Hangi Gezegen Neyi Temsil Eder? Gezegenlerin Gerilemesi (Retro) Ne Anlama Gelir?

Eskiden “Yok ya, ben öyle inanmıyorum, burç falan…” diyen arkadaşlarımın çoğu şimdi yükselen burcunu biliyor, hatta “Aslan Burcu’nda kanlı ay tutulması varmış; bana etkisi ne olacak Merve?”  diye mesaj atıp soranları bile oluyor. İçinde bulunduğumuz evrende, yer aldığımız galakside ve Güneş Sistemi’nde, bizimle birlikte diğer gezegenlerin de Güneş’in etrafında tesadüfen dolaşıyor olabileceğine inanmadığımdan Astroloji’ye ilgi duyuyorum. Bütün hayatımı ona göre planlamıyorum tabi ki. Yalnızca dönemsel olarak hayatımda hangi alanlar daha şanslı ya da hangi alanda sıkıntılar çıkabilir diye takip ediyorum.

Astroloji; gezegenleri konumlarına ve açılarına göre yorumluyor, hayatımızdaki şanslı alanları ya da problem çıkabilecek konuları öngörüyor.

Jüpiter mesela: “Şans, bereket, büyüme” gezegeni.

Doğal olarak onu çok seviyorum. Örneğin; Jüpiter doğum haritamızın aşk evinden geçtiği dönemlerde bu alana şans getiriyor, güzelleştiriyor ve bizi mutlu ediyor. Sevgimizi büyütüyor, aşık oluyoruz. Aile ve yuva evimizden geçerken büyüme enerjisiyle bizi çoluk çocuk sahibi yapıyor. Arkadaşlık evinizden geçerken yeni insanlarla tanışıyoruz ve sosyal çevremiz genişliyor.

Satürn: Ciddiyet, ödev, sorumluluk ve sınav gezegeni…

Kariyer ve iş evimize uğradığında, işimizle ilgili sıkıntılar, aksaklıklar, pürüzler yaratabiliyor. Para evimize gelmişken; ekstra bir kredi, birikmiş veya ödenmemiş borçlar ya da para kaynaklarımızda kısıtlamaya sebep olabiliyor. O da yetmiyormuş gibi, hepimize 29-30 yaşlarında hayatımızı sorgulatan ve R.E.M. ‘in bir şarkısına ismini bile vermiş olan Satürn Döngüsü‘yle  öğretmenlik yapıp hayat dersi vermeye kalkabiliyor.

Merkür: Entelektüel yetenekler, iletişim, teknoloji ve zekadan sorumlu…

Bence Jüpiter ve Venüs’ten sonra en sevimli gezegen. Merkür, ilişki evimizi ziyaret ettiğinde; sevgilimizle ya da eşimizle olan iletişimimizi güçlendirmeye yararken, aramızdaki fikirsel sorunların üstesinden gelmemiz adına bize yardım ediyor. Kardeşler ve kuzenlerimizi kapsayan alanımıza girdiğinde, onlarla olan bağımızı güçlendirebiliyor ve birlikte keyifli zaman geçiriyoruz.

Peki gezegen gerilemesi nedir? Nasıl olur? Gezegen o esnada geriye mi gider?

Tabi ki hiç bir gezegen bir ileri, bir geri gitmiyor. Hepsi, Güneş’in çevresinde belirli bir hızla yörüngesinde ilerliyor. Ama bazı gezegenlerin yörüngesi Dünya’ya göre daha büyük ya da daha küçük olduğu için (aynı olimpiyatlarda dış parkurdan ve içerden ilerleyen atletler gibi) viraj dönüşlerinde, Dünya onlardan biraz daha ileride kalıyor. Yani Dünya’ya göre, virajdaki gezegen geriliyormuş gibi oluyor.

Gerileme kötü ya da korkulacak bir şey mi?

Neden her yerde; “Dikkat, Merkür gerilemesi başlıyor!” veya “Mars gerilemesi sırasında yapmamanız gereken şeyler…” diye yazılar görüyoruz? Çünkü bir gezegen gerilerken onun enerji alanında düşüş olduğu için o gezegenin konularında sıkıntılar çıkabiliyor. Örneğin, en bilinen Merkür gerilerken; iletişim ve teknolojiden alanlarında yanlış anlaşılmalar, fikir ayrılıkları artabiliyor, arkadaşlarımızla tartışabiliyoruz. Ya da yapılan anlaşmalarda problemler çıkabiliyor, teknolojik aletler bozulabiliyor. Merkür gerilemesi esnasında doğan biri olarak çok da gözünüzde büyütmeyin, sadece bu konulara temkinli davranın derim. Sonuçta Merkür gerilerken, ben dünyaya gözlerimi açabilmişsem siz de konu neyse halledebilirsiniz.

Gerilemelerde, gerileyen gezegen Dünya’ya göre geri gittiği için biz de kendi meselelerimizi geriye, yani geçmişe taşıyabiliriz.  Bi’ nevi krizi fırsata çevirmek… Merkür gerilerken geçmişte kabul edilmediğimiz bir iş pozisyonuna tekrar başvurabiliriz. Aşk gezegeni Venüs gerilerken; hala unutamadığımız eski bir sevgilimizi arayabilir ve ilişki için ikinci bir şansı kovalayabiliriz.

Kısacası, geçmişe dair kaçırılmış fırsatlar için gerileme aslında iyidir diyebiliriz.

Kaynaklar
astroloji, gezegenler hakkında, Merkür retrosu, retro ne demek, retro nedir