Güne Harika Bir Başlangıç İçin Sabah Rutininize Eklemeniz Gerekenler

Ah başımızın belası sabahlar…

Sabah o yatağın sıcaklığının nasıl tatlı geldiğini herkes bilir. Üstünüzde yumuşacık, rahat pijamalar… Kim kalkmak ister ki bu yataktan? Ama yatak ne kadar tatlıysa, sabahları verimli geçirmek de bir o kadar önemli, öyle değil mi?

Hadi öyleyse daha verimli sabahlar geçirmek için birkaç adım atalım hep birlikte!

Kendinize uyanmak için fırsat tanıyın.

Evde hazırlandığı süre boyunca içinden uyuyanlar, sizi çok iyi anlıyoruz.

Erken uyandığınızda, ayılmak için kendinize fırsat tanırsanız kafanızı rahatlıkla toplayabilirsiniz. Uyandıktan sonra hemen işlere koyulmak için kendinizi zorlamayın. Gerekirse 15 dakika erken kalkın. O 15 dakikayı kendinize verdiğiniz bir armağan olarak düşünebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Sabahları Hangisisin: Alışkanlıklarınıza Göre Verimli Sabahlar Geçirmenin Yolları

Farklı bir sabah meditasyonu: Mutlaka cam açın veya balkona çıkın.

Temiz hava yüzünüze berrak bir su gibi çarptığında, yeni bir güne başladığınızı idrak ediyorsunuz. Belki duyacağınız birkaç kuş sesi, yüzünüze vuran sabah serini, hatta rüzgarın size taşıdığı birkaç çiçek kokusu…

Sırayla önce görebildiğiniz her şeyi görmeye çalışın. Tüm insanları, onların kıyafetlerini, yoldan geçen tüm hayvanları… Sonra her şeyi duymak için çaba harcayın. Neler duyuyorsunuz? Son olarak koku duyunuzu aktif hale getirin. Burnunuza hangi koku veya kokular geliyor?

İlgini çekebilir: Meditasyonun 7 Çeşidi: Senin İçin En İdeal Olanı Bul!

Bu kısa ve basit eylemle hem güne meditasyonla başlayarak zihninizi hırpalamadan uyandıracaksınız, hem de temiz havanın, mis gibi kokuların tadını çıkaracaksınız.

Farkındalığınızı artırıp güne güzel başlamak için daha tatlı bir yol olabilir mi?

Gününüzü pratik bir şekilde planlayın!

Farkındayız, çoğunuzun yetiştirmesi gereken işleri var. Sadece kafanızdan o günün önceliklerini geçirmeniz bile büyük fark yaratacak, gün içinde dağılmamanızı sağlayacaktır. “Ay ne yapacaktım? Vah nerelere gidecektim?” telaşından kurtulmak için günü planlamak çok önemli. Aklınıza gelenleri ajandanıza, veya pratik bir şekilde telefonunuzun notlarınıza kaydedebilirsiniz.

Güneşi selamlamaya vaktiniz yok mu? Sorun değil.

Eğer vaktiniz varsa her sabah güneşi selamlayı deneyebilirsiniz. Vaktiniz yoksa hiç sorun değil; birkaç küçük esneme hareketi bile hem fiziksel hem ruhsal olarak sizi harika hissettirebilir. Özellikle bütün gün ofiste veya okulda oturuyorsanız erkenden yorulmayı önleyebilir.

İlgini çekebilir: Her Sabah Güneşi Selamla: Surya Namaskar’ın Ruh, Zihin ve Bedenimize Faydaları

Koştur koştur evden çıkmaktansa sakin bir sabahın tadını çıkarmak mümkün; seçim sizin. Hem daha zinde, hem daha mutlu hissedeceğinizin garantisini veriyoruz.

Hayatın koşturmacasına dalmadan kendinizle geçireceğiniz bir saat bile çok iyi gelmez mi?

Kaynaklar
erken uyanabilmek için, erken uyanmak için, güne iyi başlamak için, pozitif sabah rutini, sabah rutinim