30 Yaşından Önce Yapılması Gereken 11 Şey

Hayatın her döneminin kendine has bir güzelliği var. 30’lu yaşlarınızla birlikte hayatınızda yeni bir döneme gireceğiniz için heyecanlı ama yirmili yaşlarınızda yapabileceğiniz şeyleri kaçırmaktan endişeliyseniz, bu yazımız tam size göre!

1. Yalnız başınıza seyahate çıkın!

Bilmediğiniz bir ülkeye seyahat planlayın. Bu seyahat hem seçtiğiniz ülkeye, hem de kendinize doğru bir yolculuk olacak. Gideceğiniz yer ile ilgili film varsa izleyin, podcast varsa dinleyin. Gezilmesi gereken yerler, mutlaka tadına bakılması gereken yemekler ve eğlence mekanlarını iyice araştırın.

2. Bir işte başarısız olun

20’li yaşlar ve hatta 30’ların başı hata yapabileceğiniz en risksiz yaşlar. Hala ne istediğinize karar vermediyseniz risk alın. 30 yaşından önce yapılacak en önemli şeylerden biri, yapmak istediğiniz bir işi denemek ve bunda başarısız olmaktır.

Buradaki ana fikir, kendinizi başarısızlığa hazırlamak değil, daha iddialı olmak ve risk alma konusunda rahat olmakla ilgilidir. Kim bilir, belki de hiç başarısızlık yaşamak zorunda bile kalmayabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Daha Tatmin Dolu Bir Hayat Yaşamanı Sağlayacak 5 Güçlü Düşünce Kalıbı

3. Kalbinizin kırılmasına izin verin

30’lu yaşlarınızda kalbinizin kırılması daha zordur. Bu yüzden 30’unuzdan önce insanlara bir şans vermekten, kendinizi savunmasız bırakmaktan korkmayın. Bu, kalbinizin kırılma şansını artırabilir, ancak tam olarak ne aradığınızı bildiğinizden de emin olmanızı sağlar. Zamanınızı kimin hak ettiğini ve kiminle birlikte olmak istediğinizi öğrenirsiniz.

4. Anne-babanızı affedin

Kabul edelim, kimsenin ailesi mükemmel değildir. Yaşlandıkça, sahip olduğunuz zararın büyük ölçüde ebeveynlerinizden kaynaklandığını göreceksiniz. Bu, hayatınızda yanlış giden her şeyle ilgili onları suçlamayı kolaylaştırabilir. Muhtemelen de haklılık payı vardır. Ama bu durum sizi hiçbir yere götürmez. Ayrıca ebeveynler suçlamaları kabul etmezler. Bunun yerine olanları kabullenip onları affederek, birlikte güzel anılar biriktirmeye odaklanabilirsiniz.

Anne babalar, çocuklarına bildikleri en iyi şekilde davranırlar. Bu yüzden sizin için ellerinden geleni yaptıklarını düşünün ve onlarla geçmişe değil, geleceğe dayalı daha sağlıklı bir ilişki kurmaya çalışın.

5. Ön yargılarınızı farkına varın ve onlardan kurtulun

30’lu yaşlarda kaçınılmaz olarak fark edeceğiniz gibi, sizi geride tutan pek çok ön yargınız vardır ve bu ön yargıların oluşumunun farkında değilsinizdir. Bunlar davranışlarınızı birçok yönden etkilerler ve bu ön yargılar sizi inanılmaz derecede sıkıcı bir insan yapma potansiyeline sahiptir.

Fikir ve inançlarının sorgulanmasında rahat olmak, sizin birey olarak olgunlaşmanızı sağlayan başlıca şeylerden biridir. Bu ön yargılardan kurtulabilmek için kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışın. Bu; ilişkiler, işler ve maceralar için önünüze yeni fırsatlar çıkaracaktır.

İlgini çekebilir: Güçlü Kadınların Hayatına Güç Katacak 16 Alışkanlık

6. Bir bitki yetiştirin

Dairenizde bir saksıda bitki yetiştirmeyi deneyin. Genellikle gözden kaçırdığımız basit şeylerin ardında, hayatın kendisini görmemizi sağlayacak tecrübeler saklıdır. Bu size hayattaki küçük şeyleri takdir etmenizi hatırlatacak ve size sabrı öğretecektir.

7. Yabancı bir arkadaş edinin

Farklı bir sosyo-kültürel çevrede büyümüş, sizin dilinizi konuşmayan, kültürünüzü benimsemeyen biriyle tanışmak; hayatta size çok farklı bakış açıları sunacak ve dünya görüşünüzü genişletecektir.

8. Kendinize ayıracağınız özel bir gün belirleyin

Yaşlandıkça birçok parçaya bölüneceksiniz. Bir çalışan/işveren, eş, teyze, arkadaş, anne/baba olacaksınız… Kendinize odaklanmayı unutacaksınız. Bundan biraz olsun kaçınmak için, her şeyin sizinle ilgili olduğu haftalık veya aylık bir tarih belirleyin. Kendinizi güzel bir akşam yemeğine çıkarın ve kendinize iyi görünün. İhtiyaçlarınızı başka insanların isteklerinin veya taleplerinin önüne koymayı öğrenmek, 30 yaşından önce yapılacak en önemli şeylerden biridir.

9. Toplumsal bir konuda farkındalık yaratın

Yaşadığınız toplumda yanlış olduğunu düşündüğünüz konuları bulun ve bunlar hakkında farkındalık yaratın. Sesinizi ve sosyal takipçilerinizi kullanarak insanları konu hakkında bilgilendirin. Böylece hem ülkeniz hem de kendiniz için faydalı eylemlerde bulunabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Kaygılı Ruh Halinizi Yatıştırmanıza Yardımcı Olacak 10 Hobi Önerisi

10. Bir yolculuğa çıkın

Arkadaşlarınızı toplayın ve en az bir hafta sürecek bir araba yolculuğuna çıkın.

11. Bir hobiniz olsun

Hala enerjiniz ve merakınız varken, zihninizi boşaltmanıza yardımcı olacak bir hobi seçin. Siz bu hobiyi sürdürdükçe, bu ileriki hayatınızın da bir parçası haline gelecek. Daha sonra bunu bir rahatlama yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Yardımcı Kaynak: 30 Things To Do Before 30 For A Sensational Legacy, ejollify.com

30 Yaşından Önce Yapılması Gereken Şeyler, seyahate çıkmak, yabancı arkadaş edinmek, yeni hobiler edinmek
Kaynaklar