Sosyal Medya Romantik İlişkinizi Nasıl Etkiliyor?

Neredeyse hepimiz sosyal medyayı kullanıyoruz, hem de çok sık. Her gün, saatlerce, birçok görüntüye maruz kalıyoruz. Her gün defalarca gördüğümüz şeylerin düşüncelerimize, duygularımıza veya davranışlarımıza yansımaması pek mümkün değil. Romantik ilişkiler de buna dahil. Sosyal medya kanallarında gördüğümüz bu romantik ilişkiler de zihnimizde bazı kalıplar, yargılar oluşturabiliyor. Peki sosyal medya romantik ilişkileri nasıl etkiliyor?

Özellikle Instagram aracılığıyla pek çok çiftin özel hayatına tanık oluyoruz. Bazı çiftler o kadar detaylı gösteriyor ki hayatını, onları tanımış kadar oluyoruz. Nereye gidiyorlar, nelerden dolayı tartışıyorlar, ne alıyorlar, nasıl romantik anlar yaşıyorlar, hepsini görebiliyoruz. Farklı ilişki türlerine, farklı bakış açılarına tanıklık ediyoruz. Tüm bunlar zihnimizde yer ediniyor, bir süre sonra bu çiftlerin paylaşımlarını merak etmeye başlıyoruz. Hatta onları inceleyip yorumlayarak hayatlarının akışına biz de dahil oluyoruz. Onlar adına sevinip onlar adına üzülebiliyoruz.

İlgini çekebilir: Romantik İlişkinizi Gözden Geçirmenize Yardımcı Olacak 8 Soru

Mükemmel ilişki algısı, hayal kırıklığı yaratıyor.

Bazı çiftlerin çok güzel bir hayatları var. Mükemmel bir ilişki, birbirine çok aşık bir çift, çok eğlenilen anlar, mükemmel uyumlu bir ev, belki çok tatlı ve harika çocuklar, sınırsız alışveriş, sürekli gidilen tatiller, romantik anlar, hep gülen yüzler… Buraya kadar zararsız, hatta eğlenceli görünüyor olabilir. Fakat bir süre sonra bu gördüğümüz mükemmel ilişkilerin tamamen gerçek olduğuna inanmaya başlıyoruz.

Sosyal medya ilişkileri nasıl etkiliyor sorusunun cevabını arayan bir araştırma, artan sosyal medya kullanımının ilişki memnuniyetini azalttığını, hem yaşanan çatışma sayısında hem de çatışmaların getirdiği olumsuz sonuçlarda artışa yol açtığını buldu.

Hiçkimsenin hayatı mükemmel değil. Başka hayatların sizin hayatınıza göre daha iyi yönleri olabilir ancak mükemmellik kavramı değişkenlik gösterir. Kimin mükemmeli, kime göre mükemmel? Kötü anları özellikle paylaşmıyor olabilirler değil mi? Her ilişkide mutlaka inişli çıkışlı zamanlar olur; fakat biz bu anlara şahit olmadığımızdan her çiftin yaşayabileceği sorunları yokmuş gibi düşünebiliyoruz. Ancak romantik ilişkide tartışmalar yaşamak çok normaldir. Sık sık mükemmelleştirilmiş çiftleri gördükten sonra beklentilerimiz değiştiğinden partnerinizle tartışmalar yaşamak bizde hayal kırıklığı yaratabilir.

İlgini çekebilir: Sosyal Medyada Geçirdiğin Zamanı Azaltabilmek İçin 4 Öneri

Peki ne yapabiliriz?

Diyelim ki gerçekten böyle güzel bir hayat yaşıyorlar, o zaman onları takip etmek sizde hangi hisleri uyandırıyor? Sosyal medya kanallarındaki mükemmel hayatlar sizi nasıl etkiliyor? Öfke, başkası adına mutluluk, kıskançlık, özenme, hüzün, neşe…

Eğer bu çiftleri takip etmek size ilham veriyorsa; belki evleri, belki gezdikleri yerler, belki ilişkileri sizi yeni hayaller kurmaya yönlendiriyorsa, kendinizi geliştirmek için motivasyon sağlıyorsa, size mutluluk veriyorsa onları takip etmek eğlenceli ve yararlı olacaktır.

Fakat eşinizle aranızda tartışmalara neden oluyorsa, motivasyonunuzu düşürüyorsa, yetersizlik hissettiriyorsa, hayatınızı size olduğundan daha kötü gösteriyorsa, ulaşmakta zorlanacağınız beklentiler içinde hayal kırıklığı hissettiriyorsa bu hesaplardan biraz uzak durmak daha iyi olacaktır.

Her ilişkinin dinamiği farklıdır. Her ilişkinin kuralları farklıdır. Herkesin duygusal yapısı, maddi durumu, beklentileri, hassasiyeti farklıdır. Dikkat edilmesi gereken esas nokta, kendi kurallarınızı oluşturmaktır. Beklentilerinizi kendi romantik ilişkinize, hayat koşullarınıza, partnerinize ve kendi isteklerinize göre düzenlemeyin. Bu, sosyal medyanın yarattığı mükemmel algısından sıyrılmak için oldukça yararlı olacaktır.

romantik ilişkiler, sosyal medya
Kaynaklar