Ichigo Ichie: 10 Maddede Japonların Mutluluk Felsefesi

Ichigo Ichie, ‘’hayat boyu sadece bir kez yaşanabilecek’’, ‘‘içinde bulunulan an’’ şeklinde Türkçeye çevirebileceğimiz, kökleri Zen Budizmine dayanan bir Japon felsefesi ve anı yaşama sanatıdır. Bu felsefede anlatılmak istenen, deneyimlediğimiz her şeyin, yaşadığımız her anın asla bir daha aynı şekilde gerçekleşemeyecek olan eşsiz bir hazine olduğudur. Yaşadığımız o anın tadına varmadan kaçıp gitmesine izin verirsek o an sonsuza kadar kaybolacaktır.

İlgini çekebilir: Hygge, Lagom ve Lykke: İskandinavların Mutlu Yaşam Sırları

Bazen yaşamımıza baktığımızda, bazı günlerin uçup gittiğini fark ederiz. Dün ile ilgili küçük bir soru sorulduğunda bile bunun farkına varabiliriz. Hatta size küçük basit bir soru: Dün akşam yemeğinde ne yemiştiniz?

Ichigo Ichie farkındalığını kazandığımızda ve geçmiş ile gelecek kaygılarının zihnimize ağırlık yapmasına izin vermediğimizde; sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz anların, güneşli bir güne uyandığımız sabahların her birinin ne kadar değerli olduğunu fark edecek, o anın tüm dikkatimizi hak ettiğini hatırlayacak ve bunu takdir etmesini bileceğiz. Böylece geçmişten bugünümüze taşıdığımız yükler azalacak ve kendimize daha mutlu bir şekilde yaşam sürme iznini de vermiş olacağız.

İlgini çekebilir: Duygu Bulaşıcılığı: Ya Mutluluğun Bulaşıcı Olduğu İspatlanmışsa?

Öyleyse gelin bu Japon felsefesini 10 ilkede özetleyelim!

Özel anları ertelemeyin

Her fırsat kendini sadece bir kez gösterir. Eğer onu kucaklamazsan sonsuza dek kaybolur.

Her bir anı hayatınızda sadece bir kere gerçekleşecek bir an gibi yaşayın

Yaşadığınız her anın eşsiz ve değerli olduğunu unutmayın.

Şu anda var olun

Geçmişi ve geleceği sürekli olarak düşünmemiz sadece zihnimizi yoracaktır. Geçmişi değiştiremeyiz, geleceği ise bilemeyiz ama ‘’şu an’’ olasılıklarla doludur.

Daha önce yapmadığınız bir şeyi yapın

Unutulmaz anları elde etmenin bir yolu da içinizde yapmak istediğiniz şeyleri ertelemeden yapabilmek. Bu yemek kursuna başlamak, bir müzik aleti çalmak, yeni bir spor dalına başlamak olabilir. Bunu gerçekleştirdiğinizde gelen o içinizdeki coşkuyu hissedeceksiniz.

Düzenli olarak meditasyon yapın

Meditasyonu gün içinde herhangi bir zaman diliminde farkındalığımızı ve dikkatimizi o ana yoğunlaştırıp, odaklanarak da yapabiliriz. Bu da günlük yaşam rutinimizde kısa süreli de olsa bir arınma sağlayacaktır. 

Beş duyunuza odaklanın

Duyma, görme, dokunma, tatma ve koku alma duyularınızı eğitin. Deneyimlediğiniz her anı algınızın derinliklerinde hissederek, farkındalığınızı sanata dönüştürün. Bu empati yeteneğimizi geliştirecek ve etrafımızda olan biten her şeye karşı algılarımızın daha da açık olmasını sağlayacak.

Tesadüflere dikkat edin

Tesadüflere dikkat etmek evren tarafından gönderilen işaretleri okumamızı ve evrenin sihrini her daim etrafımızda hissetmemizi sağlar.

Her günü özel bir günmüş gibi yaşayın

Sıra dışı şeyler yaşamak için doğru koşulların oluşmasını bekleme. Bunun için bir doğum gününe,  tatile veya herhangi bir özel güne ihtiyacın yok. Doğru bir bakış açısıyla her gün özel bir gün olabilir.

Eğer hayatınızda var olan bir şeyden mutlu değilseniz, farklı bir şey yaratın

İnsan doğası gereği yaratıcı, dönüştürücü ve kendisini yeniden keşfetme özelliğine sahiptir. Hatta size göre eğer Ichigo Ichie felsefesi ile yaşamak sıkıcı ve şimdiden öngörülebilir ise, başka bir şey yaratma fırsatınız da olduğunu unutmayın.

Özel anların peşinde koşun

Herhangi bir konuda ne kadar pratik yaparsanız, sonuçları o kadar iyi ve başarılı olur.

Hayatınızda size iyi gelecek felsefeyi bulmanız dileğimle…

İlgini çekebilir: Kendinle Mutlu Olmayı Öğrenmek İçin 5 Öneri

Yardımcı Kaynak: What Is Ichigo Ichie? 10 Rules Of The Japanese Way To Happiness, mindbodygreen.com

Ichigo Ichie, meditasyon, mutluluk felsefesi
Kaynaklar