Her Uyku Güzellik Uykusu Değildir! Verimli Uyku İçin İpuçları

“Sekiz saat uyudum ama hala yorgun hissediyorum.”

“Uyku saatlerim çok düzenli ama gece yarısı uyanıveriyorum.”

Şişkin gözler, yorgun bir ifade, solgun bir cilt…

Her uyku güzellik uykusu değil; çünkü her uykudan aldığımız verim aynı değil. Birkaç basit adımda nasıl daha tazelenmiş ve canlanmış hissettiren uykulara dalacağımıza bir göz atalım mı?

Teknolojiden uzaklaşın; neden mi?

Yatağa dalmadan önce dakikalarca, hatta belki saatlerce Instagram’da, Twitter’da, Facebook’ta gezenlerden misiniz? Ya da televizyonun karşısında sızıp kalanlardan? Bu aktiviteler belki günün telaşından uzaklaştırıp dinlendiriyormuş gibi görünebilir; ama uyku kalitemizi oldukça düşürüyor. Çünkü böyle yaptıkça, zihninizi sakinleştirmemiz gereken saatlerde, onu çeşitli iletilerle uyarıp duruyoruz.

İlgini çekebilir: Kolayca Uykuya Dalabilmek İçin 7 Önemli İpucu

Sosyal medyanın kusursuz hayat algısı ile egzotik tatil yerleri, harika evler, mükemmel kıyafetler, ışıl ışıl ciltler ve harika görünen hayatlarla kendimizi kıyasladığımız bir kısır döngüye giriyoruz. Zihnimizi boşaltmamız gereken saatlerde onu görsel imgelere maruz bırakıp zorluyoruz. Bunun da ötesinde, televizyon ve cep telefonlarındaki mavi ışık, melatonin salınımını engelliyor.

Uyumadan en az bir saat önce telefonunuzu uyku moduna veya sessize alabilir, bildirimleri kapatabilirsiniz.

Akşam rutini oluşturun

Böylece her gece “ne yapacaktım?” stresinden kurtulur, kendinizden emin bi şekilde size iyi gelecek rutini sürdürebilirsiniz. Belirlenmiş bir rutini alışkanlık haline getirmek çok daha kolaydır. Ve iyi bir alışkanlık her şeydir!

Kendinize bir akşam rutini oluştururken dikkat etmeniz gereken şey, size neyin iyi geldiği. Birbirinin aynısı olan Youtube videolarının peşine düşmeyin. Kimisine meditasyon iyi gelirken bu size hiçbir şey ifade etmeyebilir. Belki de size iyi gelen şey ılık bir duştur! Neyi sevdiğinizi bulun ve peşine düşün.

İlgini çekebilir: Meditasyonun 7 Çeşidi: Senin İçin En İdeal Olanı Bul!

Yardımcı araçların gücünden faydalanın

Size iyi gelecek bir uyku kiti oluşturmaya ne dersiniz? Bazen küçük yardımcılar hayat kurtarabiliyor.

Lavanta yağının kokusu strese, anksiyeteye iyi gelirken bize daha kaliteli bir uyku armağan ediyor. Kendinize, her gece yastığa sıkmak için bir lavanta spreyi alabilir veya evde hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte, en ufak bir ışığa bile tahammülü olmayanlardansanız göz pedlerinden faydalanabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Aromaterapi 101: Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları ve Riskleri Nelerdir?

Kolayca uykuya dalabilmek, daha derin ve verimli bir uyku çekebilmek için ses frekanslarını deneyin! Journal of Caring Sciences dergisinde yayınlanan bir çalışma, hastaneye kaldırılan kişilerin uyku düzenlerini inceledi. Araştırmacılar, beyaz gürültüyle uyuyanların bir gece aldıkları ortalama uyku miktarında hastanede olmalarına rağmen hiçbir değişiklik olmadığını, beyaz gürültüyle uyumayan kontrol grubunun ise ortalama uyku sürelerinin yaklaşık yedi saatten beş saatin altına düştüğünü keşfettiler.  Beyaz gürültü (white noise) seslerini Spotify, App Store veya Google Play Store’da bulabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Rahatlatan Gürültü: Beyaz Gürültü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bir diğer tavsiye de rezene çayı. Uyumadan önce kendinize demleyeceğiniz bir fincan rezene çayıyla sakinleşip huzura erdiğinizi göreceksiniz. Sonra teşekkür edersiniz. 🙂

Mışıl mışıl uykular dileriz!

Kaynaklar
kaliteli uyku, uyku bozuklukları, verimli bir uyku için, verimli uyku