Yaz Tatillerinde Yanınızdan Ayıramayacağınız İham Veren 6 Kitap Önerisi

Yaz tatili geldi çattı derken Haziran ayını bitirdik bile! Temmuz ayı sürerken, akıllarda “Ne yapsam da hem verimli, hem de keyifli bir tatil geçirsem?” sorusu beliriyor. Bunun için tek başına dünyaları içine alan kitaplardan başka bir alternatif düşünülemez değil mi?

Metroda, otobüste, sahilde, kumsalda kitaptan daha iyi bir eşlikçi düşünemiyorum. Her nerede olursak olalım kitapların sayfalarındaki karakterlerle, oturduğumuz yerden dünyayı gezebilir, farklı fikirler edinebiliriz.

Okumak güzel olmasına güzel ama ne okuyacağız? Hem bilgilendirsin, hem de sıkmasın dolu dolu keyifli vakit geçirtsin diyorsanız bir kitaptan beklentilerimiz aynı demektir.

Ben son birkaç yıldır kitap seçerken son derece titiz davranıyorum. Eskiden kurgusal dünyalarda gezmekten hoşlanırdım ama şimdi aldığım kitaba harcadığım zamanın değmesine, bana bir şeyler katmasına özen gösteriyorum.

Bana göre bir kitabın:

  • Yeni bir bakış açısı sağlarken düşündürten
  • İlham veren
  • Kişinin dünyasını genişleten
  • Hayalleri için harekete geçirecek bir çağrı gibi özellikleri olmalı.

“Bir kitap okudum hayatım değişti” dedirtmese bile çok basit detaylarla okuyucuya kendini, düşüncelerini ve hayattaki yerini sorgulatmalı diye düşünüyorum. Eğer hep aynı romanları, hikayeleri okumaktan biraz olsun sıkılıp, farklı bilgilere yelken açmak isterseniz, önereceğim bu 6 kitaba gelin birlikte bakalım!

1. Flanöz: Şehirde Yürüyen Kadınlar

Seyahat etmeyi seviyorsanız, kendinize ait bir keşfetme yönteminiz varsa ve bir de “ben yorulmam her yere yürürüm, şehirlerin tadı böyle çıkar” diyorsanız, bu kitapta mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksanız demektir. Lauren Elkin, Flanöz: Şehirde yürüyen kadınlar kitabıyla, okuyucuları hem edebi bir geziye çıkarırken, aynı zamanda kadınların şehir hayatında kendilerine bir yer bulma mücadelesine de çarpıcı bir dille yer veriyor.

Kitap, yazarın dönem dönem yaşamını sürdürdüğü Paris, New York, Venedik ve Tokyo  gibi şehirlerde geçiyor. Lauren Elkin kitapta her şehri bir yazarla özdeşleştiriyor, bir yandan yazarların kitaplarını kaleme alış öyküsünü anlatırken diğer yandan ise şehirlerde kaybolmayı seven kendi yaşamından örnekler vererek hikayelerini zenginleştiriyor.

Yaz tatilinizde bir döneme şekil vermiş yazarlar ve ünlü şehirlerle oturduğunuz yerden keyifli bir yolculuğa dahil olmak isterseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız.

2. Sanatçı Gibi Düşün

Yaratıcı insanlar hangi özelliklere sahiptir? Merak, tutku, araştırmacı ve cesur ruh…

Peki siz hiç kendi yaratıcılığınızı ateşleyen güçlü yönlerinizi düşündünüz mü?

Herkesin içindeki yaratıcı sanatçı ruhu keşfetmeye yönelik yazılmış olan sanatçı gibi düşün kitabında, günlük hayatta olaylara verdiğimiz tepkilerden, işlerimizi yapış şeklimize kadar,  yaratıcı potansiyelimizi nasıl açığa çıkarabileceğimiz akıcı bir dille ele alınmış. Hepimiz birer potansiyel sanatçıyız aslında. Hepimizin hayal gücü var. Sadece tek farkla fikirler büyüyebilmek için en kısa sürede harekete geçmeye ihtiyaç duyuyor.

İşte bu kitap size uzun zamandır yapmayı istediğiniz şey için gerekli ilhamı verecek altyapıyı sağlıyor.

3. Konuşmayı Kes Harekete Geç

Sürekli hayaller kurup, planlayıp bir türlü harekete geçemeyenlerden misiniz? Yapmaktansa, konuşmayı daha mı kolay buluyorsunuz? O halde bu kitapla tüm bu düşünceleriniz kırılacak diyebilirim. Konuşmayı kes harekete geç ,  net olarak bir hayali nasıl hedefe ve sonra da gerçeğe çevirebileceğinizi adım adım anlatılıyor. Kitap güzel bir rehber olmasının yanı sıra aynı zamanda hafif iğneleyici diliyle de, kişiyi uykusundan uyandırmayı amaçlıyor. Bir yol pusulası oluşturmak konusunda kafanızda soru işaretleri varsa, listenize bu kitabı da eklemelisiniz.

4.  Meşe Palamudu

Yoko Ono’nun meşe palamudu,  listemizdeki en sakin ve bir oturuşta bitirmelik kitabı olabilir. Okuyucuya kavramlardan bir dünya yaratan Yoko Ono, günlük hayatta pek kullanmadığımız farkındalığımızı gökyüzü, yeryüzü, kamusal ve kişisel alanlarımıza çekerek bizleri kısa ama etkili bir kelime yürüyüşüne çıkarıyor. Evrenin sınırları olmadığını, sıkıldığımızda bizi bekleyen büyük bir gökyüzü olduğunu, üzüldüğümüzde ise yeryüzünün değerli bir parçası olduğumuzu hatırlatan Yoko Ono ayrıca, doğaya olan sorumluluklarımızı unutmamamız gerektiğini de belirtiyor. Bir üzüntü savar niteliğinde olan bu kitabı kumsalda, vapurda, otobüste, kırlarda her neredeyseniz okuyabilirsiniz.  Zaten kitabın arkasında yer alan 2 cümle bile insanı mutlu etmeye yetiyor.

“Dileğini bir buluta fısılda, buluttan onu hatırlamasını iste.”

5. İkigai

Kısa sürede tüm dünyaya yayılan ve ‘’hayatının amacını bulmak’’ ile ilgili olan İkigai felsefesi bu yaz kitaplığınıza mutlaka girmesi gereken kitaplar arasında yer alıyor. İkigai, okuyucuyu hayatındaki o heyecanla yaptığı işe götürürken fazla zorlamadan, tek bir soru üzerinde duruyor.

“Seni her sabah yatağında kaldıran o güç nedir?’”

İkigai kitabı için günlerini ne yaparak değil,  ne yapmak için sürdürüyorsun da uygun bir tanımlama olabilir. Şu anda okumakta olduğunuz okul, hayatınızı devam ettirmek için yaptığınız iş ikigainiz olmayabilir. İkigai bambaşka bir şeydir. Yaparken zaman kavramını yitirip, akışa kapılmaktır.  Bu hayata gelme ve kendimizi gerçekleştirme amacımızdır İkigaimiz.
İki kitaptan oluşan serinin ilk kitabı ikigai kavramını tanırken, ikinci kitapta ise, kendimizi ve hayat amacımızı keşfetmeye doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu yolculukta hangi yollara sapacağımız ise tamamen bizim kendi arzumuza bağlı.

6. Mükemmel Olmamanın Hediyeleri

Kırılganlığın gücü konuşması  en çok izlenen Ted konuşmalarından olan Brene Brown utanç üzerine yaptığı araştırmalarıyla kişileri kendilerini anlamaları için önemli konulara değiniyor.

Mükemmel olmamanın hediyelerinde, kim ne der diye düşünmeden, utanç duygumuzu ve kırılganlıklarımızı bastırmadan, tanımaya ve sonra kucaklamaya çalışmamız gerektiği ele alınıyor. Brown, sohbet havasında ilerlettiği kitapta, yer yer kendi deneyimleriyle de dalga geçiyor. Kişinin kendini tanıyıp, kendi eksiklikleriyle barışması gerektiğini vurgulayan Brene Brown, hayatı bütün kalbimizle yaşamanın ne denli önemli olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Olmanız gerektiğini düşündüğünüz kişiyi bırakın, olduğunuz kişiyi kucaklayın…’”

Eğer durmadan kendinizi utandıracağınızı düşünüp, hayatınızı eksiklikleriniz ve yetersizlikleriniz üzerinden çizmeye çalışıyorsanız şimdi bir durun ve resme büyük tarafından bakın. Durumu daha net göreceğinize emin olabilirsiniz.

Bunlar da ilgini çekebilir:

Kaynaklar
kişisel gelişim kitapları, kitap önerileri, tatil kitapları, yaz aylarında okunacak kitaplar, yaz tatili için kitap önerileri