Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmak İçin 7 Önemli Tavsiye

Hazır mısın?

Büyük gün geldi, senelerdir hazırlandığın sınav kapıda. Kaçıp saklanmak, günlerin içine gizlenmek istiyorsun.

“Zaman yavaş geçsin ne olur, biraz daha vakte ihtiyacım var!”

“Ya heyecandan bayılırsam?
Ya kaydırma yaparsam?
Ya dikkatimi toplayamazsam?
Off, yeterince çalışmamış gibi hissediyorum kendimi.
Ya önceki gece hiç uyuyamazsam?”

Zihnindeki düşüncelerin ardı arkası kesilmiyor. Amalar, keşkeler, yoksalar… Binbir çeşit felaket senaryoları… Karnım ağrır başım dönerse, elim titrer burnum düşerse… Yok efendim beynim durursa, formülleri hatırlayamazsam…

Bir saniye mola!

Nefes al…

Yalnız değilsin, kaygı düzeyin yüksek sadece… Üzerindeki baskının ağırlığını ve stresin o mide bulandıran varlığını biraz olsun hafifletmek için birkaç önerimiz var.

Hareket et

Zihinsel kargaşayı dindirmek için fiziksel hareketleri arttır. Kendini çok hırpalamadan hareket et, dans et, terleyebildiğin kadar terle. İçinde gerilmiş olan yerleri bu şekilde rahatlatacaksın. Zihnin konuşmaya başladığında kendini dışarı at, biraz yürü. Attığın adımlarla birlikte geride bırak kaygıyı.

Hareket etmenin önemini asla küçümseme! Temiz havada enerjini yenileyecek, zihnini boşaltacaksın. Önündeki tek engel kaygı düzeyin. Onu azaltabildiğimizde en yüksek performansı alacağız senden!

Özellikle sınavdan önceki gün doğada vakit geçirmek, egzersiz yapmak ruhuna çok iyi gelecek!

two ladies walking on sidewalk with black backpacks

Nefesine odaklan

Zihnini kontrol edemediğini hissettiğin an nefesine odaklan.

İki saniyede aldığın nefesi dört saniye tut. Bütün gerginliğinin içinde tuttuğun havaya yapıştığını hayal et. Sekiz saniyede nefes ver. Kaygıların nefesinle birlikte akıp gitsin. Özellikle sınav sırasında gerildiğini hissettiğin an bu egzersizi yap ve enerjini tazele.

İyi beslen

Özellikle sınavdan önceki gün sana enerji verici, seni rahatlatıcı besinlerle beslenmen çok önemli. Nasıl olsa sınav var yarın, çalışmayı da bıraktık. Bi kebap gömelim üstüne de künefe ımmm… Sakın ha! 🙂 Basit karbonhidratlar kan şekerinde dalgalanmalara sebep olur ve kaygılarını besler. Mideni, bağırsaklarını rahatlatacak sağlıklı seçimler yapman gerek. Bol bol su içmeyi sakın unutma. Enerjini taze tutmak çok önemli, bu yolda sana full performans ihtiyacımız var.

Sana iyi gelen insanlarla vakit geçir

Sınav öncesinde heyecanını körükleyen, seni strese sokan insanlarla görüşme. Aman diyeyim! Aksine seni dinginleştiren, birlikte keyifli vakit geçirdiğin arkadaşlarınla plan yap. Birlikte açık havada sıkı yürüyüşler yapabilir, sinemaya gidebilirsiniz. Ya da mis gibi birer kahve alıp özlem giderebilirsiniz.

Özgüvenli duruş ve kocaman gülümseme 🙂

İyi performansın en büyük sırrı özgüvendir.

Sırtını dikleştir, omuzlar serbest, göğüs dışarda. Aç kollarını, gökyüzünü kucaklayacak gibi. Kendinden emin görünürsen kendinden emin olursun. Çalıştın, çabaladın, elinden geleni yaptın. Şimdi şov zamanı!

2009 yılında bir Haziran sabahı üniversite sınavına girmek üzere uyandım.

Pis bir gerginlik üzerimde… Buz gibi, hiç unutmuyorum. Kendimi o hisse kaptırmadan her şey kontrolüm altındaymış gibi yaptım. En sevdiğim tişörtü giydim, en sevdiğim müzikleri dinleyerek gittim sınav yerine. Yüzümde kocaman bir gülümseme, her şey kontrolüm altında. Nefes alıp veriyorum, gerginlik hissettikçe daha sağlam basıyorum yere. Sınıftaki herkes öyle ürkek, öyle korkmuş ki… Ben kollarımı açıyorum, omuzlarımı esnetiyorum. Göz göze geldiğim insanlara gülümsüyorum.

Sınav kitapçığı geldi önüme. Üzerine kocaman “TIRT” yazdım.

Oldukça basitti, tırttı tüm bu sınav muhabbeti. Ben hallederdim, her şey kontrolüm altındaydı. Soruları çözmeye başladım, heyecanlandığım anlarda yudum yudum su içtim. Devamlı kendime bunun üstesinden gelebilecek kadar güçlü olduğumu hatırlattım.

Sonrası ilk 1000, sonrası ilk tercihime yerleşme keyfi, sonrası ballı kaymak anlayacağın.

Tecrübelerim doğrultusunda sana şunu söyleyebilirim ki sınavdaki rahat, soğukkanlı ve kendinden emin tavrın performansını uçurur. O yüzden seni rahatlatacak, zihnini serinletecek ne varsa onu yap! Kendine ne kadar güçlü olduğunu hatırlatırsan çözeriz bu işi!

Tüm gücünü toplayıp son bir darbeyi vurmanın vakti. Ben biliyorum ki her şey kontrolün altında. Ben yine biliyorum ki sen bunun üstesinden gelebilecek kadar güçlüsün.

Kendine inan, benim sana inancım tam!

Bunlar da ilgini çekebilir:

Kaynaklar
sınav kaygısı, sınav kaygısı için, sınav kaygısı için öneriler, sınav kaygısıyla nasıl başa çıkılır, sınav öncesi ne yapmalı