlarını ustaca bir kurgu ile anlatan bu roman okunmaya değer.

Kış Masalı – Shakespeare

Her zaman okuduğumuz türlerden farklı bir şey okumak isteyenler için Shakespeare’in bir tiyatro oyunu olan Kış Masalı tam da aradıkları şey olabilir. İlk üç perde okuyanı oldukça dramatik durumlarla karşı karşıya bıraksa da sonraki iki perdede komediyle karşılaşacak ve mutlu sonla biten bir masal okumuş hissine kapılacaksın.

Yazıldığı dönemin İngiltere’sini de öğrenebileceğin bir eser olan Kış Masalı; dramatik bölümleriyle kışın, komedi bölümleriyle baharın gelişinin temsilcisi gibidir.

Kar – Orhan Pamuk

Bu kış, özellikle kara hasret kalan şehirlerin insanlarına Orhan Pamuk’un Kar adlı romanı ilaç gibi gelecek.

Kars şehrinde yağan karın ve şehrin tüm görüntüsünün gerçekçi ifadelerle betimlendiği romanda yazıldığı dönemin siyasi, sosyal ve kültürel pek çok özelliğiyle karşı karşıya kalacaksın. Romanın enfes betimlemeleri de cabası!

Dönemin siyasi, sosyal ve kültürel pek çok özelliğiyle karşı karşıya kalacaksın.

Palto – Gogol

Kış denince Rus edebiyatından bir öneri sunmadan geçmek imkânsızdı elbette. Gogol’un Palto adlı öyküsü, kara kışın sert soğuğu ile baş etmek için bir paltoya ihtiyaç duyan roman kahramanın hayatının değişimini konu alır.

Palto adlı eserde, hayattaki silik karakterlerin trajikomik öyküsü derinden etkileyici sahnelerle okuyanı büyüler.

Kış: Bir Mevsimin Tarihi – François Walter

Kış hakkında biraz daha öğretici bir şeyler okumak isteyenler için François Walter adlı yazarın Kış: Bir Mevsimin Tarihi eseri öneri listemize giriyor.

Eser kendi tanıtımında; 16. yüzyıldan bugüne, kapsamlı bir çevresel, kültürel tarih çalışması olarak ifade ediliyor.

Bu eser kışı, sadece bir mevsim olarak değerlendirmekten öte, kış mevsiminin hayattaki değişik yansımalarını, kişilere ve onların hayatlarına olan etkilerini çok yönlü bağlamlarla ifade eder.

Görsel: @daramuscat

Bunlar da ilgini çekebilir:

kitap önerileri, kış temalı kitaplar
Kaynaklar