İş Görüşmelerinde Karşılaşabileceğiniz ve Sizi Zorlayabilecek Sorularla Nasıl Başa Çıkarsınız?

İş görüşmeleri stresli bir süreçtir ve görüşmelerde karşılaşabileceğiniz her şeye hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Mülakatlarda başarılı olabilmeniz size sorulan sorulara vereceğiniz yanıtlara bağlıdır. Adayların bilgilerini ve tecrübelerini sorgulamak için çeşitli teknikler ve soru tipleri belirlenmektedir. Çünkü yanlış bir işe alımın sonuçları hem firmalar, hem de adaylar açısından oldukça maliyetlidir.

Sizin için de zaman ve emek kaybı olmaması adına mülakata iyi hazırlanmanın doğru işi bulmada en önemli rehber olduğunu aklınızdan çıkarmayın!

Davranışsal ve STAR Tekniği ile yöneltilen soruları cevaplayabilmeniz için:

  1. Sakin ve rahat olmalı, zihinsel olarak bir meydan okumaya hazır olduğunuza emin olun.
  2. Her görüşmeyi bir öğrenme deneyimi olarak kullanın ve umduğunuz gibi gitmediyse kendinize yüklenmeyin.

Bir şirketin İnsan Kaynakları Departmanından sizinle görüşen yetkili tarafından size yönlendirilebilecek zorlayıcı sorulardan bazıları aşağıdaki gibidir.

İlgini çekebilir: İnsan Kaynaklarına Sorduk: Mülakata Hazırlanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mevcut işinizden neden ayrılmak istiyorsunuz?

Bu sorunun doğru cevabı yoktur, sadece yanlış olanları vardır. Kısa ve olumlu yanıtlar en iyisidir. Yalan, yanlış bir şey söylemediğiniz sürece, görüşmeci açısından bunun bir öneminin olmadığını bilin. Buradaki amaç, görüşmeciye uyumsuz, çabuk yorulan, çabuk sıkılan biri olmadığınızı anlatabilmek.

Verebileceğiniz örnek bir yanıt:

“Şu anki işimde çalışmaktan zevk alıyorum. Ancak beni geliştirebilecek daha fazla sorumluluk arıyorum. Son iki yılda baştan sona birçok proje üzerinde çalıştım ve başarılı bir şekilde tamamladım. Şu anda mevcut mesleğimde ilerleme fırsatları yetersiz. Zaman zaman yavaşlama konusunda bir sakınca görmüyorum, fakat kariyerimin sürekli olarak kariyer hedeflerime uygun bir yönde ilerlemesini sağlamak benim için önemli.

Bana kendinizden bahsedin.

Mülakatçıyla görüşmeniz sonlandığında, iş deneyiminiz veya kişisel ilgi alanlarınız hakkında ne bilmesini istersiniz?

  • En önemli başarılarınızdan 2-3’ünü tartışın.
  • Başvuruda bulunduğunuz iş ve onların güçlü yanlarınızdan nasıl faydalanabileceği ile ilgili olarak bazı güçlü yönleriniz hakkında konuşun.

İlgini çekebilir: İnsan Kaynaklarına Sorduk: CV Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eleştiriyi nasıl karşılarsınız?

Bu, takım oyuncusu olup olmadığınızı öğrenmek için sorulan bir sorudur. Görüşmeci, takım çalışmasına, gerektiğinde yönlendirilmeye ne kadar açık ve istekli olduğunuzu görmek istemektedir. Talimatları takip edebilecek biri misiniz? Eleştiriyi kabul edebilir misin? Yoksa ne yapılması gerektiğinin söylenmesinden hoşlanmayan biri misiniz?

“Herhangi bir suçlama olmadan eleştiriyi açıkça kabul ediyorum ve kibarca yorumları için kişiye teşekkür ediyorum.” şeklinde yanıt verebilirsiniz.

İş ortamında sizi rahatsız eden şeylerden bazıları nelerdir?

Bu çok yaygın bir sorudur, ancak bunun üzerinde durmayın. Görüşmeci, daha çok “işinizle ya da birlikte çalıştığınız insanlar hakkında sizi ne rahatsız ediyor?” şeklinde iş ile ilgili bir yanıt aramaktadır.

“Birlikte çalıştığım diğer insanlar yapılması gereken işin son tarihlerini geciktirdiğinde veya vaat ettiklerini sunmadığında bu durum iş akışımızı aksattığı için beni rahatsız edebilir.” diyebilirsiniz.

İlgini çekebilir: İş Hayatında Mutlu İnsanların 7 Alışkanlığı

Başkalarıyla mı yoksa yalnız mı çalışmayı tercih edersiniz?

Temel olarak, görüşmeci takım oyuncusu olup olmadığını sormaktadır. Cevabınızın keskin ve net olması bazı görüşmeciler tarafından hoş karşılanmayabilir: Yanıtınız başkalarıyla çalışmak olacak ise, görüşmeci yalnız çalışamayacağınızı düşünebilir. Yalnız çalışmayı tercih ettiğinizi söylerseniz bu kez de görüşmeci diğer insanlarla bazı kişilik sorunlarınız olduğunu düşünebilir.

Eğer sizin için doğruysa yanıtınız, bir ekip atmosferinde iyi çalışabileceğinizi ve yine de bireysel sorumluluğu üstlenebileceğinizi göstermelidir. Cevap vermeden önce, işin yalnız çalışmanızı gerektirip gerektirmediğini bildiğinizden emin olun.

Sizden farklı bakış açıları olan insanlarla nasıl geçinirsiniz?

İşyeri, farklı kişilikleri olan farklı kişilerle doludur ve görüşmeci bu ortama nasıl uyum sağlayabileceğinizi bilmek ister.

İnsan Kaynakları ile görüşme sorularını cevaplarken, görüşmecinize ne tür insanlarla çalıştığınızın önemli olmadığını – sadece bu işin yapıldığını göstermek istersiniz. Bu görüşmeci, kişiliğinden ziyade sonuçlarla ilgilendiğinizi göstermektedir.

İşvereniniz sizi iyi bir çalışan olarak tanımlar mı?

Eğer sizin için doğruysa, “Bunu düşündüğüne inanıyorum çünkü çalıştığım insanlar kolaylıkla bana güvenir, ben de işimi en doğru şekilde yapmaya çalışırım.” şeklinde bir yanıt ideal olabilir.

Bu kariyer yolunu neden seçtiniz?

Mülakatta oldukça önemli olan bu gibi soruları cevaplarken, spesifik olmanız ve görüşmeciye bu kariyer yolunda attığınız adımları kısa ve öz olarak anlatmanız, size neyin ilham verdiğini söylemeniz gerekir.

İlgini çekebilir: Kariyer Yolu Nedir? Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

çok sorulan mülakat soruları, insan kaynakları, mülakat soruları, mülakata hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler
Kaynaklar