Duygu Bulaşıcılığı: Ya Mutluluğun Bulaşıcı Olduğu İspatlanmışsa?

Biraz mutluluk bulaştırmaya ne dersiniz? Mutluluk bulaşır mı?

Duygular bir insandan başka bir insana geçer mi?

Mutsuzluk salgın bir hastalık gibi dünyayı sarar mı?

Bakalım bu soruların cevabını bulabilcek miyiz?

Değerli bilim insanları duyguları ve duyguların insanlar arasındaki etkilerini etraflıca aratırmışlar. Özellikle Prof. Paul Ekman, insan duyguları ve bunların yüz ifadeleri üstündeki etkileriyle ilgili yaptığı çalışmalarıyla öncü olan bir psikolog ve dünyanın çeşitli ülkelerinde binlerce insanın yüz ifadelerini incelemiş. Dünya’nın neresinden olursa olsun insanlarda; mutluluk, heyecan, neşe, kızgınlık, korku, üzüntü, iğrenme ve şaşırma duygularının aynı mimiklerle ifade edildiğini gözlemlenmiş ve çok etkileyici bir sonuç daha elde edilmiş.

İlgini çekebilir: Stres Hormonu Kortizol Seviyemizi Düşürmek İçin 7 Öneri

Yapılan araştırmaların sonucu gerçekten çok şaşırtıcı; grup içerisinde tek bir negatif duygu (olumsuz duygu), tembel veya öfkeli bir bireyin bulunuşu tüm grubun genel mutluluk ve başarı düzeyini aşağıya çekebiliyorken; gruba katılan tek bir neşeli, aktif, hevesli veya sosyal bir birey tüm grubun başarısını doruğa çıkarabiliyor.

Bu farkı yaratansa bireyler arası “duygu bulaşıcılığı”…

Yani “duygu bulaşıcılığı” kavramı tüm grup içindeki tabloyu tamamen değiştirebiliyor. Araştırmalar gösteriyor ki; duygular kişiler arasında geçiş yapıyor yani başka bir tabirle duygularımızı birbirimize bulaştırıyoruz.

İlgini çekebilir: Ichigo Ichie: 10 Maddede Japonların Mutluluk Felsefesi

Gerçekten araştırmanın en ilgi çekici kısmı bu değil mi? Duygular bir insandan bir diğerine bulaştığına göre; ciddi anlamda bilinçli bir farkındalık içinde olmamız gerekmiyor mu? Çoğu insan mutsuzum derken, mutsuz mutsuz dolaşırken, bizim mutlu olmamız imkansız gibi görünüyor ve bizim mutluluğumuz bir başkasının mutluluğuna bağlı gibi gözüküyor, tam bir domino etkisi… Henüz mutsuzluk bir salgın hastalık gibi dünyayı sarmamışken…

Durun, gözlerinizi kapatın, şöyle derin bir nefes alın ve sadece bir dakikalığına kendinize odaklanın! Nasıl olduğunuza, neler hissettiğinize… Farkındamısınız, siz de bir grup içinde bir birey olarak; grubun durumunu değiştirebilcek güce sahipsiniz.

Nasıl mı? Gerçekten çok kolay!

Sadece bir tebessümle, bir gülüşünle, içinde olduğun tüm atmosferi değiştirebilir ve evrendeki mutluluğu çoğaltabilirsin. İşte tam da bu, kelebek etkisi dedikleri şey değil mi? Hadi gülümse!

Sen gülün ki dünya gülsün.

Sevgilerimle…

Kaynaklar
Kişisel Gelişim, mutlu olma sanatı, mutlu olmak için ne yapmalı, mutluluk bulaşıcı mı