Kendini Açmanın İlişkilerine Yansıyacak 5 Faydası

Kendini açma; bireylerin sahip oldukları düşünceleri, duyguları ve deneyimleri içeren bilgileri karşı taraf ile paylaşmasıdır. Kişisel beğenilerimiz, bir konu hakkındaki görüşlerimiz, geçmişte yaşanan bir olay ile ilgili duygularımız, geleceğe dair beklentilerimiz… Bunun gibi pek çok şeyi karşı taraf ile paylaştığımızda kendini açma becerisini sergilemiş oluruz.

Tabii ki her zaman her şeyi anlatma davranışı sergilemeyiz çünkü beğenilmeme kaygısı ve eleştirilme korkusu bizi frenleyebilir. Bu da çok insani bir durumdur. Ancak bazen bu kaygı ve korkular yersiz ve mantık dışı olabilir. Böylelikle de kişi aslında utanacağı ya da endişeleneceği bir şey olmamasına rağmen kendisine dair bilgi paylaşmaktan kendini alıkoyar. Böyle durumlarda ise karşı tarafa kendimizi açmanın ve doğru bir şekilde ifade etmenin iletişim kurmadaki büyük rolünü ve faydalarını hatırlatmamız gerekebilir. İşte kendinizi karşı tarafa açmanızın ilişkilerinize yansıyacak 5 faydası!

İlişkilerde kendimizi açmak neden önemli?

Sağlıklı ilişkiler kurmak

İletişim problemleri hayatın her alanında karşımıza çıkabilir. Bu problemlerin pek çoğu kişilerin isteklerini, düşüncelerini net bir şekilde paylaşmamasından ya da paylaşılanı dinlememesinden kaynaklanır. Bu nedenle, kendini açma davranışını sürdüren iki kişinin ilişkilerinde anlatamama ve dinlememe kaynaklı iletişim problemleri yaşama olasılığı azalır. Açık ve net anlatma ile etkin dinleme sayesinde sağlıklı bir iletişim ve ilişki örüntüsü ortaya çıkar.

Güven sağlamak

Pek çok kişi, “İlişkinin olmazsa olmazı nedir?” sorusuna güven diye cevap verir. Çok da haklılar. Güven duygusu, bizi konforlu hissettirir. Rol yapmamıza gerek olmadan kendimizi ifade etmenin özgürlüğünü yaşatır. Bir ilişkide güven sağlamanın en önemli yolu ise kendimiz hakkında daha çok bilgi paylaşmamızdan geçer.

Anlaşılmak

Kendini açma davranışı, kişinin duygularını ve düşüncelerini diğer kişilerin öğrenmesini sağlar. Böylelikle kişilerarası ilişkilerde daha az yanlış anlaşılmalar yaşanır. Aynı zamanda kendini açma davranışı karşı tarafı da kendisini açmaya yönelteceğinden onları da daha iyi anlayabilmemizi sağlar. Bu durumda önyargılı olma ihtimalimiz de azalır.

Daha kolay ilişki kurmayı sağlamak

Kendini açma becerisi yüksek kişiler hayatta daha kolay ilişkiler geliştirip daha çok sosyal ilişki kurar. Üstelik bu ilişkiler genelde içinde rahat olunan, daha anlamlı, daha derin ve paylaşımcı ilişkiler olmaktadır.

Benlik saygısını ve özgüvenini geliştirmek

Kendini açma davranışı, benlik saygısı yüksek kişilerde daha çok görülür. Bu bilgiye ek olarak kendini açma davranışını sergilemeye başlayan kişilerde de benlik saygısının ve özgüvenin giderek arttığı görülmektedir. Bu da bizlere harekete geçmek için bir güç arıyorsak, bu gücü harekete geçtikten sonra da elde edebileceğimize ve bir şeylerin bizi cesaretlendirmesini beklememize gerek olmadığına dair bir yol gösterir.

İlişkilerde kendini açmanın yolları nelerdir?

Kendini açmanın en sağlıklı yolu sözel olarak kendini açmaktır. Çünkü sözel olarak kendini açma, bireylerin duygu ve düşüncelerini detaylıca ve doğal bir şekilde paylaşmalarına olanak sağlar.

Kendini açmanın bir başka yolu ise sözsüz kendini açmadır. Kişiler; yüz mimikleri, duruş, el kol hareketleri gibi tepkiler ile de kendileri hakkında bilgi paylaşabilirler. Bu tür bir kendini açma sözel olarak kendini açmak için cesaretini toplayamayan kişilerde tercih edilebilir.

Son olarak kişiler yazı yolu ile de kendini açma davranışı gösterebilirler. Duygu, düşünce, istek ya da arzularımızı bastırmak yerine yazarak da ifade edebiliriz. Örneğin şarkı sözü yazmak, kişiye özel mektup yazmak, günlük tutmak da kendini açmanın bir yolu olabilir.

Kendini açma davranışında aşırıya kaçarsak ne olur?

Kendini açma davranışının pek çok faydası olduğunu görmemizle beraber fazla kendini açmanın zarar da getirebileceğine değinmek istiyorum. Teşhirciliğe kayacak şekilde gelişigüzel kendini açma, sağlıksız ve uygunsuz bir kendini açma şeklidir. Örneğin kişilerin vücutlarını ve kendilerine ait özel yaşantılarını toplum içinde alelade ortaya dökmesi sağlıklı ve istenen bir davranış olarak görülmez. Bu nedenle bu tarz bir kendini açma davranışı gösteren kişiyle iletişim kurarken dikkatli olmak gerekir.

Sizce siz kendinizi ne kadar açıyorsunuz? Elinizden gelse kendinizi daha çok açmak ve kendinizle ilgili daha çok bilgi paylaşmak ister miydiniz? Eğer iletişim problemi yaşadığınızı düşündüğünüz bir ilişkiniz varsa neden kendinizi karşı tarafa açmayı deneyerek çözüm için bir adım atmayasınız?

iletişim problemleri, ilişkilerde kendini açmak, ilişkilerde özgüven
Kaynaklar

  • Nuri Bilgin, Sosyal Psikoloji.
  • Ümre Kaynak& Sare Terzi, Grupla Psikolojik Danışma Uygulamaları ve Programları.