Merkür Retrosu Burcunuzu Nasıl Etkileyecek? (13 Aralık 2023)

merkür retro kırmızı elbiseli kadın

13 Aralık 2023 tarihinde Merkür, 8 derece Oğlak burcunda yılın son retro hareketine başladı ve yeni yıla kadar burada kalacak. Eğer şimdiden kendinizi her zamankinden daha yorgun ve kafası karışık hissediyorsanız, suçu Merkür retrosuna atabilirsiniz! Her Merkür retrosunun ortak özellikleri olsa da, aslında her biri kendine özgü bir şekilde benzersizdir. Peki 13 Aralık 2023 Merkür retrosu sizin için ne anlama gelecek, gündeminizi nasıl etkileyecek? En çok hangi burçlar etkilenecek? Öğrenmek için okumaya devam edin!

13 Aralık Merkür retrosunun genel temaları ne olacak?

Kabuğunuza çekilmenize gerek yok; Merkür retrosuna hazırlanmanın en iyi yolu ondan ne bekleyeceğinizi bilmektir. Bu Merkür retrosu hem kontrol hem de sınırlar konusunda güçlü derslerle ilgili.

13 Aralık Merkür retrosunun iki farklı bölümü var. Birincisi, 13 Aralık’tan 23 Aralık’a kadar Oğlak burcunda gerçekleşecek. Oğlak burcu sıkı çalışma ve azim sayesinde en imkansız ihtimallerin üstesinden gelebileceğini bilir. Ancak Oğlak burcu aynı zamanda takıntılı işkoliklikle mücadele eder. Temel olarak, Oğlak burcunun sloganı “doğru yapılmasını istiyorsan, kendin yap” dır, bu da bu burcu en iyi işbirlikçi yapmaz. Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki Oğlak burcundaki bir Merkür, iş birliğine kapalı, biraz soğuk ve duyarsız olabilir.

Ancak bu Merkür retrosunda başka bir burca daha yolculuk edeceğiz. Merkür 23 Aralık’tan 1 Ocak’a kadar Yay burcunun etki alanına giriyor. Oğlak gibi Yay da melez bir yaratık olan Centaur ile sembolize edilir. Yarı insan yarı at olan Yay’ın zekâsı uzun mesafeler kat etmesini sağlar, felsefi tutkularını ve geniş gezginlik arzusunu temsil eder. Aynı şekilde Yay burcu cesur, keşifçi ve iyimserdir. Ancak Yay aynı zamanda uçarı, tutarsız ve güvenilmez de olabilir. Biraz küstah olan Yay burcundaki Merkür, açık sözlü, keskin diliyle bilinir.

Astroloji her zaman bizi önemli hayat derslerine doğru iter, daha iyi ve kendini gerçekleştirmiş bireyler olmamız için bizi güçlendirir. Merkür retrosunun bu iki bölümlü valsi sırasında ilk olarak, teslim olmanın, sürece güvenmenin ve ekip çalışmasının faydalarını keşfetmenin ne anlama geldiğini keşfetmeye davet edileceğiz. Ardından, Merkür Yay burcuna geçtiğinde, sınırları yeniden değerlendirmeye, beklentileri yönetmeye ve liderlik etmeye teşvik edileceğiz.

Bu Merkür retrosundan hangi burçlar daha çok etkilenecek?

Oğlak veya Yay burcunda kişisel gezegenleriniz (Güneş, Ay, Yükselen, Merkür, Venüs veya Mars) varsa, hazır olun. Bu Merkür retrosunun enerjisini biraz daha şiddetli hissedeceksiniz. İlk başta, sanki kimse anlamıyormuş ve her şey üzerinize geliyormuş gibi biraz eziyetli gelebilir. Ancak bu retro belki biraz baş ağrıtarak başlasa da, size büyümek, iyileşmek ve hatta belki de olgunlaşmak için olağanüstü önemli fırsatlar sunacaktır. Örneğin, Oğlak burcu yerleşimi olanlar için, belki de kendi stratejinizle ilerlemek yerine bir arkadaşınızdan veya meslektaşınızdan gelen bir fikri uygulamayı deneyebilirsiniz? Ya da haritasında Yay burcu güçlü konumda olanlar için, belki de bu retroda gerçekten dinlemeyi öğreneceksiniz.

Unutmayın ki herkesin doğum haritasında neredeyse her burç vardır, bu da herkesin Merkür retrosunun etkisini hissedeceği anlamına gelir. Oğlak ya da Yay burcu doğum haritanızın neresinde yer alırsa alsın, eski bir duruma farklı bir bakış açısıyla baktığınızda yeni ve beklenmedik olasılıklar keşfedeceğinizi unutmayın.

Bu çalkantılı astrolojik geçişi nasıl atlatabilirsiniz?

Bu ay uzun yürüyüşler sizin dostunuz. Bir mola vermeniz gerektiğini hissettiğinizde, dışarı çıkın. Hayal kırıklığından kaçmayın. Duygularınızı yaşamaya izin verin. Bir mum yakın, içinize dönün. Unutmayın, yılın sonu stresli zamanlar olabilir ve üstüne bir de başa çıkmanız gereken kozmik bir drama var! Huzurunuzu korumak için bilinçli eylemlerde bulunun.

Seyahat programlarınıza biraz daha fazla zaman ayırmak, en önemli verilerinizi yedeklemek, metin ve e-postalarınızın alıcılarını üç kez kontrol etmek isteyebilirsiniz. Ancak Merkür retrosunun kıyamet gibi bir felaket olmadığını unutmayın. Merkür’ün geri dönüşü onun döngüsünün normal bir parçasıdır, bu nedenle bu zamanı gerçekten dinlenmek, sıfırlanmak ve yeniden kalibre olmak için nasıl kullanabileceğinize odaklanın.

13 Aralık merkür retrosu burcunuzu nasıl etkileyecek?

Koç & Yükselen Koç

Bu tatil döneminde birkaç gün izinli olsanız bile, kendinizle bağlantıda kalmaya çalışın. Bu Merkür retrosu size, uzun vadede hayatınızın nereye varmasını istediğinize dair bir fikir verecektir. Kendinizi güven, bilgi birikimi ve güçlü bir konuma yükselmeye hazır bile hissedebilirsiniz. Alçakgönüllü, öğrenmeye açık ve tekrar tekrar ayağa kalkmaya hazır olun, çünkü oyunda kalmanın tek yolu budur.

Boğa & Yükselen Boğa

Hatalı olduğunuzu kabul etmek olgunluk gerektirir. Bu Merkür retrosunda hareketlerinizin ve patlamalarınızın sorumluluğunu alın sevgili Boğa burcu. Kendinizi geliştirmek ve daha iyi olmak için aktif olarak çaba gösterdiğinizi başkalarına göstermek önemlidir. Bırakın çabaladığınızı bilsinler.

İkizler & Yükselen İkizler

Bu ay kendinizi geçmişle karşılaşmaya hazırlayın. Geçmiş derken ne yazık ki eski sevgilinizi kastediyoruz. Bu karşılaşmadan en iyi şekilde yararlanmak için geçmişten ne dersler çıkarabilirsiniz, neyi daha doğru yapabilirsiniz; bunları düşünmeye biraz zaman ayırın.

Yengeç & Yükselen Yengeç

Değişime hoş geldiniz Yengeç’ler! Talihin çarkı sizin lehinize dönüyor ve bu retro döngüsünde büyük bir bölümü kapatıyorsunuz. Bir süre kendinizi farklı hissedeceksiniz. Ancak hayatınızda meydana gelecek olan değişiklikler, bir süredir yapmanız gereken değişiklikler olacak. Uyum sağlayın ve yeni olana kendinizi adayın.

Aslan Burcu & Yükselen Aslan

Evren dengeyi sever, bu yüzden korkmayın, zamanınız yakında gelecek. Sizden çok şey götürenleri ayıklamak ve değer katanları güzelleştirmek için hayatı daha yüksek bir bakış açısından gözden geçirin. Zihninizi ve kalbinizi dengelemek Merkür’ün size armağanı olacak. Siz hangi yöne gideceğinize gerçekten karar verdiğinizde yeni ortaklıklar, arkadaşlıklar ve hatta fırsatlar karşınıza çıkacak.

Başak & Yükselen Başak

Yaratıcılığınızı ortaya çıkarmakta zorlanıyorsanız, zihninizi biraz dinlendirmek size yardımcı olacaktır. Bu süreçte doğa veya meditasyon gibi kaynaklardan ilham alabilirsiniz. Bu size hedeflerinize ulaşmaya çalışmadan önce kendinizle yeniden bağlantı kurma ve yeni bir bakış açısı bulma fırsatı verecektir. Hatta belki birilerinin elinizi tutmasına izin verirsiniz? Şimdi olayların akıp gitmesine ve hayatın sizi şaşırtmasına izin verme zamanınız. Evrene biraz daha güvenmeyi deneyin Başak’lar!

Terazi & Yükselen Terazi

Geçmişinizde yolunda gitmeyen bazı şeyler geri dönebilir, ancak bu kez bilgeliğiniz ve derinlemesine düşünme yeteneğiniz sayesinde her şey bir saat gibi tıkır tıkır işleyecek. Sanki bir zamanlar elinizin tersiyle ittiğiniz bir şeyi çok özlemişsiniz ve onu geri aldığınız için mutlusunuz gibi… Farkındalıkla, öğrendiklerinizi mevcut durumunuza uygulayarak işleri tersine çevirebilirsiniz.

Akrep & Yükselen Akrep

Belki son zamanlarda kendinizi iyi hissetmiyor olabilirsiniz. Ancak bu Merkür retrosunda, cesaretiniz ve azminiz sayesinde, hayatınızdaki döngüleri değiştirmek için sahip olduğunuz güç ortaya çıkaracaktır. Yine de bu ruh halindeyken önemli kararlar almayın. Mesajlarınızı ve e-postalarınızı göndermeden önce iki kez kontrol edin.

Yay & Yükselen Yay

Hüznün ötesine, aydınlanan güzel günlere bakabilmek, sizin Merkür’den aldığınız ders. Geçici bir duraklama ilk başta size biraz ürkütücü gelebilir, ancak bunu geçici bir nefeslenme dönemi olarak algılamayı deneyin. Kontrol etmeye çalışmayın. Kendinizi, evrenin yolunuza çıkardığı şeylere göre ayarlayın; çünkü içinizde bir yerlerde bunun en iyisi olduğunu biliyorsunuz.

Oğlak & Yükselen Oğlak

Hayatınızın bir bölümü, yapbozun yanlış yerleştirilmiş parçalarından ibaretmiş gibi hissettirirken, diğer bölümü hareketli ve gelişiyor olacak. Bu dönemde seçim sizin; nereye odaklanmak istiyorsunuz? Merkür, bazı büyük duyguları işlerken iyileşmek ve dinlenmek için sizi bir adım geri atmaya zorlayabilir, ancak aynı zamanda sahip olduklarınıza bakmanızı ve bunun için minnettar hissetmenizi de sağlayacaktır. Sessizlik içinde biraz zaman geçirin. Uzun bir yürüyüşe çıkın. İçsel benliğinizle sohbet edin. İç sesinizin neye benzediğini öğrenmek için ne gerekiyorsa yapın.

Kova & Yükselen Kova

Dengede kalmak ve duraklamak, bu dönemi en iyi şekilde geçirmenizin anahtarı olacak. Şimdi, hayatınıza dönüp baktığınızda, nelere tutunmak istediğinizi açıkça görebilirsiniz. Hayat sizin için bir duraklatma düğmesi sunuyor. Bu yüzden düğmeye basın, düşünün, yeniden değerlendirin ve hikayenizi yaşamaktan mutlu olacağınız şekilde yeniden yazın. Yeni yolculuklar sizi bekliyor; şimdilik rahatlayın.

Balık & Yükselen Balık

Her şeyin yolunda gitmesi için, yolunda gitmediği halde her şey yolundaymış gibi davranmanıza gerek yok. Kendinizi bu tür ters etki yaratan davranışlar içinde yakalamanız, hayatınızda bazı şeyleri değiştirmenize yardımcı olacaktır. Merkür sizden duygularınıza izin vermenizi ve sezgilerinize biraz daha fazla güvenmeyi öğrenmenizi istiyor. Böylece dışsal kaosun ötesini görebilir ve aradığınız atılımı elde edebilirsiniz. Unutmayın; bir kalp kırıklığından kaçmak, kalbinizin kırılmasından daha kötüdür.

Kaynaklar
13 aralık, astroloji, burç yorumları, Merkür retrosu