Kariyer Yolu Nedir? Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dorothy, onu eve sağ salim geri gönderebileceğine inandığı Oz Büyücüsünü bulmak için yaldızlı yolu kullanarak Emerald City’e gitti. Kariyer yolları genellikle Doroty’ninki kadar açık ve yaldızlı değildir. Yolumuzu seçerken en iyi desteği nasıl bulabileceğimizi her zaman bilemeyiz.

Mevcut yöneticiniz veya şirketiniz profesyonel gelişimi desteklemiyor ise, yeni mezunsanız ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız endişelenmeyin! Kendi kariyer yolunuzu oluşturmak ve kariyer gelişiminize başlamak için izleyeceğiniz yollar var.

Kariyer yolu, bireyin kişisel amaçlarına ulaşmak için geçtiği yollardır.

Aynı zamanda, çalışanların ve işletmenin amacına ulaşması için birbirleri ile ilişkili olan spesifik işlerin birbirini izlemesi sürecidir. Bireyler, ilgili kariyer kümelerini belirlemek için kariyer planları oluşturarak kişisel kariyer yollarını belirleyebilirler. Kariyer planları bireyin ideal kariyerini ulaşmasını sağlamak için yapılan kısa ve uzun vadeli hedefleri içermektedir. Kariyer kümeleri, ortak özellikleri paylaşan meslek gruplarını ve sektörlerini içermektedir. Bireyin seçtiği kariyerde başarılı olmak için geliştirmesi gereken bilgi ve becerilerini anlamalarına yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

İlgini çekebilir: İş Görüşmelerinde Karşılaşabileceğiniz ve Sizi Zorlayabilecek Sorularla Nasıl Başa Çıkarsınız?

Yapılan bir araştırmaya göre; 1978 – 2008 yılları arasında ve 18-44 yaş arası Amerikalılar, kariyer hayatları boyunca ortalama 12 kez iş değiştirmişlerdir. Bir kariyer yolu, bireylerin bir kariyer kümesinde bir konumdan diğerine nasıl geçeceklerini belirlemelerine yardımcı olabilmektedir.

Kariyer planlamasına ihtiyaç duyanlar 3 ana kategoride toplanabilir:

Kariyerine yeni başlayanlar: Kariyer ve meslek edindirme okullarından mezun olanların yanı sıra lisans ve yüksek Lisans derecelerine sahip olanlar…

Belirli bir alanda çalışan fakat değişiklik yapmayı, yeni bir yol oluşturmayı isteyen çalışanlar: Ek olarak, bu grupta yer alanlara ek koçluk ve eğitim gerekir.

Mevcut kariyer yoluna devam etmek isteyenler: Duraksamadan uzak durmak için kariyer yönetimi desteğine ihtiyaç duyan bireyler…

Kariyer yolu belirlenirken dikkat edilmesi gereken unsurlar:

Kariyerinizi değiştirmeyi veya kariyer yolunuzu yeniden tasarlamayı düşünüyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, şunları göz önünde bulundurmalısınız:

Coşku

Öncelikle tutku ile bağlandığınız şeyin ne olduğunu düşünün? Neye tutku duyuyorsunuz? Şu anki mesleğinizde ya da hayalinizde, zamanınızı neyi düşünerek geçiriyorsunuz? Gökyüzündeki o ışıltılı plazma küresine ateş edebilseydiniz, neyi hedef alırdınız?

Uzmanlık

Yetenekleriniz üzerine düşünmeye ne dersiniz? Güzelliği görebilen biri misiniz? Belki karmaşık problemleri aydınlatmaktan hoşlanıyorsunuz veya metaforik mürekkebi kağıda dökmeyi seviyorsunuz… Tüm kariyerler, hem sezgisel hem de teknik beceriler gerektirir ve hangi becerileri geliştirmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olur.

Kişilik

Sen kimsin? Kişilik tipiniz nedir? Azimli bir lider misiniz? Yaratıcı, özgür bir ruh mu, yoksa stratejik bir düşünür mü? Kişilik testleri, daha fazla bilgi sağlamak için veya bildiklerinizi onaylamak için iyi bir yoldur.

Para

Maaş beklentiniz nedir? Sizi tatmin edecek olan rakamı belirleyin.

Nelerden yardım alınabilir?

Kariyer yolculuğunuzda size destek olabilecek kuvvetli yardımcılar:

Dönemsel projeler ve stajlar:

Bu tür projeler ve stajlar, ısınma turunda size çok faydalı olacaktır. Hem tecrübe edinecek, hem de işin mutfağını görme imkanına sahip olacaksınız. Eğer yeni mezunsanız ve işverene gösterebileceğiniz herhangi bir deneyiminiz yoksa, şirketlerin açtığı “new graduate” (yeni mezun) programlarını araştırabilirsiniz.

Network (Ağ)

Tanıdığınız insanlarla başlayarak ağınızı genişletin. Organizasyonlardaki meslektaşlarınızla iletişim kurun. Linkedin’deki, ilgi alanınıza giren düşünce liderleri takip edin. Kariyer yolcuğunda network, altın değerindedir!

Eğitim

Neyi sevdiğinizi ve neyde iyi olduğunuzu tanımladıktan sonra becerilerinizi daha da geliştirmek veya yeni bir şeyler öğrenmek için alabileceğiniz çok sayıda ders var. Kendinizi geliştirebileceğiniz konuları araştırın ve ilgili konuda eğitim almakta tereddüt etmeyin. Kariyer yarışında bilgi, güçtür.

Mentörlük ve koçluk desteği

Mentörler ve koçlar, kariyer arayıcılarına iş aramalarında rehberlik etmektedirler. Aynı zamanda; özgeçmiş hazırlama konusunda yardım edebilir, mülakat aşamasında destek olabilirler. Kariyerinin başındaysanız, üniversitelerdeki danışmanlardan ücretsiz yardım alabilirsiniz. Aranızın iyi olduğu bir-iki öğretim görevlisinin kapısını tıklatmakta da hiçbir sakınca yok. 🙂

İlgini çekebilir: İnsan Kaynaklarına Sorduk: CV Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kariyer yolu örnekleri

Aşağıda belirtilen kariyer yolu örnekleri, çeşitli alanlarda bir kariyerin nasıl görünebileceği hakkında genel bir fikir vermeyi amaçlamaktadır.

Yönetim: İdari Asistan → Yönetici Asistanı → Ofis Müdürü

Başyazı: Editör Yardımcısı → Yardımcı Editör → Yardımcı Editör → Editör → Kıdemli Editör → Editör Direktörü

Mühendislik: Uzman Mühendis → Genç Mühendis → Kıdemli Mühendis → Proje Mühendisi → Mühendislik Danışmanı

İnsan Kaynakları: İK Kaynakları Sorumlusu → İK Yardımcısı → İşveren → Eğitim ve Geliştirme Koordinatörü → Bordro veya Yardım Uzmanı → İK Genel Müdürü → İK Müdürü → İK Müdür Yardımcısı → İK Müdürü → İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı

Perakende: Perakende Satış Memuru → Müdür Yardımcısı → Bölüm Müdürü → Mağaza Müdürü → Bölge Müdürü

Satış: Müşteri Temsilcisi → İç Satış Temsilcisi → Dış Satış Temsilcisi → Büyük Satış Temsilcisi → Bölge Satış Müdürü

İlgini çekebilir: İnsan Kaynaklarına Sorduk: Mülakata Hazırlanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yardımcı Kaynak: https://learn.g2.com/career-path

Kaynaklar
insan kaynakları, iş hayatında başarı, kariyer hedefi, kariyer hedefi çizmek, kariyer hedefi nasıl belirlenir, kariyer planlaması, kariyer planlaması nasıl yapılır, kariyer yolu, kariyer yolu nedir