Aldatılma Psikolojisinden Kurtulmanın 4 Yolu

Günümüz ilişkilerinin en büyük problemlerinden biridir aldatılmak. Belki de hepimizin en büyük korkularından. Güzel giden bir ilişkiniz var ve bir anda aldatıldığınızı öğrendiniz. Şimdi ne olacak? Neyi yanlış yaptınız da başınıza bu geldi?

Cevap veriyorum; hiçbir şeyi. Aldatılmak bir suç veya utanılacak bir şey değildir. Aldatan kişinin bazen doyumsuz olmasından, bazen karakterinden, bazen de çok eşliliğe yatkın olmasından kaynaklanır. İlişkide yanlış giden bir şeyler varsa ve bu durum karşı tarafı başka birine bir şeyler hissetmeye itiyorsa aldatma olmadan hemen o ilişkiyi bitirmek en sağlıklısıdır.

İlgini çekebilir: Ayrılık Acısına İyi Gelecek 5 Film Önerisi: Barışmadan da Mutlu Son Mümkün!

Aldatılan kişi aldatıldığını öğrendiği ilk anda içinden çıkılamayacak bir öfke veya üzüntü duyar. Yaşadığı o acı hiç geçmeyecekmiş gibi gelir. Zaman geçtikçe sebep aramaya başlar ve çoğunlukla kendisini suçlar. “Onu çok sıktığım için beni aldattı.”, “Yeterince güzel değilim.”, “Onu ilgisiz bıraktım bu yüzden başkasına gitti.” gibi cümleler yankılanır zihinde. Fakat bunların hiçbiri aldatmayı haklı çıkartan sebeplerden değildir. O yüzden kendinizi suçlamak yerine gelin birlikte bu psikolojiden nasıl çıkacağınızı konuşalım.

1. Kendinize üzüntünüzü yaşamak için zaman verin

“O beni aldattı, arkasından acı çekemem.”, “Sadakatsizin yası 3 günden fazla tutulmaz, ben neden üzülüyorum.” gibi cümlelerle acınızdan kaçmaya çalışmayın. Kendinize izin verin. Duygularınızı sonuna kadar yaşayın. Mutsuzluk da mutluluk gibi sonuna kadar yaşanılmayı hak eden bir duygudur. Eğer halının altına süpürürseniz hiç ummadığınız bir anda tekrardan çıkar gelir hayatınıza.

İlgini çekebilir: Toksik Bir İlişki Yaşadığınızı Gösteren 6 İşaret

2. İntikam almaya çalışmayın

“Beni aldattı cezasını çekmeli.”, “Onu sürünürken görmeliyim.” gibi cümleler sadece sizin zamanınızdan çalmaya devam eder. Bırakın hayat sizin için en güzel intikamı alsın. Enerjinizi daha fazla bu kişiye harcayacağınıza kendinize zaman ayırın. Eğer gerçekten intikam almak istiyorsanız yapacağınız en güzel şey, intikama ayıracağınız zaman yerine kendinizi geliştirmeye ve yenilemeye odaklamaktır.

3. Yeni hobiler edinin

Zamanınızı ilişkinize kafa yorarak geçirmek yerine yeni hobiler edinerek harcayın. Yeni çevreler edindikçe, yeni insanlarla tanıştıkça ve kafanızı başka şeylerle meşgul ettikçe eskisi gibi üzülmediğinizi fark edeceksiniz. Üretmek, hevesi de beraberinde getirir. Ortaya bir şeyler çıkarttığınızı gördükçe kendinizi başka şeyler başarmak için teşvik ederken bulacaksınız. Belki de krizi fırsata çevirmenin tam zamanıdır.

İlgini çekebilir: Partnerinle Yollarını Ayırma Vaktinin Geldiğini Gösteren 4 İşaret

4. Bir yara bandına ihtiyacınız yok, şifanız tam olarak kendi içinizde

Aşka olan inancınızı yitirmek istemiyor olabilirsiniz. Ya da yaşadığınız kötü deneyimleri bir an önce hafızanızdan silmek istiyorsunuz. Fakat bir başkasını hemen hayatınıza almanız size yaşadığınız kötü deneyimleri unutturmaz. Aksine sürekli geçmişle kıyaslayarak olduğunuzdan daha kötü duruma gelebilirsiniz. Bu yüzden yaralarınızı kendiniz sarmadan başka birine bir şeyler hissetmeye çalışırsanız hem tahammülsüzlüğünüzle karşınızdakini yıpratırsınız hem de olan yine zamanınıza olur. Çivi çiviyi söker inancı her zaman işlemeyebilir. 

Aldatılmanızın sorumlusu siz olmadığınız gibi bunun acısının yara bandı da bir başkası değildir. Şifanız kendi içinizde. Küllerinizden yeniden doğmak sandığınız kadar iç karartıcı değildir belki de.

aldatılma psikolojisi, aldatılma psikolojisinden nasıl kurtulunur?, aldatılmak
Kaynaklar