Aşırı Egzersiz Yapmanın Belirtileri Nelerdir?

Egzersiz ile yeme tutumları aynı sağlıklı yaşam sürecindeki beraberlikleri gibidir. Egzersiz tutumu değişirse egzersizden sıkılma, zorunluluktan yapma, yaptığında zevk alamama gibi problemler karşımıza çıkar. Bu konu hakkında “Kompülsif Egzersiz: İhtiyacın Ötesinde Fiziksel Aktivite” adlı yazımı okuyabilirsiniz. Normalden fazla egzersiz yaptığının belirtileri neler olabilir inceleyelim.

1. Motivasyonun Düşmesi

Fazla egzersiz yapmak yorgunluğu arttırarak antrenmana karşı olan tutumu olumsuz engeller. Bundan dolayı motivasyonunuz azalmış olabilir!

2. Yorgunluğun Artması

Egzersiz sırasında veya normal yaşantınızda tamamen tükenmiş hissetmek kendinizi fazla zorladığınız anlamına gelmektedir.

3. Antrenman Performansında Düşüş Olması

Eğer fazla antrenman yaparsanız, toparlanma süreci optimal sürenin altında olur ve bu da yorgunluğun yaşanmasına sebep olur.

4. Yetersiz Toparlanma Süreci Yaşanması

Fazla egzersiz, antrenman hacminin vücudun dinlenmeden artmasıyla toparlanmayı geciktirmesine sebep olur. Kaslarınız tam dinlenemeden bir sonraki yüklenme ile fazlasıyla yorulur. Bedeni dinlemedikçe sakatlıkların yaşanma olasılığı da beraberinde artar.

5. Yüksek Enerjili Besin İsteyişi

Bedenin gereğinden fazla yorgun olması ile toparlanmaya ihtiyacı artacaktır. Toparlanma beraberinde enerji açığını oluşturacaktır ve hali ile bedeniniz enerjiye ihtiyaç duyar hale gelecektir. Bu enerjiyi besinlerden elde eden vücudumuz, size bana “yüksek enerjili bir şeyler var” diyebilir.

6. Düşük Uyku Kalitesi Yaşanması

Yorgunluğun artması ile melatonin hormonu baskılanır ve uyku kalitesi düşmektedir.

7. Düzensiz veya Olmayan Regl

Bedendeki stresin artması ve az enerji alımı ile ortaya çıkan bir diğer gösterge ise hipotalamik amonera dediğimiz düzensiz menstrüal döngü olacaktır. 

Neler Yapmalıyız?

  • Bedeni dinleyerek hareket etmek her zaman bu göstergeleri azaltacaktır.
  • Her zaman her saat diliminde aynı enerjiye sahip olmayabiliriz. Bu yüzden antrenman yapamadığınız günlerde kendinizi suçlu hissetmeyin.
  • Eğer dinlenmek istiyorsanız dinlenin, illa da o çılgınca antrenmanı yapmak zorunda değilsiniz.
  • Gün içerisinde hareket etmeye devam edebilirsiniz.
  • Bir egzersiz ve beslenme uzmanından destek alıp size özel olan bir antrenman ve beslenme programı oluşturabilirsiniz.
Kaynaklar