Evinizde Dar Alanları Genişleten 5 Başrol Oyuncusu ve Önemli İpuçları

Neredeyse hepimiz evlerimizin küçüklüğünden yakınıyoruz. Eşyalarımız asla evimize sığmıyor, fazlalıklarla ne yapacağımızı da bilemiyoruz. Bu hikaye çok tanıdık, öyle değil mi? Eğer doğru yerde doğru seçimi uygulamazsak; metrekare ne kadar artsa da bu durum değişmiyor. 

Bu yazıda size küçük mekanları nasıl büyük gösterebileceğinize dair sihirli dokunuşlardan bahsedeceğiz. Üstelik sadece her odanın olmazsa olmazı sayılan dekorasyon ekipmanlarını kullanarak…

1. Duvarlar ve renkler

“Duvarları açık renge boyayın” gibi klişe bir tavsiye ile söze başlayacağımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Evet, duvarları açık renk kullanmak mekanınızı olduğundan büyük ve ferah gösterebilir ama tek başına yeterli değildir. Bu nedenle duvarlarınızı istediğiniz renge boyamakta özgürsünüz! Yeter ki püf noktalarını kaçırmayın.

İlk olarak, duvar renginiz ne olursa olsun tavanınız beyaz olsun. Tavanınızın beyaz olması hem tavan boyunuzu olduğundan yüksek gösterecektir hem de mekanınıza ferahlık katacaktır. İkincisi ise, eğer duvar renginizin mobilyanıza ait tonlarda seçerseniz algıda illüzyon yaratarak mobilyalarınızın duvarda kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Sözün özü duvarlarınızı açık renge boyamanız konusunda asla ısrarcı değiliz!

2. Aynalar

Bir mekanı geniş ve ferah göstermekte olmazsa olmaz bir unsur olarak aynalardan söz edebiliriz. Ancak önceliğimiz tabii ki olabildiğince büyük ve yüksek aynalarda! Burada da yine illüzyon etkisinden faydalanarak evimize derinlik katmamız mümkün. Tek parça büyük aynaların mekanı yansıtmaları takdire şayan! Evinize giren herkes, aynaların yarattığı derinlik algısının etkisinde kalacaktır.

round mirror with black strap

3. Mobilyalar

Mobilya seçerken özellikle dikkat edilmesi gereken, mobilyanın yerle bir konumlanmamasıdır. Farklı bir şekilde ifade etmek gerekirse; mobilyaların altında her zaman gözün görebileceği bir zemin ve yükseklik kalmalı. Böylelikle gözünüz bir derinlik ve yükseklik algılayacak, mekanınız daha ferah ve büyük görünecek. 

İlgini çekebilir: Yatak Odanızı Canlandırın: 7 Modern Dekorasyon Önerisi

Mobilyalardaki döşeme seçiminde oldukça yalın, tercihen açık renkler kullanın ve mümkünse desenden kaçının. Öte yandan duvarlara kocaman, desenli tablolar yerleştirmeyi ihmal etmeyin! Bir odayı ferahlatıp büyütmekle kocaman tablolar arasındaki ilişkiyi ilk anda çözememekte haklısınız. Ancak duvarda küçük küçük çok sayıda tabloya yer vermek kesinlikle iyi bir fikir değil. Bu çerçeveler görsel olarak algınızda duvar boyunu kesebilir. Küçük ve çoklu tasarımlar yerine tek parça tablolardan yana seçim yaparsanız; duvarlarınız olduğundan daha uzun görünecektir. Mobilya ve aksesuarlar sade olursa, duvar dekorasyonu da asla gözünüzü rahatsız etmez. 

4. Halılar

Bir mekanda gözün algıladığı ilk şey, mekanın tavanı ve tabanıdır. Siz fark etmeseniz de bir mekana ilk girdiğinizde gözünüz otomatik olarak tavanı ve tabanı algılar. Mekanın ferahlığı, büyüklüğü ve derinliği hakkında veriyi de işte bu algıdan sağlarsınız. Bu yüzden nasıl tavanınızı sadece beyaza boyayın dediysek, halılarınızı da benzer renk ve tonlarda seçin diyoruz. Sebebi ise sizin ve misafirlerinizin gözünde bütünlük oluşturmak.

İlgini çekebilir: Bohem (Boho) Stilinin Sırları Nelerdir? Evinizde Bohem Stili Estirmenin 4 Yolu

Halının boyutunda dikkat etmeniz gereken şey, asla mekanınızı tam olarak kaplamamasıdır. Zeminin görünmesi, orada oluşan açıklıkta mekanınıza ferahlık ve genişlik katacaktır. Mümkünse halınızda desen olmamalı ancak mutlaka hareket isteyenler geometrik desenler ya da çizgiler arasından desen seçimi yapabilirler. 

brown wooden ladder

5. Perdeler

Gelelim perdelere… Perde konusu, taşınma arefesinde yeni evimizde en çok takıldığımız konudur desek yalan olmaz. Mademki amacımız mekanımızı büyük göstermek; o halde gözümüz vasıtasıyla algımızda yine bir illüzyon yaratacağız.  İşte size bir soru: Duvar renklerine yakın renk tonuna sahip bir perde duvar ile bütünlük sağlar mı? Bizce cevap kesinlikle evet. Bu seçim size kocaman bir mekan olarak geri dönecek.

İlgini çekebilir: Eviniz/Odanız İçin İlham Veren Dekorasyon Önerileri

Unutmayın ki bir mekanın çok büyük olmasına gerek yok, Biraz illüzyon ile odanın her metrekaresini iliklerinize kadar hissedebilir, hissettirebilirsiniz. Bu arada perdelerin boyunun yerlere kadar uzun olması ve düz bir şekilde yere düşmesi çok önemli. Sadece pencerelerinize duvar renginde ve store şeklinde de perde yaptırabilirsiniz.

Bir yazının da sonuna biraz sihirle ulaştık. Önerilerimizden esinlenerek yaptığınız dekoratif çalışmaları da bizimle #gkupdesign ve #kik etiketi altında paylaşmanız bizi çok mutlu eder!

Kaynaklar