Kendinle Mutlu Olmayı Öğrenmek İçin 5 Öneri

Günün sonunda, mesainin sonunda, biten o ilişkinin sonunda, her şeyin sonunda kendimizle kalacağız.

Bu yüzden kendinizle iyi anlaşmak zo-run-da-sı-nız. Tabi eğer başkalarından ve koşullardan bağımsız, mutlu ve tatmin dolu bir hayat istiyorsanız. Bunu yapmak sandığımız kadar zor değil, sadece bebek adımlarıyla başlayıp pratik yapmak gerekiyor. Size yardımcı olacak birkaç küçük yol biliyorum…

Kendinizi tanımakla başlayın

Neyi seversiniz, neyi sevmezsiniz, sizi en çok neler güldürür? En sevdiğiniz diziler, en sevdiğiniz mekanlar neler? En büyük korkularınız? Nasıl bir hayat yaşamak istiyorsunuz? Bunları bir yere not etmekle başlayın. Kendinize hatırlatın demiyorum; not edin diyorum. Kağıda dökmediğimiz düşüncelerin unutulma olasılığı ne yazık ki çok yüksek.

İlgini çekebilir: Kendin Olmaya Cesaret Edebilir misin?

Toplumun, sevgilinizin veya en yakın arkadaşınızın size dayattığı şeylerle gerçekleri ayırt etmeye dikkat edin. Gerçekten sizin sevdiğiniz şeyleri bulun. Kendinizle vakit geçirmekten korkmayın. Evet, belki alışkın olmadığınız için başlarda çok ürkütücü gelecek, belki kendinizi yalnız veya garip hissedeceksiniz. Sorun değil, devam edin. Tek başınıza sevdiğiniz mekanlara gidin, sevdiğiniz dizileri izleyin, sevdiğiniz yemekleri yiyin, sevdiğiniz şeyleri yapın…

Olumlu özelliklerinizi parlatın

Bu zamana kadar hep olumsuz özelliklerinize odaklandınız belki de… Eleştirel iç sesiniz konuştu durdu. Kendinizle iyi anlaşmak için ilk koşul, kendinizi takdir edip sevmeniz; sevmediğiniz birisiyle arkadaş olamazsınız. İyi olduğunuzu düşündüğünüz alanları, kendinizde beğendiğiniz fiziksel özelliklerinizi, yeteneklerinizi, kısacası iyi olduğunu düşündüğünüz her şeyi parlatıp çoğaltın. Her gün bu özelliklerinizden 5 tanesini not edebilirsiniz.

İlgini çekebilir: En Büyük Özgürlüğün: Özgüvenin

Zaman içerisinde, perspektifiniz değiştikçe kendinize daha farklı baktığınızı göreceksiniz. İç sesiniz eleştirmekten yavaş yavaş vazgeçip sizi takdir etmeye başlayacak. Aynaya baktığınızda daha başka bir siz göreceksiniz.

Ayna demişken, her sabah uyandığınızda…

…aynaya bakıp dolu dolu “seni çok seviyorum!” demenizi öneriyorum dersem deli gibi görünmekten korkar mısınız? Bu zamana kadar belki birçok kişiye söylediniz; kendinize o kadar hatırınız yok mu?

Louise Hay bu ayna çalışmasının kendimizi sevmeyi ve güvende hissetmeyi öğrenmek için çok etkin bir yöntem olduğunu söylüyor. Hay’e göre ayna çalışması kendimizle olan ilişkimizi geliştirmek için çok ama çok etkili bir yöntem: “Bu çalışmaya 21 gün boyunca devam etmenizi öneririm. Eminim merak ediyorsunuzdur neden 21 gün? Gerçekten hayatımızı 3 hafta içinde değiştirebilir miyiz? Belki tam olarak değil ama tohumları ekmiş oluruz. Ayna çalışmasını yapmaya devam ettikçe bu tohumlar size neşeli ve anlamlı hayatı getirecek olan yeni zihinsel ve davranış alışkanlıklarına dönüşecektir. Ayna çalışması yapmak kendinize verebileceğiniz en güzel hediyedir. Kendinize “merhaba” demek veya “iyi görünüyorsun” demek veya “keyfin yerinde mi?” diye sormak sadece birkaç saniyenizi alır. Kendinize her gün küçük de olsa pozitif mesajlar vermeniz çok değerli bir efordur. Kendinizi aynada ne kadar çok överseniz takdir ederseniz, desteklerseniz, onaylarsanız kendinizle ilişkiniz o kadar derinleşecek ve keyifli hale gelecektir.”

Pratik yapmaya devam edin, zaman içerisinde kendinizle olan ilişkinizin geliştiğini, koşullardan bağımsız olarak kendinizle mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

Kendine hediye almak mı?

İşte bir başka deli saçması(!) geliyor…

Başkalarından beklediğimiz şeyleri, başkalarından beklemeyi kesip kendimiz için yapmaktan bahsediyorum. Kendinize hediye almak “Seni çok seviyorum, kimseye ihtiyacın yok” demek için harika bir yoldur. Başkasından hediye almak kötüdür, kendinize almalısınız demiyorum; başkalarından beklenti içinde olmak yerine ihtiyacınız olan ilgiyi siz kendinize verin diyorum. Aklınıza çok masraflı şeylerin gelmesine gerek yok, yoldan geçerken gözünüz en sevdiğiniz çiçeğe mi takıldı; alın gitsin.

Affedin…

Hata yapmanın çok normal olduğunu kabul etmenin vakti gelmedi mi?

Hatalarınız, yanlışlarınız için kendinizi suçlamayı bırakın ve affedin. Suçluluk duygusu sizi buradan daha iyi bir yere taşımayacak; iddia ediyorum.

İlgini çekebilir: Hayatı Yaşanır Kılmak İstiyorsan Bunu Yapmak Zorundasın

Kaynaklar
kendimizi nasıl sevebiliriz, kendini sevmek, kendinle mutlu olmak