Ofis Masanızda Feng Shui Düzeniyle Daha Huzurlu ve Üretken Olun

Feng Shui, yaşamın özü olarak bilinen “Chi” enerjisinin daha rahat ve serbestçe dolaşabilmesi için fiziksel alandaki nesneleri ona göre düzenlenmesini amaçlayan antik bir Çin öğretisi. Bu öğretiye göre Chi enerjisi mekanda belli bir düzen içerisinde dolaşırsa beslenip yükseliyor.

Peki biz bu öğretiyi neden günümüzün yarısından çoğunu geçirdiğimiz, belki de stresi en çok yaşadığımız yerde, ofisimizde veya çalışma masamızda kullanmayalım?

Sade, temiz ve ferah bir çalışma alanı

Ortalık kalabalık olduğunda nasıl da enerjiniz sönüp gidiyor değil mi? Chi enerjisinin daha rahat dolaşabilmesi için yapılması gereken ilk şey alanı sade ve düzenli tutmak. Fazlalıklardan kurtulup masanızı düzenledikten sonra bu alanı hayali olarak 9 kareye bölüyorsunuz.

Source: greatist.com

1. Alan: Bolluk, bereket, refah

Çalışma masanızın sol üst köşesi refahı temsil eder. Bu bölgeyi hayatınıza bolluk çekmek için kullanabilir, bu bölgeye yeşil bir bitki, değerli objelerinizi veya bilgisayarınızı koyabilirsiniz.

2. Alan: Şöhret ve saygınlık

Çalışma masanızın üst orta tarafı saygınlığı temsil eder. İsimlikleri hep burada görürsünüz, hatırladınız mı? 🙂 Size başarılı olduğunuzu hatırlatacak, saygın kimliğinizi öne çıkaracak, motivasyon sağlayacak nesneleri burada konumlayabilirsiniz. Feng Shui’ye göre aldığınız ödüller, plaketler, kartvizitlerinizin burada durmasında fayda var.

3. Alan: Aşk, evlilik ve ilişkiler

Aşk ve ilişkiler için gözlerimizi sağ üst köşeye dikiyoruz. Bu bölgeye sevgilinizden/eşinizden aldığınız hediyeler, fotoğraf çerçevesi, çiçekler bulundurabilirsiniz.  Eğer yalnızsanız baktığınızda size sevilmeye değer olduğunuzu hatırlatacak romantik birkaç nesne koyabilirsiniz.

4. Alan: aile

Feng Shui’ye göre masanızın sol orta bölümü aileyi temsil eder. Buraya koyacağınız bir aile fotoğrafı size kendinizi iyi hissettirebilir. Hem belki enerjinizin düştüğü, moralinizin bozuk olduğu bir anda yalnız olmadığınızı size hatırlatır, ne dersiniz?

5. Alan: Sağlık

Masanızın orta bölümü sağlığı temsil eder. Enerjinin burada daha rahat dolaşabilmesi, hareket kabiliyetini arttırmak için bu alanın boş kalmasını tavsiye edilir.

6. Alan: Yaratıcılık

Yaratıcılığınızı arttıran ve size ilham veren her şey kabul! Çalışma masanızın sağ orta bölümüne not defterlerinizi yerleştirebilirsiniz. Ya da size ne iyi gelecekse; yaratıcılığınızı konuşturun…

7. Alan: Akıl, bilgelik, kişisel gelişim

Feng Shui’ye göre masanızın sol alt bölümü akıl ve bilgeliği çağrıştırıyor. Yine size bilgeliğiyle ilham veren bir düşünürün sözünü yapıştırabilir veya sevdiğiniz kitapları buraya yerleştirebilirsiniz.

8. Bölge: Kariyer

Masanızın orta alt bölgesi kariyeri temsil eder. Yine hareket kabiliyetini arttırmak açısından burayı boş bırakabilir, sizi kariyer hedefleriniz konusunda motive edecek post-itler yapıştırabilirsiniz.

9. Bölge: Sosyallik, seyahat

Eğer yardıma ihtiyacınız olursa gözünüz sağ alt köşede olsun. Buraya telefon koymak iyi bir fikir olabilir. Sevdiğiniz arkadaşlarınızın fotoğrafı veya gitmek istediğiniz herhangi bir yerin görselinin burada durması da öyle.

Çalıştığınız günlerin daha kolay ve keyifli geçmesi için Feng Shui’ye bir şans vermeye ne dersiniz?

feng shui, feng shui nedir, feng shui ofis, iş hayatında huzur, ofis masası düzeni
Kaynaklar