Kadınlarda Kişilik Tipleri: Hangi Kişilik Tipi Seni Yansıtıyor?

Her davranış değişikliği farkındalıkla gerçekleşir. Kişiliğinizi anlamak, kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Farklı kişiliklerin kendine has özellikleri vardır ve bu özellikler yetişkin olduğunuzda gelişir, değişir ve kişiliğinizi benzersiz kılar. Yine bu farklı kişilikler, başkalarını tanımanıza olanak sağlar. Çünkü bu kişilik tipleri çevrenizden biri olabilir. Eşiniz, iş arkadaşınız, patronunuz veya yakınınız… Bu kişilik tipleri; Alfa, Beta, Gama, Omega, Sigma ve Delta. Peki hangi kişilik tipi seni yansıtıyor?


İlgini çekebilir: Senin Elementin Hangisi? Elementini Yaşam Alanına Nasıl Dahil Edebilirsin?

Alfa Kadını

Alfa kişilik tipi, erkekte olduğu gibi kadın kişilik tipinde de kendinden emindir. Liderlik duruşu sergiler. Gücünün farkında olan Alfa kadını; yeteneklerine, duygularına ve davranışlarına güvenir. Yalnız olmaktan mutludur ve ekip çalışması çok da ona göre bir şey değildir. Popüler ve sevilen biridir. Gerçekten önemli olan şeylerle ilgilenir. Kendine ve sevdiklerine bakmakla meşguldür. Dedikodulara kulak asmaz. Kendi değerini bilir, kendine ve ihtiyaçlarına sadık kalarak hayatta başarılı olur. Alfa kadının topluluk içinde öne çıkmasına yardımcı olan güç, ne istediğini bilme becerisi ve onu elde etmek için ortaya koyduğu içsel motivasyonundan gelir. Çalışkan olmakla birlikte çekici ve karizmatik olmasından dolayı iş yaşamında başarılıdır. Çoğu kadın CEO, alfa kadını olarak görülmektedir ve kimseden emir almayı sevmezler.

Beta Kadını

Alfa ile karşılaştırıldığında daha itaatkardır. Akışa uyum sağlama eğilimindedir ve çatışmayı sevmez. Güvenilir ve iyi bir dinleyicidir. Sessizdir, etrafındakilere birçok şeyi yansıtmaz. Pasif agresiftir. Kendine olan güveni konusunda çekingendir. Fikrini paylaşma aşamasına geldiğinde ya da olası bir tartışmayla karşılaştığında duruma tepki vermemeyi ve sadece sessiz kalmayı tercih eder. Hayattan istediği her şeyi elde edemediğinde endişelenme eğilimi oldukça yüksektir. Yeterince iyi olmama, uyum sağlayamama korkusu nedeniyle sorumluk almaktan çekinir, bu durum daha fazla endişelenmesine yol açar. Beta kadını oldukça arkadaş canlısıdır. Bu nedenle pek çok insan Beta kadınının bu yönünü kendi çıkarları için kullanabilir.

Gama Kadını

Ne istediğini bilen, uzun vadeli planların kadınıdır. Her zaman titiz ve düzenlidir. İnandığı konuyu sonuna kadar savunacak kadar da idealisttir ve amacına ulaştığından emin olmak için duygularını sonuna kadar dinler. Verilen görevi tamamlamak için var gücüyle çalışır. Görev insanıdır. Gama kadını; hedeflerinden, kendinden ve geleceğinden emindir. Bir Gama kadını arkadaşınız var ise hedeflerinize ulaşmanız, organize olmanız ve motive kalmanız için en doğru arkadaşa sahip olduğunuza emin olabilirsiniz. O size ilham verir. Aynı zamanda kincidir. Bir Gama kadınını kendinize düşman etmek istemezsiniz.

Omega Kadını

İçe kapanık ve çekingen olmakla birlikte tutkulu ve zekidir. Alfa kadını gibi sosyalleşmek yerine evde oturup dizi izlemeyi tercih eder. Duygularını saklama eğilimindedir. İçinde sakladıklarını da sonunda güçlü bir şekilde dışa vurur. Duygularını içinde tutması nedeniyle diğer kişilik türlerine göre kaygı bozukluğuna sahip olma, panik atak geçirme olasılığı daha yüksektir. Çekingen yapısının yanı sıra arkadaşlarının yanında oldukça eğlencelidir. Ekip çalışmalarında zekası ile öne çıkar. Haliyle ekip çalışmalarında çok iyidir ancak bireysel çalışmayı tercih eder. En sık yaptığı şeyler arasında; klasik edebiyat yayınları okumak, romantik hayaller kurmak vardır.

Sigma Kadını

Alfanın en büyük rakibidir Sigma kadını. Dışa dönüktür ve Alfa kadını kadar baskındır. Nerede nasıl davranacağını, ne zaman öne çıkacağını ne zaman geri planda kalacağını iyi bilir. Duygusal olarak saplantılıdır. Bir ilişki kendisine zarar verse dahi devam ettirmekte ısrarcı olabilir. Diğer bir deyişle birine bağlanırsa kopması zordur. Sigma kadını ile arkadaş olmanız için en önemli neden, onun inanılmaz derecede sadık ve sevdiklerine bağlı olmasıdır.

Delta Kadını

Utangaç ve mütevazidir. Delta kadını da Omega kadını ile benzer şekilde evde kalmayı sever. İletişim kurmakta oldukça iyidir ve kelimelerin gücünü çok iyi kullanır. Gerçekçidir. Sabırlıdır. Başkaları tarafından karamsar olarak tanımlansa da kendini gerçekçi olarak tanımlar. Delta kadınının en büyük sorunu özgüvenleriyle ettikleri mücadeledir.

6 Kişilik Tipi, Alfa, Beta, Delta, Gama, Omega, Sigma
Kaynaklar