Ayurvedik Yüz Analizi: Cildiniz Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Yüzünüzden sizinle ve yaşam tarzınızla ilgili neler belli oluyor diye sorsam aklınıza ilk gelenler ne olur? Üzüntü, mutluluk, endişe, korku gibi duygularınız… “Akşamdan kalma” halleriniz, uykusuzluğunuz ya da yağlı beslendiğinizde artan sivilceleriniz aklınıza gelebilir belki.

Ayurveda’ya göre ise çok daha fazlası yüzümüzdeki çizgiler, kırışıklıklar, şişlikler ve sivilcelerde “saklı”.

Genel karakterimiz, nasıl beslendiğimiz, zayıf ve güçlü organlarımız, bugünlerde veya uzun süredir devam eden alışkanlıklarımız, bedenimizin ihtiyaçları… Bunların hepsi aslında yüzümüzden “okunabilir.” Çünkü tüm bedenimiz gibi yüzümüz de bize desteğe ve ilgiye ihtiyacı olan bölgeleri açıkça ifade eder. Bunlar ise Ayurveda ve Çin Tıbbı gibi geleneksel sağlık sistemlerinde önemli yer tutar.

İlgini çekebilir: Ayurveda Nedir? Antik Şifa Sanatı Ayurveda Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ayurvedik değerlendirmenin ilk aşaması: Gözlem

Ayurveda’nın değerlendirme aşamalarından biri darshan yani “gözlem”dir. Ayurvedik vidya (doktor) veya Ayurveda uzmanı, öncelikle kişinin hareketlerini, konuşmasını, vücut hatlarını, kilosunu, yüz çizgilerini, burnunun şeklini, dilini, cilt ve göz rengini, dudaklarını, saçlarını, tırnaklarını vb. değerlendirir.

Bunlardan bazılarını öğrenerek siz de kendi Ayurvedik yüz analizini yapabilirsiniz.

Gerekli malzemeler: Bir çift göz ve bir ayna

Ama önce biraz bilgi!

1. Sivilceler

Bedende toksin (ama) olduğunu gösterir. Sivilcede kızarıklık varsa bedenimizde ısı fazlası olduğunun işaretidir. Sivilceler bulundukları bölgeye göre değerlendirilir. (Örneğin çene bölgesi üreme organları ile ilgilidir, yanaklar ise akciğerlerle.)

İlgini çekebilir: Kadim Yaşam Sistemi Ayurveda’ya Göre Bütünsel Sağlık: Ruh, Beden, Zihin Dengesi

2. Göz altı torbaları ve şişlikler

Göz altlarında şişkinlik, düşük böbrek enerjisini gösterir. Kronik stres, adrenal bezlerin aşırı çalışması, uzun süreli uyku bozukluğu, aşırı kafein alımı, genetik, yüksek tansiyon veya diyabet gibi birçok etmen buna neden olabilir. O nedenle kişiye özgü olarak değerlendirilir.

3. Alında yatay çizgiler

Bunun nedeni büyük olasılıkla kronik endişe ve anksiyete öyküsüdür. Endişe, bir Vata bozukluğu olarak kabul edilir ve bunun için Vata’yı azaltan diyet, sağlıklı bir yaşam tarzı ve bitkisel tedaviler önerilir.

4. Nazolabial çizgiler

Burun kenarından başlayıp dudakların yanlarına devam eden çizgilerdir. “Gülme çizgileri” diyebileceğimiz bu çizgiler aslında emilim bozukluğunun bir göstergesidir (gülmediler). Zayıf sindirim, yanlış beslenme, toksinler, sindirim kanalının iltihabı vb. sorunlar nedeniyle besinler düzgün biçimde sindirilip kana karışmadığında ortaya çıkar. Emilim bozukluğunun diğer fiziksel belirtileri (tırnaklar, dil vb.) de değerlendirilir ve spesifik nedene göre önerilerde bulunulur.

İlgini çekebilir: 7 Spiritüel Sembol: Anlamları Nedir? Nasıl Kullanılırlar?

5. Kaşların ortasındaki dikey çizgi

İki kaş arasındaki dikey çizgi genel bir “şüpheciliğin” göstergesidir. Kişinin dik başlı, yargılayıcı veya eleştirel bir yapısı olup olmadığı değerlendirilir çünkü bu uzun vadede bir Pitta dengesizliğine neden olabilir. Bu durumda özellikle zihindeki bu rajasik (yıkıcı) etkiyi azaltacak önerilerde (yoga, meditasyon gibi) bulunulur.

6. Kaşların iç tarafındaki dikey çizgiler (sağ, sol veya her ikisi)

Sağ kaşın iç kısmında (kaşlar arasında, sağ tarafta) bulunan dikey çizgi, düşük karaciğer enerjisini, mevcut bir karaciğer bozukluğunu veya gelecekteki potansiyel karaciğer sorunlarını işaret eder. Çizgi sol kaşın iç kısmına doğruysa bu düşük dalak enerjisinin bir işaretidir ve geçmiş, gelecek veya mevcut bir dalak problemi olasılığını gösterir. Bunlardan sadece birine sahip olabilirsiniz ancak sıklıkla birlikte görülürler. Yukarıda bahsedilen şüphecilik çizgisinde olduğu gibi, bu çizgiler de genellikle bir Pitta dengesizliğinden kaynaklanır. Derinlerde çözülmemiş bir duygunun varlığı (örneğin öfke) da bu dengesizliğe neden olabilir.

İlgini çekebilir: Ayurvedik Beden Tipinizi Biliyor Musunuz: Dosha Testi

7. Üst göz kapağındaki şişlik

Üst göz kapağındaki şişlik, düşük karaciğer enerjisinin bir göstergesidir. Bu durum mevcut bir karaciğer sorununa da işaret edebilir, gelecekte yaşayabileceğiniz bir karaciğer probleminin ön belirtisi de olabilir. Bu nedenle, eğer bu şişkinlik sürekli ise karaciğerin detoks kapasitesini artırmak ve karaciğeri güçlendirmek için kişi, Dosha’sına uygun beslenme ve yaşam tarzına yönlendirilir, destekleyici bitkisel tedaviler uygulanır.

8. Alt dudağın altında yatay boşluk/çizgi

Çenedeki bu yatay çizgi yas çizgisidir. Tutulmamış bir yasın, bastırılmış bir üzüntünün göstergesi kabul edilir. Ayrıca bu cinsel isteksizliğin bir işareti de olabilir. Çözülmemiş bir keder varsa bu duyguları serbest bırakmak için teropatik çalışmalar yapılması önerilir. Bunlar yoga, meditasyon, pranayama, öz bakım, günlük tutma, terapi olabilir.

İlgini çekebilir: Ayurvedik Detoks: Agni Nedir? Detoks Neden Kişiye Özel Olmalıdır?

Ayurveda seanslarında bu gözlemler dışında beslenme, günlük yaşam, dışkı, dil, cilt, aile hikayesi vb. konulara da değinilir. Ayrıca Dosha’lar (beden-zihin mizacı), dokular, enerji kanalları, sindirim ateşi ve toksinlere ilişkin değerlendirmeler de yapılır.

Bütün bu değerlendirmelerin sonucunda ise kişinin mizacına en uygun beslenme, baharat, günlük yaşam önerileri, yoga & meditasyon türleri vb. bilgiler paylaşılarak hastalıkların önlenmesi ve bütünsel sağlığın korunması konusunda kişilere kendi evlerinde kolaylıkla uygulayabilecekleri yöntemlerle rehberlik edilir.

ayurveda, ayurvedik gözlem, Ayurvedik vidya, ayurvedik yüz analizi, çin tıbbı, darshan, dosha, pitta
Kaynaklar