Sınava Girmeden Önce Kendini Daha İyi Hissetmeni Sağlayacak 5 Tavsiye

Her yerde boy boy yazılar: “Büyük gün geldi çattı!”, “Öğrencilerin kaderini belirleyen gün!”, “İşte o gün geldi!”

Büyük büyük başlıklar, büyük büyük beklentiler, kocaman bir kaos…

Gel biz seninle büyük büyük konuşmayalım, biraz sohbet edelim.

Endişenle savaşma: Ne hissediyorsan normal

Belki sınavı düşündükçe nabzın hızlanıyor, belki miden bulanıyor. Belki başın dönüyor, ellerin titriyor. Bedeninin verdiği tüm tepkilerin normal olduğunu bilmeni isterim. Şu anda ne hissediyorsan, nor-mal.

Kaygılı olman normal, kalbinde hissettiğin o sıkışma normal, zihninde birbirini kovalayan tüm düşünceler normal. Bu yüzden hiçbir tepkine, hiçbir duyguya karşı koymaya çalışma. Ruh halinle, duygu durumunla, düşüncelerinle savaşma. Bırak akıp gitsinler.

Endişeni izleyebilir misin? Hiç tepki vermeden, onunla savaşmadan, sadece gelişini, bünyende dolaşmasını ve gidişini izleyebilir misin? Hangi duygu, hangi düşünce geliyorsa onunla savaşmayı bırakıp onu görmeyi seçersen çok daha kolay olacak, söz veriyorum.

Sana bir sır vereyim mi: En kötüsü bile o kadar kötü değil

Ah canım insan… Biliyorum, motive edecekler diye bazen sana kendini bir yarış atı gibi hissettirdiler. Sınavın önemini anlatmak için kağıdın başına oturacağın o günü zihninde büyüttüler de büyüttüler. Hayatının dönüm noktası dediler, kaderin o güne bağlı dediler. Olduğundan çok daha büyük anlamlar yüklediler.

Geleceğin için önemli bir durak olduğunu inkar etmiyorum. Fakat sana gelecekten bir sır vereyim mi? Hayatında o kadar çok dönüm noktası, o kadar çok kırılma anı, direksiyonu bir anda ters yöne kırdığın o kadar çok yol olacak ki bu sınav yanlarında küçücük kalacak. Evet önemli. Fakat diğerleri kadar… Onlardan büyük değil. Seni temin ederim, hayatını inşa ettiğin son tuğla bu sınav olmayacak.

Bugün ise sana iyi gelecek olan önünde açılacak nice kapılar olacağını fark etmen. En kötü senaryoda bile, her zaman birden çok seçeneğin, birden çok şansın olacağını, zihninin sana oynadığı oyunu görmen ve her şey için son şansın olduğuna dair bu yanılgıdan uyanman. Bunu bir kere idrak ettin mi omuzların aşağı düşecek, göğüs kafesin açılacak, hatta belki dudaklarının kenarında minik bir tebessüm de oluşacak. Gül hadi gül, bakmayacağız. 🙂

Hayal et

Son gün illa sınav için bir hazırlık yapmak istiyorsan zihnini hayallerinle süsle. Gözlerini kapat, derin bir nefes al ve kendini sınav anına götür hadi. Kitapçık önüne gelmiş, yüzünde özgüvenli bir gülümseme. Dokun sayfalara… Soruları gördüğün anı vizyonla; hepsi öyle kolay ki senin için. Tüm soruları kolaylıkla, keyifle yapıp çıktın. Üzerindeki hafifliği hisset.

İşte sana muhteşem bir zihinsel egzersiz! Bilinçaltın hayal ile gerçeği hayal edemez, unutma. 🙂

İlgini çekebilir: Sakinleşmek ve Dengelenmek İçin 3 Vizyonlama Egzersizi

Şefkatli bir hazırlık

Yarışa hazırlanır gibi büyük büyük rutinlerin peşinde koşmak zorunda değilsin. Saat 22:00’da uyuyacağım diye kendini zorlarsan 22:05’te hala uyanık olduğunda çıkacak olan cümbüşü düşün. 🙂

Bugün biraz hafif beslen, mideni mutlu et.

Fazla kahve tüketme, kaygın artmasın.

Hareket et, vücuduna oksijen girsin.

Belki biraz nefes egzersizi yapabilirsin, zihnin rahatlasın.

Kim/ne sana keyif veriyorsa bol bol onunla vakit geçirmeye çalış. İşte hepsi bu! 🙂

Elinden gelenin en iyisini yaptın

Bırak şimdi kim ne yaptı, ben neyi yapamadım diye düşünmeyi. Sen mevcut şartlarda elinden gelenin en iyisini yaptın. Tam da olman gereken yerdesin.

Hayat sana nasıl sürprizler getirecek, onu yaşayıp göreceğiz. Ama biz seninle, tam da olduğun halinle gurur duyuyoruz.

Başarı seninle olsun.

sınav kaygısı, sınav kaygısıyla nasıl başa çıkılır, sınavdan önce yapılması gerekenler
Kaynaklar