Duygusal Olarak Kapalı İnsanlarla İletişim Kurmanın 10 Adımı

Partnerlerden birinin duygusal olarak kapalı olması demek; o bireyin kendi duygularıyla veya partnerinin duygularıyla bağlantı kuramadığı anlamına gelmektedir. İlişkiler zordur ama iki kişiden birinin duygusal yönden kapalı olduğu ilişkilerde durum daha da zordur.

Psikoterapist Antranique Neblett’e göre; ”Duygusal olarak kapalı insanlar genellikle ciddi ve duygusal konuşmalardan kaçınmanın yollarını bulurlar, bu durum zaman içinde hem fiziksel hem duygusal anlamda bir samimiyet engeli yaratır. Bu da ilişkinin tam olarak olgunlaşmasına asla izin vermez.”

Eğer duygusal olarak kapalı bir ilişkisi içerisindeyseniz işte birlikte olduğunuz kişiyle iletişim kurmanızı kolaylaştıracak öneriler…

1. Partnerinizden gelen işaretleri fark edin

Duygusal olarak kapalı insanların hareketlerinden anlayacağımız bazı işaretler vardır. Her zaman alenen bunları fark edemeyebiliriz ama bunları fark edebileceğimiz birkaç ana nokta var, peki bunlar nelerdir?

  • Duygular hakkında konuşurken yaşanan rahatsızlık: Bu rahatsızlık, partnerinizin yakınlık kurma veya çatışma korkusu nedeniyle olabilir.
  • Diğer partnerin duygularını küçümsemek
  • Herhangi bir çatışma durumunda kendini savunmama durumu: Eğer baskın tepkileri, herhangi bir çatışma ortaya çıktığında, bunun hakkında konuşmaktan veya rollerini kabul etmekten ziyade sadece savunmasızlık ise bu da bir işarettir.
  • İletişimde tutarsızlık:  Birden ortadan kaybolmak, bu konuda belirsiz olmak ve herhangi bir açıklama yapmadan geri dönmek açık bir işaret olabilir.
  • Özgüvensizlik: Özgüvensiz insanlar aradaki yakınlığı önlemek için ilişkilerini sabote edebilir.

2. Sebeplerin farkında olun: Bu durum geçici olabilir

Duygusal olarak kapalı olmanın farklı şekilleri vardır. Partnerinizin davranışının arkasında ne olduğu bilmek önemlidir.

Bazen duygusal olarak kapalı olma durumları geçicidir. Bu durum, zaman zaman insanların önceliklerinin değişmesinden kaynaklı olabilir. Sevilen birinin ölümü, yoğunlaşan iş yükümlülükleri örnek olarak gösterilebilir.

Benzer şekilde, travma da kişinin ruh halini büyük ölçüde etkileyebilir. Duygusal olarak kapalı olan partneriniz, her türlü incinmeye karşı kendisini korumak için bu şekilde davranıyor olabilir. Travma çoğu zaman birinin çocukluğuna veya duygularını bastırmanın bir durumdan kurtulmalarına yardımcı olabileceğini öğrendikleri önceki ilişkilerine kadar izlenebilir. Bir kişinin duygusal olarak kapalı olma sebebi bir travma tepkisi ise, üzerine çalışılabilir ve bu durum iyileşebilir.

Unutulmamalıdır ki duygusal olarak kapalı olmak genellikle bir seçim olsa da, bazen bir ruh sağlığı sorunu olabilir.

İlgini çekebilir: Hasarlı Bir İlişkiyi İyileştirmek İçin 10 Gerekli Adım

3. Kişinin durumu kabul edip etmediğine dikkat edin

Kişinin duygusal olarak kapalı olma durumu üzerine çalışması için bunun bir sorun olduğunu kabul etmesi gerekir.

Bu konuda yüzleşmek zor olabilir. Partnerinizin kusurlarını işaret ederek, duygusal olarak kapalı olması hakkında konuşuyorsunuz diyelim. Bu durum karşısında, zamanla partneriniz size karşı olumsuz hisler beslemeye başlayabilir ve potansiyel olarak ilişkiyi sabote edebilir.

Bu durumunu iyileştirmenin kolay olmadığını ve partnerinizin teşvik edilmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Endişe duyabilirsiniz ama onun iradesini yok sayarak onu değiştiremezsiniz. Bu partnerinizin kendi başına halletmesi gereken bir durumdur.

4. Eşinizin duygularını yönetmeye çalışmayın

Partnerimizin yaşadığı duygu değişimlerinin sorumlusu siz olamazsınız.

Partneriniz duygusal olarak içine kapanırsa, onu konuşmaya zorlamayın veya düzeltmeye çalışmayın, çünkü partnerinin duygusal durumunu ve mutluluğunu yönetmek sizin sorumluluğunuz değil, bu duyguları ifade etmek, partneriniz isterse kendi sorumluluğudur.

Böyle bir durum yaşandığında geri adım atarsanız ve sorumluluğu partnerinize bırakırsanız bir değişiklik fark edebilirsiniz.

5. Kendi hislerinizi anlatın

Partnerinizin bu durumunun “sizi” nasıl etkilediğini ifade etmeniz ve “ben” ile başlayan ifadeler kullanmanız sizi daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Onu suçlayıcı cümleler kurmak yerine kendi hislerinizi anlatın.

Partnerinizin sizi dinlemeye gönüllü olduğu bir zamanda, neden duygusal olarak kapalı olduğunu düşündüğünüze dair net örneklere sahip olmak ve kendi hislerinizi paylaşmak avantajlı olacaktır.

İlgini çekebilir: İnsanlarla İletişim Kurarken Hangisisin: Davranış Biçimlerine Göre 3 İnsan Tipi

6. Ona zaman verin

Partnerinizle ilişkiden ne istediğinizi ve ilişkinin sizin için nasıl olması gerektiğini paylaşmanız konusunda net olmanın önemli olduğunu söylemiştik.

Hissettiğimiz şeyleri açıkça paylaştıktan sonra, kendi enerjimizi harcamayı durdurmamız ve birlikte olduğumuz kişiye de zaman vermemiz gerekir. Bu durumu ondan sihirli bir değnek değmiş gibi hemen düzeltmesini beklememeyi, zamana yaymayı ve onu desteklemek için bir noktada geri adım atmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

7. Duygusal olarak kapalı olan birinin zihinsel ve duygusal sağlığınızı nasıl etkilediğini düşünün

Duygusal olarak kapalı ve erişilemez bir eşle ilişki içinde olmak sizi zamanla tüketebilir. Hele ki siz partnerinizin aksine duygusal olarak daha açık ve iletişim kurmaya daha hazırsanız. Bu duruma maruz kalmak zamanla size kendinizi önemsiz hissettirebilir ve ilişkide daha fazla enerji harcayan taraf olduğunuzu düşündürebilir. Zaman içinde aranızda bir duvar oluşmasına ve dolayısıyla iki kişinin de duygusal yönden kapalı olmasına sebep olabilir.

İçinde bulunduğunuz ilişki dinamiğinin, karakterinizi sevmediğiniz bir şekilde değiştirdiğini düşünüyorsanız, birlikte olduğunuz kişinin sizin için doğru insan olup olmadığını düşünme zamanı gelmiş olabilir.

İlgini çekebilir: Toksik Bir İlişki Yaşadığınızı Gösteren 6 İşaret

8. Bireysel veya çift terapisi danışmanlığı düşünün

Bireysel veya çift terapisi bir ilişki için son derece yararlı olabilir. Duygularınız ve hissettikleriniz hakkında biriyle konuşmak utanılacak bir şey değildir. Bu nedenle, zorlu tartışmalar içerisinde kalmak yerine, ilişkinize yardımcı olmak için tarafsız bir profesyonelden destek almanın sizin için doğru adım olup olmadığına karar verin. Danışmanlık almak duygusal olarak kapalı olmak konusunda sizlere yardımcı olduğu gibi aynı zamanda bir ilişki içinde toksik olan şeyleri de belirlemenize yardımcı olabilir.

9. Kendinize sorun: Duygusal olarak siz de kapalı bir insan olabilir misiniz?

Kişinin kendi hatalarını bulup, bunları yansıtıyor olması zaman alabilir. Yukarıda yazdığımız maddelerdeki gibi kendiniz de bazı işaretleri fark edebilir veya partnerinizden bu konuda karşılıklı konuşarak duygularınızın kapalı olduğu durumu ortaya çıkarması konusunda yardım alabilirsiniz. Eğer bu işaretleri kendi içinizde fark ederseniz, bir terapistle çalışmak veya kendi duygu durumunuzu analiz etmek için içinize dönmek bazı “A-ha!” aydınlanmalarına sebep olabilir. 🙂

İlgini çekebilir: Neden Harika Bir İlişkim Yok Diyenlerin Yanıtlamaları Gereken 5 Soru

10. Gerekliyse ilişkiyi bitirme zamanı olduğunu kabul edin

İnşa etmek için çaba sarf ettiğiniz bir ilişkiye veda etmek kolay değildir.

Bir şeyleri düzeltmeye çabalarken yalnız olduğunuzu hissediyorsanız belki de doğru ilişkinin içinde değilsiniz. Partneriniz de ilişkinize sizin gibi bilinçli olarak çaba harcamıyorsa yalnızca sizin çabanızla bir şeylerin değişmesini, iyileşmesini beklemek hayal olacaktır.

Eğer ince bir çizgide iseniz, ilişkiyi bitirmenizin zamanının geldiğine dair alacağınız bazı işaretler olacaktır. Mesela; sizin  çaba ve emeklerinize rağmen partnerinizin hareketlerine dikkat etmek için çaba harcamaması ve sizin elinizden geleni yaptığınızı düşünmeniz gibi…

Bu durumda gitmek için hazırsınızdır, izin almanıza gerek yoktur.

İlgini çekebilir: İlişkin Bittikten Sonra Kendine Hatırlatman Gereken 3 Gerçek

Yardımcı Kaynak: https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-deal-with-emotionally-unavailable-people

Kaynaklar