Kötü Günlerin İçinden Daha Hızlı Çıkaracak 4 Kurtarıcı Hatırlatma

Olumsuz bir duygu yaşadığımız zaman sanki o an hiç geçmeyecekmiş, o acı hiç eksilmeyecekmiş gibi hissederiz. Geçirdiğimiz beş dakika bile bize beş yıl gibi gelir. Çektiğimiz acı yetmezmiş gibi bir de bu acı hiç geçmeyecek mi sorusuyla mücadele ederiz. Eğer tam olarak o anlardan birindeyseniz derin bir nefes alın, size iyi gelecek bir bitki çayı hazırlayın ve birlikte nasıl rahatlayacağımızı konuşalım.

Hiçbir duygu asla sonsuza kadar sürmez fakat insan o durumun içindeyken bunu düşünememesi çok normaldir. Nasıl ki mutluluk sonsuza kadar sürmüyor, gün geçtikçe etkisi azalıyorsa aynısı mutsuzluk için de geçerlidir. Olay gerçekleşir, etkisi gün geçtikçe azalır ve biz o duruma alışırız. Evet, belki bazı acılar hiç geçmez, izi hep kalır ama hissettirdiği duygu yoğunluğu asla ilk günkü tazelikte kalmaz. Böyle bir durumla başa çıkıyorsanız kendinizi telkin edebileceğiniz maddeleri sizin için derledik.

İlgini çekebilir: Yalnızlığın İçindeki 5 Güzellik: Ona Bir Şans Ver, Sana İyi Gelecek!

Her gecenin sonunda güneş doğdu, sabah oldu.

Geçirdiğiniz kötü günleri düşünün. O zamanlarda da zaman hiç geçmeyecekmiş, en büyük acı sizdeymiş gibi hissettiğiniz anlar olmuştur. İzlerini hala taşıyor olabilirsiniz fakat biraz düşündüğünüzde acıyı ilk günkü kadar yoğun hissetmediğinizi fark edeceksiniz.

Kötü günler olmasaydı iyi günlerin kıymeti anlaşılamazdı.

Sürekli mutlu hissettiğinizi düşünelim. Mutsuzluğu tatmadan mutluluğun ne olduğunu bilebilir miydiniz? Hayatta acı olmasa insanlar tatlının değerini bilir miydi? Yoksa mutluluğa da çabucak alışıp hep bir fazlasını mı isterdi? Mutsuz olduğumuz günler aslında hayatımızın ne kadar değerli olduğunu, sahip olduğumuz birçok şey için şükretmemiz gerektiğini hatırlatıcı birer aracıdır. O an değerini bilmediğimiz şeylerin, eskiden monoton ve sıkıcı gelen hayatımızın aslında ne kadar da kıymetli olduğunu geçirdiğimiz kötü günler sayesinde tekrar hatırlayabiliriz.

İlgini çekebilir: Kötü Karmanızdan Kurtulmanız İçin 7 Adım

Günün en soğuk saati güneş doğmadan hemen önceki andır.

Kendinizi kaybolmuş hissediyor olabilirsiniz. Daha önce hiç bu kadar karanlıkta hissetmemiş de olabilirsiniz. Nasıl günün en soğuk saati güneş doğmadan hemen önceki an ise geçirdiğiniz karanlık günler de biraz sonra doğacak güneşin habercisi olabilir. En çok kıymeti bilinen güzel anlar kötü zamanlardan sonra ortaya çıkan anlardır. Mutlu yarınlara her zaman çiçek bahçesinden geçip gidemeyiz.

Yaşadığım bu olay bir yıl sonra da beni aynı şekilde üzecek mi?

O an üzücü gelen, nefes almamızı bile zorlaştıran durum biraz uzaklaşıp üçüncü kişi gözüyle baktığımızda sandığımız kadar da aşılmaz gelmeyebilir. Olayın sıcaklığını atlattıktan sonra nefes alıp kendimize “Bu olay geleceğimi ne kadar etkiliyor?” “1 yıl sonra da benim için aynı şekilde önemli olacak mı?” diye sormak mantığımızı devreye sokmakta bize yardımcı olacaktır.

İlgini çekebilir: Ruhunu Şifalandır: Kendini Kötü Hissettiğinde Bu 5 Adımı Takip Et!

Acının ve mutsuzluğun belli bir zamanı var. Bu yazıda anlatılmak istenen şey duyguları bastırmanız gerektiği değil. Yaşadığınız duyguyu yeteri kadar yaşamayıp ertelemeye çalışırsanız hiç ummadığınız anda gün yüzüne çıkar. Hissettiğiniz hislere ve kendinize zaman verin. Tüm bu hisleriniz hayat yolculuğunuzda belli yerlere kadar size eşlik edecek ve sizi dönüştürecek birer misafir. Her bir acı tecrübe, olmamız gereken insana doğru attığımız bir adımdır.

Kaynaklar
iyi hissetmek, Kişisel Gelişim, Psikoloji