Bir Kapsül Gardırop Sahibi Olmak İçin 7 Neden

Gittikçe yaygınlaşan kapsül gardırop hareketi. “Yaşasın minimalizm!” diyoruz sevinçle… Bu mesele ülkemizde henüz ciddiyetini almadı, dolayısıyla bu yazıda örneklerimiz genellikle ülke dışından ama umuyor ve diliyoruz ki ülkemizde de bu güzelim minimalizm akımı bizlerin de ‘bilinçli seçici’ birer tüketici olmamıza yardımcı olsun ve bir zaman sonra bizim ülkemizden örneklerle yepyeni ve daha dolu bir içerikle çıkalım karşınıza. Kapsül gardırop nedir? Ne işe yarar? Birlikte göz atalım.

Neden başarılı insanlar her gün aynı şeyleri giymeyi seçer?

Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Cem Yılmaz… Bu liste uzar gider . Bu insanların ortak yanları sadece başarılarıyla ünlü olmaları yanı sıra siyah tişörtleri ve kot pantolonları.

Sadece gardıropları mı yoksa tüm yaşam alanları böyle minimal mi bilinmez ama Apple’ın kurucusu Steve Jobs kasıp kavuran minimalist tasarımını dünyaya adeta ilan etmişken bunun Steve Jobs’un yaşam felsefesi olduğunu anlamamız zor olmaz. Aslında artık neredeyse takip edilemez bir hızda değişen moda akımları minik mavi dünyamıza adeta bir takıntı şeklinde yerleşirken, bu durumun karşısındaki moda tanımı elbette bizlerin bu iştahından istifade eden üreticilerin taktiklerinden başka bir şey değildir.

İşte tam da bu noktada bu tuzağa düşmeyi reddeden minik bir kitle (şimdilik) kapsül dolabı benimsemiş ve ana akım modadan uzak durmayı başarabilmiştir. Elbetteki “Bu böyle gitmez!” diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor ve sosyal bilinci yüksek birçok insan minimalist ilkeleri uygulamaya koyuluyor ve dolayısıyla minimalizm de kendi altın çağına doğru sessiz ve emin adımlarla ilerliyor.

Şimdi bu akımı benimsemiş başarılı insanların neden kapsül gardıropu tercih ettiklerine bir bakalım, kim bilir belki sana da ilham olur kıymetli KİK okuru.

1. Kararsızlıktan kurtul

Karar yorgunluğu: Bu maddeyi tek bir cümleyle özetleyebiliriz, aslında ama  bize gerek kalmadan Mark Zuckerberg özetlemiş ve demiş ki: ”Sabahları ne giyeceğimi düşünmek gibi saçma bir karar vermek zorunda kalmak yerine bu enerjimi gerçekten önemli olan şeyler hakkında daha iyi kararlar vermeye harcıyorum.”

Barack Obama ise aynı mevzuyu şöyle özetlemiş; “Dikkat ederseniz her zaman aynı kıyafetleri giydiğimi göreceksiniz.  Ne yediğim ya da giydiğim hakkında karar vermek istemiyorum. Çünkü almak zorunda olduğum daha önemli başka kararlar var.”

İlgini çekebilir: Güçlü Kadınların Hayatına Güç Katacak 16 Alışkanlık

2. Daha az zaman kaybı

Dolabınızı sınırlandırmanızın en büyük yararlarının başında zaman kazanmak gelir. Zaman yaşamda bahşedilen en güzel hediye ise neden bunu tam da Mark abimizin dediği gibi saçma sapan ne giyeceğini düşünerek harcayalım ki?

Aslında basit bir deney yaparak kendimizi test edebiliriz, bu deneyin adı Proje333. 3 ay boyunca sadece 33 parça kıyafetle yaşıyoruz! Minimalist bir yazar olan Joshua Becker uygulamış bu projeyi ve ”Proje333’u uyguladığım dönem dolabımı sınırlandırmanın en büyük hediyesinin bana zaman kazandırmak olduğunu çok kısa bir sürede keşfettim. Sabahları hazırlamak daha kolay, daha hızlı ve daha verimli oldu.” demiş.

Emin ol proje333 ile verimlilik adına hayatında çok şey değişecek.

İlgini çekebilir: Minimalizm Yolunda Az Bilinen Çok Etkili 4 Yöntem

3. Daha az stres

New York’ta yaşayan ve sanat yönetmenliği yapan Matilda Kahl her gün kendi tarzında aynı kıyafeti giyiyor ve diyor ki: “Her gün aynı kıyafeti giymek için bir sürü nedenim var; daha az stres yaşıyorum. ‘Acaba bu çok resmi bir kıyafet mi? Yoksa kısa mı oldu?’ gibi dertlerim yok çünkü beyaz gömlek ve siyah pantolon her ortama uyar ve benim asla kaygım olmaz.”

4. Daha az enerji kaybı

New York Times dergisine göre 21. Yüzyılın en iyi yönetmenleri arasında yer alan Christopher Nolan  uzun zaman önce her gün ne giymek gerektiğini düşünmenin büyük bir enerji israfı olduğuna karar vermiş ve mavi gömlekleriyle kombinlediği koyu renk takım elbiseleriyle mutlu mesut yaşamaya başlamış. Diyor ki Nolan: ”Büyük gardıroplar boş enerji kaybı daha fazla bakım, daha fazla organizasyon, daha fazla karıştırma gerektirir fakat bir kapsül gardırop daha az eşya ile kolay çamaşır, kolay saklama ve bakım kısacası her anlamda enerji tasarrufunu sağlar.”

Doğru söze ne denir? Sanırız hepimiz aynı fikirdeyiz.

5. Bütünlük sağlama hissi

Dallas’ta yaşayan genç anne Denaye Barahona büyük dağınık dolabından giymeyi çok sevdiği temel parçalardan oluşan minimal bir gardıroba geçmiş ve aradaki farkı şöyle özetliyor: “Eski gardırobum adeta kötü bir fast food lokantası gibiydi, ayıklamak ve sadeleşmek çok zordu ve çok zamanımı aldı fakat kapsül gardırobum sağlıklı yiyeceklerin bulunduğu çok şık ve kaliteli bir lokantaya benziyordu. Daha az seçeneğim vardı fakat sadece daha iyi görünmenin de yanı sıra kendimi daha iyi hissediyorum.”

Bir kapsül gardırobun çok özelliği vardır fakat her zaman birbiriyle kolaylıkla kombin olabilen çok yönlü  parçalar içermesi en keyifli en önemli özelliğidir.

6. İkonik

Her gün aynı kıyafeti giymek bir masal kahraman gibi görünmenizi sağlar. Masal kitaplarını yada çizgi filmleri düşün; oradaki kahraman kıyafetini asla değiştirmez. Hani pamuk prensesten bahsedince aklımıza sarı karpuz kollu o gömlek geliyor ya hıh onun gibi bir şey işte.

Bunun asıl nedeni çocukların sürekliliği arzulaması, aslında biz yetişkinler de kabul etmesek de aynı sürekliliği sürdürme hissi bizim de içimizde mevcut zaten bu yüzden değil mi kolay değişime geçemeyişimiz. Kısacası üniforma, aslında sitilsiz olmak değildir hatta ikonik bir çizgi için bu gereklidir.

7. Daha az masraf

Aslında bu maddeyi başlık halinde bırakmam bile yeterliydi zira aramızda gardırobumuz için döktüğümüz servete itiraz edecek olan pek yoktur zannımca.  Hangimizin dolabında henüz etiketi sökülmemiş bir şey yok ki? Ayrıca nadiren giydiklerimizle dolu olan dolaplarımızda gerçekçi olalım ki giydiklerimiz belli başlı hatta neredeyse hep aynı şeyler. Kapsül bir gardırop veya ikonik bir üniforma oluşturmak saçma sapan kıyafet alışverişlerimizi ve senede bir de olsa yaptığımız gardırop temizleme işlemi sırasında ayıklayıp kapı önüne koyduğumuz kıyafetlere harcadığımız zaman para ve enerjiyi önler.

İçinde bulunduğumuz dönemde artık insanlar kalıplar içinde tıkılmaktan , sistemin kölesi olmaktan kurtulmak özgürleşmek isterken hiç şüphe yok ki kapsül gardırop hareketi büyümeye devam edecek.

Yaşamını minimalist ilkeler benimseyerek şekillendirenlerin sayısı artarken minimal dolap bize daha fazla üretkenlik, barış, mutluluk dolayısıyla daha az stres, zaman kaybı, masraf vaat ediyor.

Belki de senin de bunu denemenin zamanı geldiği için bu yazı karşına çıkmıştır canım KİK okuru, ne dersin?

Kaynaklar
kapsül gardırop, minimalist olmak, minimalist yaşamak, minimalizm, minimalizm akımı