Uzm. Dyt. Oya Neva Demirkol’dan Diyet Hurafeleri: Bölüm 3

Maydanozu kaynatıp suyunu tüketmek zayıflamaya yardımcıdır. YANLIŞ!

Maydanoz yüksek C vitamini kapasitesi ve yüksek lif içeriğiyle hem sindirimi destekleyen hem de tok kalmayı sağlayan antioksidan sebzelerden biri. Ancak maydanozu kaynatarak suyunu tüketmek gibi yöntemler maalesef zayıflamaya yardımcı değildir. Maydanozun suyunu tüketmeniz sadece idrar söktürücü özelliğiyle vücudunuzdaki ödemi ve şişkinlikleri azaltmaya yardımcı olacak, etkili bir kilo kaybı sağlamayacaktır.

Esmer ekmeğin kalorisi beyaz ekmekten daha düşüktür. YANLIŞ!

Bilinenin aksine tam tahıllı undan yapılmış ekmeklerle, beyaz undan yapılan ekmeklerin arasında yüksek bir kalori farklı yoktur. Biz diyetisyenlerin sağlıklı ve dengeli bir beslenme programında tam tahıllı ekmeklerin tüketimini önermemizin asıl sebebi; hem tam tahıllı ekmeklerin vitamin ve mineral içeriğinin daha fazla olması, ekmeklerin yüksek lif içeriğiyle daha uzun süre tokluk sağlaması, kan şekerini dengeli yükseltmesi ve olası sindirim problemlerinin önüne geçmesi. Bu yüzden tercihinizi her zaman kaliteli karbonhidrat kaynaklarından biri olan esmer ekmekten yana kullanmaya özen gösterin. 

Kızarmış ekmeğin kalorisi daha düşüktür. YANLIŞ!

Ekmek kızartıldığında, ısıya maruz kaldığından dolayı içeriğindeki su miktarı azalır. Fakat bu durum ekmeğin kalorisini değiştirmez. Bu yüzden ekmeğin kızarmış veya taze tüketiminin kalori açısından bir farkı yoktur.

Sabah ılık su içmek vücuttaki yağları eritir. YANLIŞ!

Suyun sıcaklığının yağ yakımına herhangi bir etkisi yoktur. Sıcak veya soğuk su içtiğinizde vücudunuzun suyun sıcaklığını vücut ısısına çevirmeye çalışırken biraz daha fazla enerji harcar. Ancak bu enerji sizin kilo kaybetmeniz için yeterli değildir. Önemli olan suyun sıcaklığını gözetmeden günlük ihtiyacımızı karşılayacak kadar su tüketimini sağlamaktır. 

Protein diyetleri sağlıklı ve hızlı kilo kaybı sağlar. YANLIŞ!

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programında her besin grubundan belirli bir miktar tüketilmelidir. Özellikle bu dönemde oldukça popüler olan protein ağırlıklı diyetlerin uygulanması; vücuttan fazla su kaybına, vücuda aşırı protein yüklemesi sonucu böbrek rahatsızlıklarına, sindirim sistemi rahatsızlıklarına, kalp rahatsızlıklarına ve kas kaybına yol açabilir. Üstelik kişi belirli bir süre bu diyeti uyguladıktan sonra, normal düzenine geri döndüğü zaman kilo alması kaçınılmaz olacaktır. Önemli olan her bir besin grubundan dengeli olarak tüketmek ve kilo korumanın mümkün olduğu sağlıklı beslenme programları uygulanmasıdır. 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

diyet gerçekleri, diyet hakkında doğru bilinen yanlışlar, diyette doğru bilinen yanlışlar, kızarmış ekmeğin kalorisi daha düşük, protein diyeti işe yarar mı, sağlıklı beslenme
Kaynaklar