Ebeveynlerimize Benzer Partnerler Seçmek: Tercih mi, Tesadüf mü?

Ebeveynlerinizde sevmediğiniz, hatta en şikayetçi olduğunuz davranışları partnerinizde gözlemlediğiniz oldu mu hiç? Peki aşağıdaki cümleler size bir yerden tanıdık geliyor mu?

  • Aynı annem/babam gibisin!
  • Annem/babam gibi davranma!
  • Bazı yönlerin aynı annem/aynı babam.

Cevabınız evet ise okumaya devam.

Hepimizin bebeklik döneminde geliştirdiği bir bağlanma stili var. Bağlanma stilimize göre de kurduğumuz ilişkileri şekillendiriyor ve belli örüntüleri sürdürüyoruz. 

İlgini çekebilir: Bağlanma Stiliniz İlişkiniz Hakkında Ne Söylüyor?

Aile İçinde Modellemenin Etkisi

Buna ek olarak büyüme sürecimiz boyunca ebeveynlerimizden gördüğümüz davranış kalıplarını modelliyor ve ‘kendi doğrumuz’ haline getiriyoruz. Bazılarımız erişkinlikte belli davranış kalıplarından rahatsız oluyor ve bunları değiştirmeye çalışıyor. Bu kez şu sözler devreye giriyor:

  • “Anneme/babama benzemeyeceğim!”
  • “Ben sizin gibi olmayacağım”

Buraya kadarki farkındalık kısmı güzel. Fakat sonrasında bir bakıyoruz ki kendimizi, benzer olayların yaşandığı bir ilişki içinde buluyoruz. “Nasıl yani?” diyenler varsa öncelikle mevcut ilişkinizdeki veya son ilişkinizdeki yaşadığınız sorunları gözden geçirmenizi istiyorum.

Kalem kağıtları alın, sorular geliyor!

  1. En çok hangi konularda tartışırdınız?
  2. Partnerinizin en çok hangi özelliğini sevmezdiniz?
  3. Partneriz tartışma sırasında size en çok hangi cümleyi kurardı?
  4. Sizi en çok hangisi incitirdi?

Objektif şekilde hepsini değerlendirin. Ebeveynlerinizin en sevmediğiniz veya en şikayetçi olduğunuz yönleriyle benziyor mu?

En büyük soru işareti: Sevmediğimiz özelliklere neden çekim duyuyoruz?

Tamam ama madem anne/babamızda sevmediğimiz özellikler var, neden bunların aynısını/benzerini sergileyen insanlara çekim duyuyoruz?

Cevap çok basit: Alışkın olduğunuz örüntüyü sürdürüyorsunuz.

Benzer kişileri seçiyoruz, çünkü…

İyi veya kötü de olsa alışkın olduğumuz ve bu yaşa kadar öğrendiğimiz bir ilişki örüntüsü var.

Örneğin; çocukken hata yaptığınızda eleştiriliyorsanız, başarılı olduğunuzda ise bu göreviniz gibi yansıtılıp olumlu dönüt almıyorsanız muhtemelen hata yapmaya karşı yoğun kaygı duyarsınız. Yanlış yapmaktan kaçınırsınız, hep başarılı ve iyi olmaya özen gösterirsiniz. Çünkü sizin ‘kabul edilmek için koşulunuz’ budur.

Aileniz, size karşı böyle davrandığı için onları eleştiriyor olabilirsiniz. Fakat bu örüntüye alışkın bir kişinin seçtiği partnerin onun başarılarını takdir etmeyen, ufak bir yanlışında eleştiren bir kişi olması muhtemeldir.

Doğru veya yanlış bir davranış olması önemli değil. Sizin sürdürmeye alıştığınız örüntü bu olduğu için bu tarz kişilere daha çok çekim duyabilirsiniz.

Özetle ailemize benzer kişileri bulmamız şans değil, seçim. Sadece çoğu zaman farkında değiliz.

Sizin bu konuyla ilgili farkına vardığınız noktalar var mı? Benzerlikler dikkatinizi çekiyor mu? Eğer ki keşfetmekte zorlandığınız alanlar varsa da bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Sevgiler!

ilişkiler, partnerseçimi
Kaynaklar