Well-being Sektöründe Girişimcilik: Dünyayı Daha Sağlıklı Hale Getirmenin Fonksiyonel Yolu

çalışan ve gülümseyen kadın

Well-being tanımını Türkçe’ye çevirmek gerekirse iyi yaşam, iyi olma hali, refah ve benzeri kelimeler kullanabiliriz fakat istenilen mesajı iletmesi adına en uygunu iyi yaşam olacaktır. Well-being, insanın bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak iyi ve dengede olma halidir. Yaşamlarını daha farkında ve bu sayede daha dolu ve anlamlı bir şekilde sürdürmelerini sağlar. Stres yönetimi, üretkenlik ve sağlıklı sosyal ilişkiler konularında motivasyonu arttırır. Well-being, yaşam kalitesini iyileştirme yolculuğudur. Well-being sektöründe girişimcilik ise dünyayı daha sağlıklı bir hale getirmenin fonksiyonel yoludur.

Well-being Sektöründe Girişimcilik

Well-being sektöründe girişimcilik, insanların bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığını iyileştirmeye katkı sağlamak adına ürün veya hizmet sunmayı amaçlayan, yeni nesil sayılabilecek bir girişimcilik türüdür. Well-being girişimcileri, insanların ulaşabileceği en sağlıklı, mutlu ve dengede bir yaşama sahip olabilmeleri için çalışırlar.

İyi yaşam girişimciliği, insanların yaşam kalitesini iyileştirmeye ve dünyayı daha sağlıklı bir yer haline getirmeye yönelik üretilen çalışmalar bütünüdür. İyi yaşam girişimcileri de, insanları kendi iyi yaşam dengelerini bulmaya teşvik eder ve buna gereken önemi göstermeleri için onları motive ederler.

Well-being sektöründe girişimci olmak isteyenlerin sahip olması gereken özellikler:

 • Sağlıklı ve iyi yaşam halini benimsemiş ve kendi hayatına entegre etmiş olmak
 • İnsanlarla iyi iletişim kurabilmek
 • Motivasyon ve ilham kaynağı olmakla birlikte, etki alanına sahip olmak
 • Girişimcilik ruhu

Well-being girişimciliği için bazı ipuçları:

 1. Bir ihtiyaç belirlemek ve bu ihtiyaç doğrultusunda insanlara gerçekten fayda sağlayacak bir ürün veya hizmet geliştirmek.
 2. Pazar araştırması yaparak ürünün veya hizmetin pazardaki payını ve potansiyel müşterilerini belirlemek.
 3. Rakiplerini iyi analiz ederek onlardan farklı olduğunun bilincinde ve rekabette öne çıkabileceğinden emin olmak.
 4. İyi bir iş planı geliştirmek ve bu planda, finansal hedefleri, pazarlama stratejisini ve operasyonel planları belirlemek.
 5. Cesaretli olmak. Well-being girişimciliği de diğer girişimler gibi zor bir iş olabilir, ancak pes etmeden elinden gelenin en iyisini yapmak da tam olarak well-being yaşam tarzını belirlemiş bir girişimcinin yapacağı bir hareket olur.

Well-being girişimciliğe uygun alanlar:

 • Kozmetik ve güzellik sektörü: Bu sektöre katkı sağlayan well-being markalar bulunmakla birlikte hala farklılaşmaya ve iyileştirmeye açık bir alandır. Doğal kozmetik ürünleri de well-being yaşam tarzına katkı sağlayabilecek ürünlerdir.
 • Yeme-içme sektörü: Well-being denince akla ilk gelenlerdendir beslenme konusu ve insan ihtiyaçlarının en temelinde yer alması ile birlikte iyi yaşam konusunda etki yaratabilecek konuların başında gelmektedir.
 • Yoga ve meditasyon: Well-being, yaşamda dengenin önemini vurgular ve yaşamdaki denge insanın kendi bedensel dengesinden beslenir. Bedensel dengenin yolu ise yoga ve meditasyondan geçtiği için bu alan da well-being girişimciliğe son derece uygundur.

Well-being girişimcilik, oldukça yeni, dinamik ve popüler hale gelmesi bir çok sektöre fayda sağlayabilecek potansiyele sahip bir alan. Siz de insanların yaşamlarını iyileştirmeye, dönüştürmeye ve dünyayı daha sağlıklı bir yer haline getirmeye katkıda bulunacak bir fikriniz olduğunu düşünüyorsanız girişimci ruhunuz çoktan harekete geçmiş demektir, tek yapmanız gereken ona alan açmak.

Kaynaklar
girişimciliğin kuralları, well being girişimcilik, well being sektörü