Ayurvedik Cilt Sağlığı: Işıldayan Bir Cilt için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

glam therapy

Ayurveda, kökeni Hindistan’a dayanan doğal ve kapsayıcı bir disiplin olarak günümüzde hala geçerliliğini korumakta. Yaşamda beden, zihin ve ruh arasındaki doğru dengeyi yeniden kurmak için güçlü bir araç olan bu disiplin, sağlığı bir bütün olarak ele alır.

Ayurveda, her insanın fiziksel yapısını ve kişiliğini şekillendiren baskın bir dosha’sı olduğunu savunur ve dosha’larda bir dengesizlik olduğunda hastalık ortaya çıkar. Bu dengesizlik yaşam tarzı, yanlış beslenme, stres, hareketsizlik gibi etkenlerden kaynaklanır. Bu etkenler vücudun faaliyetlerini etkileyerek hastalığa yol açar. Ayurveda tedavileri, yaşam gücünü geri kazanmak ve sağlıklı bir ruh, beden, zihin dengesine sahip olmak için arınma çalışmaları, bitkisel tedaviler, beslenme, yoga, meditasyon ve masaj gibi bütünsel bir yaklaşım içermektedir. Ayurveda, kişisel varlığımızı doğa ile uyumlu hale getiren bir yaşam biçimidir.

Cilt bakım rutininizde neden Ayurvedik yaklaşımı göz önünde bulundurmalısınız?

Işıltılı ve sağlıklı bir cildin arayışı çağlar ve medeniyetler boyunca devam etmiş ve günümüzde Ayurveda’nın kadim bilgeliğinde somutlaşan zengin bir bilgi birikimi oluşturmuştur. Ayurveda; sağlıklı bir cilt için genel sağlık ve esenliğe odaklanan bütüncül bir yaklaşım sunar. Sadece semptomları tedavi etmek yerine, bir sorunun veya rahatsızlığın altında yatan nedeni ele almak için derinlere iner.

Eğer daha önce Ayurveda hakkında bilgi sahibi değilseniz fakat bu yaklaşım size uygun geldiyse endişelenmeyin; Ayurveda’yı günlük rutinlerimize adapte etmek şaşırtıcı derecede kolaydır. Ayurvedik cilt bakımını benimsemek sadece parlak bir cilde kavuşmaktan daha fazlasıdır. Bu, cilt sağlığınızı içten dışa destekleyen bir yaşam tarzı olan bütünsel esenliğe doğru bir yolculuktur.

Cilt Sağlığınızı İyileştirmek için Ayurvedik Öneriler

Ayurveda disiplininden yola çıkarak, cilt sağlığımızı iyileştirmek için neler yapabileceğimize göz atalım.

Nefesin gücünden faydalanın.

Ayurvedik yaklaşıma göre, solunum değişiklikleri ruh halimizi olduğu kadar cildi de etkiler: Örneğin sığ nefes almak cildi solgunlaştırır; ağır nefes almak ise kızarmasına neden olur. Stresin bir sonucu olarak doğal nefes alma düzeni sürekli bozulursa, prana (Yoga bilimine göre Prana, evrende var olan tüm enerjinin toplamı olan kozmik evrensel enerjidir. Bu enerjinin, soluduğumuz havada var olduğu kabul edilmektedir.) tükenir. Yeterli prana olmadan cilt canlılığını ve ışıltısını kaybeder. Dolayısıyla nefes egzersizleri ve meditasyona zaman ayırmak, zihin dengemiz için olduğu kadar cildimiz için de önem taşıyor.

Cildinize masaj yapın.

Cilt masajı, Ayurvedik cilt bakımının önemli bir parçasıdır. Bu uygulama dolaşımı artırır, rahatlamayı teşvik eder; cildinizin nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar. Cilt masajı, lenfatik drenajı uyararak toksinlerin atılmasına, şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

Glam Therapy Cacao Seed Oil Infused Bronzlaştırıcı ve Masaj Yağı

Doğanın muhteşem nimetlerinden biri olan kakao çekirdeği yağı, cilt bakımının vazgeçilmez bir kahramanıdır. İçeriğindeki doymuş yağlar sayesinde kuru ve çatlamış cildi şefkatle onarıp, canlandırırken, hassas ciltlerin kurtarıcısı olacak şekilde zengin bir nem kaynağıdır. Glam Therapy Cacao Seed Oil Infused Bronzlaştırıcı ve Masaj Yağı cildinizi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda cildinizin alt tabakalarında da iyileştirici bir güzellik masalı yaratır.

Egzersiz yapın.

Düzenli egzersiz, kan akışını artırarak cilt hücrelerinin beslenmesine ve canlı kalmasına yardımcı olur. Kanımız, cilt de dahil olmak üzere vücudun her yerindeki çalışan hücrelere oksijen ve besin taşır. Oksijen sağlamanın yanı sıra kan akışı, serbest radikaller de dahil olmak üzere toksinlerin çalışan hücrelerden uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Enerjinizi dengeleyin.

Ayurveda yaklaşımına göre, cilt sağlığı söz konusu olduğunda fiziksel etkenler kadar zihinsel ve ruhsal etkenleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Nasıl hissettiğimiz ve cildimizin nasıl göründüğü o kadar iç içe geçmiştir ki, artık cilt bakımında “psikodermatoloji” adı verilen ve profesyonellerin cilt hastalıklarının duyguları nasıl etkilediğini incelediği yeni bir alan vardır. Örneğin kronik stres; sedef hastalığı, akne, atopik dermatit, yara iyileşmesi ve hatta yaşlanmanın hızlanması dahil olmak üzere birçok cilt hastalığının şiddetlenmesiyle bağlantılıdır. Öte yandan olumlu duygular iyileşme, düşük hastalık riski, sağlıklı kilo ve hatta daha uzun yaşam ile bağlantılıdır. Cildimizin strese verdiği reaksiyonu göz önünde bulundurduğumuzda, bu durum cilt sağlığımız için önemli bir etkendir.

Murad cilt bakımının kurucusu Howard Murad, Los Angeles’taki muayenehanesinde 40 kadın hastasıyla bir çalışma yürütmüştür. Sadece dört hafta boyunca olumlu ifadeler içeren not kartları okuduktan ve düşüncelerini günlük haline getirdikten sonra, kadınların kan basıncı ve stres seviyelerinin düştüğünü ve cilt hidrasyon seviyelerinin (genç bir cilt için önemli bir faktör) arttığını tespit etmiştir. Nicholas Perricone, stresin aynı zamanda kortizol ve adrenalin gibi hormonların fırlamasına neden olduğunu söylüyor. Sonuç: artan enflamasyon ve kolajen kaybı. Bunu beyin-güzellik bağlantısı olarak adlandıran Dr. Perricone, “Araştırmalar, dikkatli ve olumlu yaşamanın bu hormonları azalttığını gösteriyor” diye ekliyor.

Tüm bunlardan yola çıkarak, sağlıklı bir zihinsel tutuma sahip kişilerin fiziksel olarak daha dengeli olma, kendilerine bakma ve sonuç olarak daha iyi görünme olasılıklarının daha yüksek olduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Cilt bakım rutininizin yanı sıra rahatlamaya, stresi azaltmaya, enerjinizi dengelemeye yönelik tüm eylemler cilt sağlığımıza katkıda bulunuyor.

Siz de zihninizi rahatlatmak, enerjinizi dengelemek için kokuların gücünden faydalanabilirsiniz. Aromaterapinin depresif semptomları etkili bir şekilde azaltabileceğine dair kanıtlar vardır. Yasemin esansiyel yağını inceleyen bir çalışmada, yasemin yağının davranışsal uyarılmayı artırdığı bulunmuştur. Buna kandaki oksijen doygunluğu, solunum hızı ve kan basıncındaki önemli artışlar da dahildir. Yasemin yağı grubundaki katılımcılar ayrıca kendilerini daha uyanık hissettiklerini bildirmişlerdir. Araştırmacılar, yasemin yağının uyarıcı ve harekete geçirici etkisinin depresyonu hafifletmek ve ruh halini iyileştirmek için yararlı olabileceği sonucuna varmışlardır.

Glam Therapy Jasmine Oil Infused Işıltılı Kuru Yağ

Zarif kokusuyla dikkat çeken yasemin çiçekleri, sadece güzel görünümleriyle değil aynı zamanda etkileyici kokularıyla da asırlardan beri insanları büyüler. Yasemin esansiyel yağı, sinirleri yatıştırarak stresi azaltır, ruhu sakinleştirir ve zihni dinlendirir. Glam Therapy Jasmine Oil Infused Işıltılı Kuru Yağ ile cildinizin ışıl ışıl parlamasının yanı sıra Yasemin’in rahatlatıcı kokusuyla enerjinizi dengeleyebilir, stresi azaltabilir, uyarıcı ve harekete geçirici etkisi ile daha uyanık ve daha canlı bir ruh haline sahip olabilirsiniz. Cilt, vücut ve saç için kullanıma uygundur.

Güneşten korunun.

Güneşe maruz kalmak, zamanın başlangıcından beri insan yaşamının bir parçası olmuştur ve sağlık bakımına Ayurvedik yaklaşımda, iyi bir fiziksel ve zihinsel refah için gerekli olarak görülmektedir. Güneşten ölçülü bir şekilde yararlanıldığında faydalı olabilir, ancak zararlı ışınlarından uygun şekilde korunmadığımızda güneş yanığı veya cildimiz üzerinde başka olumsuz etkilere maruz kalabiliriz.

Ayurveda, tedaviden ziyade, önlemi vurgular ve herhangi bir hasar meydana gelmeden önce kendimize bakmamızı teşvik eder. Bu nedenle, dışarı çıkarken veya uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalırken gerekli önlemleri almak önemlidir. Cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş kremi kullanmak elzemdir.

Glam Therapy Aloe Vera Infused 50 SPF Yüz ve Vücut Nemlendirici Güneş Kremi 

Aloe vera doğal özleri, cildinizi güneşin kurutucu etkilerine karşı korumaya yardımcı olurken aynı zamanda rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir his sağlar. Aloe vera, güneş yanığı olan cildi tedavi etmek için de değerli bir çözümdür. Anti-enflamatuar özellikler içermesiyle cildinizin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilecek nemlendirme sağlar. Cildinizin ihtiyaç duyduğu minerallerle desteklenen Glam Therapy Aloe Vera Infused 50 SPF Yüz ve Vücut Nemlendirici Güneş Kremi, cildi güneşten korurken aynı zamanda nemlendirir, ve yatıştırır.

Beslenme düzeninizi şekillendirin.

Ayurveda, her tür bünye için sağlıklı gıdalardan oluşan, büyük ölçüde bitki kaynaklı bir diyet önerir. Ayurvedik beslenme ilkelerine uyun; düzenli yemek saatlerinde yemek yiyin ve toksinlerin birikmesine neden olabilecek abur cubur ve aşırı yemekten kaçınırken taze, sindirimi kolay yiyecekleri tercih edin.

Pratima Raichur, (Ayurvedik Danışman ve Absolute Beauty kitabının yazarı) yağlı, kızarmış, rafine ve işlenmiş gıdalar, tuz, şeker, deniz ürünleri ve kırmızı etin cilt sorunlarına neden olabileceğini, bu nedenle mümkün olduğunca bunlardan kaçınılması gerektiğini söylüyor.

Cilt Bakımında Tutarlılığın Önemi

Unutmayın, Ayurvedik cilt bakımı yolculuğunuzda tutarlılık çok önemlidir. Vücudumuz rutinlerle gelişir. Bu yüzden dengeli beslenmeyi ve genel sağlığınıza dikkat etmeyi alışkanlık haline getirin. Rutinlerinize bağlılığınız kısa süre içinde sağlıklı, ışıltılı bir cilt şeklinde size geri dönecektir. 

Cilt bakımı rutininizdeki devamlılık, kullandığınız ürünlerdeki zengin ve bitkisel içeriklerin sihirlerini zaman içinde göstermelerine olanak tanır. Bu süreci, kendi benzersiz vücut tipinize uygun bir beslenme düzeni edinmek, egzersiz ve hareketi günlük rutininize eklemek ve bunu Ayurvedik cilt bakım rutinleri ile desteklemek, kalıcı cilt sağlığı ve güzelliğinin kapısını aralar. Parlak, sağlıklı bir cilt bir gecede elde edilebilecek bir başarı değildir, bu bir yolculuktur.

Ve bu yolculukta, Ayurvedik yaşamdan aldığı ilham ile doğanın bilgeliği ve modern cilt bakım teknolojisini harmanlayarak geliştirilen Glam Therapy ürünleri sizlere güvenilir bir yol arkadaşlığı sunuyor. Ürünleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

ayurveda, cilt bakımı, glam therapy, güzellik, oil therapy
Kaynaklar