Yağ Çekme (Oil Pulling) Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Yağ çekme, Hindistan’da geleneksel tıp yöntemi olan Ayurveda tıbbında, arındırıcı ve detoks etkili bir teknik olarak keşfedildi. Hindistan cevizi yağı, inflamasyonu azaltmak ve zararlı bakterilerle savaşmak da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları olan yüksek oranda emilebilir bir yağdır.

Bu yazımızda, yağ çekmenin ne olduğu, hindistan cevizi yağı ile yağ çekmenin nasıl yapılacağı, olası faydaları ve riskleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Oil pulling faydaları:

60 katılımcı üzerinde yapılan bir 2016 araştırmasına göre, yağ çekme tükürükte bulunan bakteri sayısını azaltabilir ve uygun ağız hijyenini desteklemeye yardımcı olabilir. Yazarlar, hindistancevizi yağının, bazı ağız gargaralarında bulunan bir bileşen olan klorheksidine güvenli bir alternatif olduğunu belirtmişlerdir. Yine 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yağ çekme ağız kokusu için etkili bir doğal alternatif olabilir ve klorheksidin ile geleneksel tedavinin yanı sıra işe yarayabilir.

Yağ çekmenin faydalarına kısaca göz atalım:

  • Ağızdaki zararlı bakterileri öldürmek: Ağız, bazıları zararlı olan ve diş çürümesine, ağız kokusuna ve diş eti hastalığına yol açabilen yüzlerce bakteri içerir. Yağ çekme tükürükte bulunan bakteri sayısını azaltabilir ve uygun ağız hijyenini desteklemeye yardımcı olabilir.
  • Ağız kokusunu azaltmak: Ağız kokusu, genellikle bakteri birikiminin bir sonucu olarak kötü ağız hijyeni, dil kaplaması, enfeksiyon veya diş eti hastalığından kaynaklanır. Yağ çekme ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Plak oluşumunu önleme: Bakteri birikmesi, kötü ağız hijyeni ve fazla şeker tüketilmesi sonucu diş çürümesi oluşabilir. Bundan kaynaklı plak oluşumu dişlere zarar verebilir. Yağ çekme bunu önlemeye yardımcı olabilir.
  • Enflamasyonu azaltmak ve diş eti sağlığını iyileştirmek: Plaktaki bakteriler, kolayca kanama yapan kırmızı, şişmiş ve iltihaplı diş etleri ile karakterize yaygın bir diş eti hastalığı olan diş eti iltihabına yol açabilir. Yağ çekme enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Diş beyazlatma: Yağ çekme alışkanlığının diş yüzeyindeki lekeleri temizleyebileceğini düşünülmektedir.

Oil pulling nasıl yapılır?

  1. Hindistan cevizi yağı ile yağ çekmek için, ağzına bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı yerleştirin.
  2. Dik oturun ve hindistan cevizi yağını 15-20 dakika ağız çevresinde çalkalayın. Hindistan cevizi yağını bu süre boyunca ağzında tutmakta zorluk çeken kişiler 5 veya 10 dakika ile başlayabilir ve yavaşça süreyi artırabilir.
  3. Tamamlandığında, çöp kutusuna yağı tükürün. Tıkanmaya yol açabileceğinden, lavaboya veya tuvalete tükürmekten kaçının. Hindistan cevizi yağını yutmayın.
  4. Sonrasında dil sıyırıcı yardımıyla dilimizi en arkadan en öne doğru temizliyoruz. Bunu yaklaşık 10 ya da 15 kere tekrarlayarak ağzımızdaki tüm kalıntılardan kurtulabiliriz.
  5. Bu işlemden sonra dişlerimizi diş macunuyla fırçalayarak ağız ve diş temizliğimizi tamamlayabiliriz.

Riskler ve düşünceler

Hindistan cevizi veya hindistan cevizi yağına alerjisi olan kişiler için bu tekniği denemek güvenli değildir. Aksi takdirde, hindistan cevizi yağı ile yağ çekmek için bilinen bir risk yoktur. Yağ çekmek diş fırçalama, diş ipi ve diğer ağız bakım tekniklerinin yerini almaz.

Yardımcı Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323757

oil pulling, yağ çekme
Kaynaklar