İlişkilerde 7 Yaygın Manipülatif İfade ve Başa Çıkma Yolları

Karşınızdaki insan sizi manipüle etmeye çalışıyorsa bu sizi önemsemediğininin bir göstergesidir. Manipülasyon, sevgi kılığına girmiş kontrol ve suistimal ifadeleridir. Manipülasyonun sevgi gibi görünebilme yeteneği ise, bunu en tehlikeli istismar biçimlerinden biri haline getirir.

Criss Jami şöyle der: “Bir şeyin yalan olmaması, aldatıcı olmadığı anlamına gelmez.”

Bir manipülatörün tatlı sözleriyle hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin. Kontrol duygunuza sıkı sıkıya sarılın ve kendi seçimlerinizi yapmaktan vazgeçmeyin. Bu manipülasyonlar sürekli tekrarlanan bir durum haline gelirse, ilişkiyi gözden geçirme zamanı gelmiş demektir. Manipülasyon sadece kontrolcü değil, aynı zamanda son derece bencildir.

İlgini çekebilir: Nasıl Hayır Deriz: İstemediklerine Hayır Demenin Kolay 3 Yolu

İşte sizi manipüle etmek için söylenen 7 manipülatif ifade

Bana ne yaptırdığına bak!

Sizin kimseye bir şey yaptırtma gücünüz yok. Herkes kendi seçimlerini yapıyor. Kendi eylemlerinizin sorumluluğunu taşımalısınız. Ben sadece kendiminkini taşıyabilirim. İkili bir ilişkide karşı tarafın bulunduğu fedakarlıkların altında ezilmek zorunda değilsiniz, bunları ondan siz istemediniz.

Sana aldığım o pahalı kolyeden sonra nasıl hala bana kızgın olabilirsin?

Bağışlayıcılığım para ile satın alınamaz. Bunu yapman çok nazik ama bu kolye seni affetmem şartıyla alındıysa, bu bir hediye değil, rüşvettir. Bu yüzden kolyeyi geri alabilirsin.

Onu giyinme. Telefonunu kontrol edeyim. Kiminle mesajlaşıyordun? Güvenmediğim sen değilsin, diğer insanlar…

Diğer insanlara güvenmek zorunda değilsin, bana güvenmen yeterli. Bu şekilde davrandığında, ya bir aldatan ya da çok zayıf bir insan olduğumu varsaymış olursun. Ama ben bu varsaydıklarının hiçbiri değilim.

İlgini çekebilir: Baskın Karakterli ve Agresif Bir Arkadaşla Nasıl Başa Çıkılır

Evde kalmanı istiyorum çünkü çocuklarımız için en iyisi bu. Ben sadece seni düşündüğüm için söylüyorum.

Çocuklarım için en iyisi, mutlu ve bütünlüğü olan bir anneye sahip olmaktır. Çalışma ya da evde kalma seçimi ise benimdir. Beni mutlu eden şeyi yaparak, çocuklarımıza kendi yaşamları üzerinde özerkliğe sahip olmalarını öğretiyorum.

Bunu benim istediğim şekilde yapmana ihtiyacım var. Bizim için en iyisi bu.

Bizim için en iyisi, bir çift olarak kararlar almaktır. Benim için en iyisi, benim fikirlerimin de duyulması ve saygı görmesidir. Senin seçimin gerçekten bizim için en iyisi mi yoksa senin için en iyisi midir?

Şu anda çocuk istemediğini biliyorum, ama yine de deneyelim. Ben sadece bir aile olmamızı istiyorum.

Aile birçok farklı biçimde olabilir. Ortak nokta ise karşılıklı saygı duygusuna sahip olmaktır. Kaç çocuğumuz olacağını ve onlara ne zaman sahip olacağımızı seçme hakkım var. Hazır olduğumda sana söyleyeceğim.

İlgini çekebilir: Mutlu ve Sağlıklı Bir İlişkiye Sahip Olan Çiftlerin Sergilediği 6 Davranış

Gidersen kendime zarar veririm.

Eğer intihar ya da kendine zarar verme gibi düşüncelerin varsa doktoru aramalısın. Ben kararımı verdim, nedenlerimi de açıkladım. Seninle daha fazla birlikte olmak istemiyorum, eğer seninle kalırsam ben kendime zarar vermiş olacağım.

Yardımcı Kaynaklar

ilişkilerde manipülasyon, manipülatif ifade
Kaynaklar