Double Cleansing: Çift Aşamalı Cilt Temizliği Neden Önemli?

Derinlemesine bir cilt temizliği için cildi sadece yüz temizleme jeliyle yıkamak yeterli mi? Cilt bakım rutininde çift aşamalı cilt temizliği yapmak neden bu kadar önemli? Cildi kirden, fazla yağdan, güneş koruyucudan ve makyaj kalıntılarından tamamen arındırmak için hangi adımları uygulamalıyız? Eğer bu  soruların cevaplarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz çift aşamalı cilt temizliği, yani “Double Cleansing” hakkında her şeyi bu yazımızda sizin için derledik!

Çift aşamalı temizlik (double cleansing) nedir?

Cilt temizliği, cilt bakım rutininin en önemli adımlarından biri. Cildin gün içinde maruz kaldığı kiri, fazla yağı ve makyaj kalıntılarını iyi bir şekilde temizlemek pürüzsüz ve sağlıklı görünen bir cilt için ilk adımdır. Bunun için Kore cilt bakımında, çift aşamadan oluşan kapsamlı bir yüz temizleme rutini uygulanır. Çift aşamalı temizlik, cildi yağ ve su bazlı temizleyicilerle iki aşamada temizlemek anlamına geliyor. Kore cilt bakımının en önemli iki adımı olan bu temizleme rutini, cildinizi yüz temizleme jellerinin ulaşamadığı birikintilerden de arındırmayı amaçlıyor.

Bu cilt bakım rutinine göre cildimizdeki kirlerin bazıları yağ bazlı, bazıları ise su bazlı temizleyici ürünlerle temizlenebildiğinden iki ayrı formüle sahip ürün kullanmak gerekiyor.

Çift aşamalı cilt temizliğinin faydaları nelerdir?

  • Cildin alt katmanlarına kadar etkin bir temizleme sağlar.
  • Sivilce, siyah nokta, gözenek gibi cilt problemlerinin oluşmasını önler.
  • Kullanılan diğer cilt bakımı ürünlerinin cilde daha kolay işlemesini sağlar.
  • Cilt daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm kazanır.
  • Kolajen üretiminin korunmasını sağlayarak, yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Çift aşamalı temizlik nasıl yapılır?

Birinci Aşama: Yağ Bazlı Temizleyici

Yağ  bazlı temizleyici ürünler, çift aşamalı cilt temizliğinin ilk aşamasında kullanılır. Bitkisel özlerle zengileştirilmiş içerikleriyle ciltte oluşan fazla sebumu, makyaj kalıntılarını ve güneş koruyucuları kolaylıkla temizler. Bu aşamada yağ bazlı temizleyici kullanılıyor diye aklınıza cildinizin de yağlanacağı gelmesin sakın! Tam tersine bu ürünler, kimyadaki ‘benzer benzeri çözer’ bilgisine göre ciltteki yağı çözer. Bu ürünler, suyla birleştiği zaman süt kıvamına ulaşır. Bu nedenle, yağlı bir his oluşturmadan cilde gereken nem desteğini sağlar. Yağ bazlı temizleyicileri her cilt tipi kullanabilir. Tek hamlede, gözünüzü ovalamanıza gerek kalmadan rimel, eyeliner gibi göz makyajı kalıntılarından kurtulmanızı sağlar. Yağ bazlı yüz temizleyici kullanmanın bir diğer avantajı da ciltten arındırması oldukça zor olan, suya dayanıklı makyaj ürünlerini ve güneş koruyucuları etkili şekilde temizlemesidir.

Yağ bazlı yüz temizleyici nasıl kullanılır?

Yağ bazlı temizleyiciyi avucunuzun içine yeterli miktarda aldıktan sonra kuru cildinize nazikçe masaj yaparak uygulayın ve bol su ile durulayın.

İkinci Aşama: Su Bazlı Temizleyici

Su bazlı temizleyici ürünler, çift aşamalı cilt temizliğinin ikinci aşamasında kullanılır. İlk aşamada yağ bazlı temizleyiciyle temizlenemeyen kirler ve gözenekler ikinci aşamada tamamen temizlenir, cilt nefes alır. Bu aşamada kullandığınız temizleyici ürünler; köpük veya jel şeklinde olabilir. Cildi kurutmadan, derinlemesine ve nazikçe temizleyen bir temizleyici seçmelisiniz.

Su bazlı yüz temizleyici nasıl kullanılır?

Su bazlı temizleyiciyi cilde nazik bir şekilde, bir dakika boyunca  uygulayıp ılık su ile durulayın. Çift aşamalı temizliğimiz bitti ve işte bu kadar basit aslında! Şimdi cilt bakım rutininize sırasıyla; cilt tipinize uygun olarak seçtiğiniz serum ve nemlendirici ile kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kaynaklar