İçindeki Çocuğu Kaybetmeyenlere: Son Zamanların En İyi Animasyon Filmleri

Yaşı kaç olursa olsun 23 Nisan’da kendini çocuk gibi hissedenler için; bu sene de sizin için seçtiğim, son zamanların en ses yapan ve ödüllü animasyon filmleri karşınızda! Evde keyif içinde bir Çocuk Bayramı geçirmek istersen bu filmlere göz atmayı unutma. İçindeki çocuğu asla kaybetmemen dileğiyle… Yaşın kaç olursa olsun bayramın kutlu olsun

Encanto (Enkanto: Sihirli Dünya)

Yapım Yılı: 2021

IMDb: 7.3

Yönetmen: Byron Howard

Seslendirmenler: Stephanie Beatriz, Angie Cepeda, Carolina gaitan

Film, Kolombiya dağlarında, sihirli bir evde yaşayan ve özel yetenekleri olan bir ailenin hikayesini konu ediyor. Encanto adı verilen sihirli yerde yaşayan Madrigal ailesinde bir kişi hariç her bir çocuk belli bir yaşa geldiğinde karakterine özgü sihirli bir yetenek ile kutsanır. Yalnızca Mirabel’in sihirli yeteneği yoktur. Ancak şimdi Encanto’yu çevreleyen sihir tehlikedir ve ailenin yuvası tehdit edildiğinde ise onların tek umudu Mirabel olur.

Film bu sene Akademi Ödüllerinde En İyi Animasyon ödülünün sahibi oldu.

Luca

Yapım Yılı: 2021

IMDb: 7.5

Yönetmen: Enrico Casarosa

Seslendirmenler: Jacob Tremblay, Jack Dylan Grazer, Emma Berman

Film, Gelenklerin sığ sularından çıkmanın, bir çcouk üzerindeki özgürleştirici gücünü konu ediniyor. Denizin derinliklerinde ailesi ile birlikte yaşayan bir deniz canavarı olan Luca, yüzeyde ne olduğunu ya da ne olabileceğini nihayet merak ettiğinde hayatı sonsuza dek değişiyor. Alberto ise ona bu benliğini bulma, bugüne dek alışılmış düzen tarafından dar tutulmuş ufkunun sınırlarını genişletme yolculuğunda eşlik ediyor.

The Mitchells vs. The Machines (Ailem Robotlara Karşı)

Yapım Yılı: 2021

IMDb: 7.7

Yönetmen: Michael Rianda, Jeff Rowe

Seslendirmenler: Abbi Jacobson, Danny McBride, Maya Rudolph

Ailem Robotlara Karşı, ayaklanan teknolojiye karşı zorlu bir mücadeleye girişen bir ailenin hikayesini konu ediyor. Katie, hayalini kurduğu sinema okuluna girmeyi başarınca mutluluktan deliye döner. Evinden kilometrelerce uzaklıktaki okuluna gitmek için hazırlıklara başlayan Katie’ye bu yolculuğunda ailesi de eşlik eder. Keyifli bir şekilde yola koyulan aile, yolculuk sırasında robotların dünyayı istila ettiğini öğrenir. Teknoloji ayaklanıp, robotlar sokaklarda dolaşmaya başlayınca, aile dünyayı kurtarmak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Raya and the Last Dragon (Raya ve Son Ejderha)

Yapım Yılı: 2021

IMDb: 7.3

Yönetmen: Carlos López Estrada, Don Hall

Seslendirmenler: Kelly Marie Tran, Awkwafina, Gemma Chan

Film, son ejderhanın izini süren yalnız bir savaşçı olan Raya’nın hikayesini konu ediyor. Yıllar boyu Lumandra’nın fantastik dünyasında insanlar ve ejderhalar huzur içinde yaşar. Druun adındaki canavarlar ülkeyi tehdit edince, ejderhalar insanlığın kurtulması için kendisini feda eder. Aradan geçen 500 yılın ardından canavarlar ülkeye geri döner. Onları sonsuza dek durdurmanın tek yolu ise son ejderhanın bulunmasıdır. Yalnız bir savaşçı olan Raya, ülkeyi kurtarmak için sonra ejderhayı bulmak üzere yola koyulur. Bu süreçte Raya, dünyayı kurtarmak için ejderha sihrinden çok daha fazlasının gerekli olduğunu fark eder.

Turning Red (Kırmızı)

Yapım Yılı: 2022

IMDb: 7.0

Yönetmen: Dome Shi

Seslendirmenler: Rosalie Chiang, Sandra Oh, Ava Morse

Film, ergenliğin getirdiği sorunların altında sıkışıp kalan on üç yaşındaki Mei Lee’nin hayatına odaklanıyor. Mei Lee, annesinin beklentisi ve ergenliğin beraberinde getirdiği karmaşa arasında kalan 13 yaşındaki bir kızdır. Baskıcı olduğu kadar koruyucu bir anne olan Ming, kızını her konuda kısıtlamaktadır. Ancak hem ilişkilerindeki hem de vücudundaki değişikliklerle uğraşan Mei, heyecanlandığı zaman dev bir pandaya dönüşür.

Soul

Yapım Yılı: 2020

IMDb: 8.0

Yönetmen: Pete Docter, Kemp Powers

Seslendirmenler: Jamie Foxx, Tina Fey, Graham Norton 

Orta okul müzik öğretmeni Joe Gardner, bir jazz grubunda piyanist olmanın hayalini kuruyordur ve en nihayetinde bir gün bu şansı elde eder. Grubuyla birlikte sahne alacağı ilk geceye hazırlanmak için eve giderken birden bire kendini New York’un kanalizasyon deliklerinden birinden aşağı düşerken bulur. Ancak burası aslında farklı bir dünyaya açılıyordur. Şimdi ise Dünya’ya nasıl geri döneceğini bulması gerekmektedir.

animasyon film önerileri, animasyon filmleri
Kaynaklar