Kampüse Giriş: Üniversitenin İlk Günleri İçin 5 İpucu

Artık üniversitedesin, yeni bir hayat, yeni insanlar… Geleceğe doğru açılan kocaman bir kapı.

Sana bu dönemin çok ama çok eğlenceli olacağının garantisini verebilirim. Hep söylüyorum, üniversite dönemi hayatımın en güzel dönemlerindendi. Eminim ki senin için de öyle olacak.

Şimdi kahveni hazırla, kampüse gidiyoruz!

1. Bocalamanın normal olduğunu kabullen.

Gözüne far tutulmuş tavşan gibi kalakalmanın, kimseyi tanımamanın, şaşkın hallerinin çok normal olduğunu kabullenerek gidersen bu durumun içinden daha az stresle geçebilirsin. İnan bana bundan iki ay sonra kimse kimsenin ilk günlerde ne halde olduğunu hatırlamayacak. 🙂 Bunları hafızalardan silinen günler olarak gör ve keşfetmenin tadını çıkar!

2. Klişe ama etkili: Kıyafetlerini akşamdan hazırla.

Ne giyeceğini bilerek uyanmak bile kafanda düşünmen gereken daha az şey olacağı anlamına geliyor. Çabasız güzellik de en çok burada işine yarayacak. En kurtarıcı kombin beyaz bluz-jean-spor ayakkabı ve takılardır sakın unutma, en sıkıştığın anında yardımına koşar! 🙂

3. Somurtmak işine yaramayacak, kendin ol.

Bazen bazı ortamlarda kendimizi korumak için ciddi bir ifade takınır bütün gün öyle gezeriz. İnan buna hiç gerek yok. Ne kadar çok samimi, güler yüzlü ve nazik olursan insanlar etrafına o kadar çabuk doluşacak. İlk gün hiç tanımadığım beş kişiyle beraber yemeğe gittiğimde en yakın arkadaşlarımı bulmuştum. 🙂 Belki herkes için bu kadar çabuk olmayabilir ama samimiyetin işe yaramadığını söyleyen de taş olur. 🙂

4. Kulüplerin gücünü küçümseme…

Topluluklar yepyeni deneyimler kazanarak yeni şeyler öğreneceğin, bölümündekiler dışında arkadaşlar edinebileceğin çok keyifli yerlerdir. Senin için yepyeni fırsatlar doğurabilir. (Aramızda kalsın, üstelik işverenler de sosyal olan adaylara bayılır.) 🙂 Gözüne kestirdiklerine adını yazdır gitsin. Kendini akışa bırak… En kötü ne olabilir ki?

5. Tadını çıkar!

Senin için yeni bir hayat başlıyor, düşünsene nasıl heyecanlı bir şey bu! Yepyeni kapılar önünde sıra sıra dizilmiş… Stresle heyecanı birbirine karıştırmamaya çalış. Yeni olmanın, keşfetmenin tadını çıkar. Öğrenmenin tadını çıkar. Çok keyifli günler seni bekliyor!

Ve ne zaman ihtiyacın olsa biz de buradayız üstelik. 🙂

Harika bir okul hayatı diliyoruz sana…

Bunlar da ilgini çekebilir:

Kaynaklar
okulun ilk günü, üniversitenin ilk günü, üniversitenin ilk günü arkadaş, üniversitenin ilk haftası