Ayrılıktan Aydınlığa: Biten İlişkinin Ardından

Birlikte güldünüz, ağladınız, filmler izlediniz, tatillere çıktınız. Şimdi hayatınızı paylaştığınız o insan hayatınızda yok. Ne garip değil mi? Oysa hep yanınızda olacağına inandınız belki…

İşte ayrılık tam da böyle bir şey.

Bir donakalma hali.

Eski sevgili nasıl unutulur, kurbağa bacağı büyüsü nasıl yapılır, eski sevgili geri nasıl getirilir? Ben de bilmiyorum. Ama biten ilişkinin ardından sapasağlam nasıl çıkılır bununla ilgili bildiğim birkaç şey var…

İlgini çekebilir: Biraz Dürüst Olalım: Neden Harika Bir İlişkin Yok?

Ayrılığı kabullenmek

Gerçek ayrılık, onu kabullendiğimiz zaman başlar. Eğer bitmesi için geçerli bir sebebin varsa neden bittiğini kendine sık sık hatırlat. Çünkü bu süreçte beynin sana oyunlar oynayacak ve bu ayrılığın yanlış olduğunu kanıtlamaya çalışacak. Eğer şu anda bu durumdaysan artık yoluna onsuz devam etmenin bir (belki birden çok) sebebi var demektir. Bu sebepleri iyi analiz et.

Bırak dağınık kalsın

Birini özlemek, üzülmek, ağlamak çok normal ve insani bir duygu. Kötü günlerin içinden geçerken yaptığımız en büyük hata kendimizi “ben iyiyim” yalanına inandırmaktır. Ağla, üzül, dağıt. Bu senin en doğal hakkın. Çırpındıkça batmak istemiyorsan kendini akıntıya teslim etmen gerekir. Lütfen kendine bu kötülüğü yapma ve hissetmeye izin ver.

İlgini çekebilir: Aşkın Psikolojisi: Aşk Tipolojisine Göre 6 Farklı Aşk Tipi

Kendine hoş geldin!

Ayrılığın güzel bir yanı yok evet, ama kendini tanımak için mükemmel bir fırsat. O yokken kimdin? Nasıl biriydin? Nelerden hoşlanıyordun? Hayatını birisiyle paylaşmadan önce neleri severdin, nelerden nefret ederin? Nasıl şarkılar dinlerdin? Kendinle başbaşa kaldığın bu günlerde kendine sıkı sıkı sarıl ve yeniden tanış. Kimsin sen? Ve kim olmak istiyorsun? En son ne zaman kendini şımarttın? Şimdi tam sırası değil mi? Sinemaya git, kitap seç, kahve içmeye çık, uzun zamandır görmediğin arkadaşlarınla sözleş, hatta cesaret et ve tek başına kısa bir tatile çık. Kendinden öğrendiklerine sen bile hayret edeceksin.

İlgini çekebilir: Toksik Bir İlişki Yaşadığınızı Gösteren 6 İşaret

Kendine bir dert ortağı yarat

Bu günlerde istesen de istemesen de çok şey öğreneceksin. Hem yaşadıklarını, deneyimlerini not etmek için, hem dertleşmek için, hem de ileride “vay be nerelerden geçmişim” demek için bir not defteri (ya da günlük) tut kendine. Aklından geçip yakalayamadığın düşüncelerin bir bir kağıda döküldüğünü göreceksin ve sen bile şaşacaksın düşündüklerine. Bu muhteşem dönüşümün bir şahidi olmalı ama değil mi?

Ve…

Sensiz evrenin bütün dengesi alt üst olurdu. Kimsenin sana kendini kötü veya değersiz hissettirmesine izin verme.

Sen teksin, hayat kıymetli, zaman da çabuk geçiyor.

Hareket et, ileriye doğru…

Kaynaklar
ayrılık sonrası, ayrılıktan sonra, biten ilişkinin ardından