Yazdan Kalma Yorgun Saçlara Veda: Canlandırıcı Doğal Saç Maskesi

ıslak saçlı kadın

Saç, keratin adı verilen, kopmaya ve aşınmaya dayanıklı protein moleküllerinden oluşur. Saça uygulanan işlemler, çevresel faktörler ve yaşın ilerlemesi ile birlikte saçın yapısında bulunan keratin giderek azalır ve saç canlılığını yitirmeye başlar. Çevresel faktörlerin başında mevsim değişikliği geliyor. Yaz mevsiminde deniz, güneş ve havuz nedeniyle saç yıpranır. Zaman içinde kuruyan ve nem kaybına uğrayan saçlar, bir de yeni mevsim şartlarıyla iyice zayıflar ve dökülmeye başlar.

Sonbahar mevsimi saç dökülmesinin en yoğun yaşandığı, saçların en çok bakıma ihtiyaç duyduğu zamandır. Bu geçiş döneminde içten vitamin ve mineral desteği ihmal edilmemeli, dıştan ise saçlara gereken nem ve bakım verilmelidir.

Yazdan yorgun çıkan saçlar için bu oldukça pratik ve canlandırıcı doğal saç maskesi tarifine göz atın!

Malzemeler:

  • 3 yemek kaşığı soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı
  • 1 ampul B12 vitamini

Hindistan cevizi yağı saçları yumuşatır, derinlemesine nemlendirir, saç köklerini besler ve dökülmeye karşı güçlendirir. Tüm bunların sonucu olarak saçlarınızı daha pürüzsüz bir görünüme kavuşturur ve daha hızlı uzamasını sağlar. B kompleks vitaminlerinden biri olan B12 vitamini ise metabolizma, DNA, kırmızı kan hücresi üretimi gibi önemli biyolojik süreçler için önem taşımaktadır. B vitamini eksikliği saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesidir. B12 eksikliği, genom replikasyonunu (kendini kopyalayarak türünün üretimini sürdürmesi ve yeni konak hücrelere girerek hayatta kalması) yavaşlatır; bu da saç üretimini yavaşlatır veya saçın büyümesini durdurur. B12 vitamini saç köklerinin güçlenmesi, hücrelerin yenilenerek yeni saç tellerinin gelişimine olanak sağlar.

Yapılışı:

Hindistan cevizi yağı ile B12 vitaminini homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Ta-da! İşte bu kadar. Saç maskemiz hazır!

Karışımı masaj yaparak önce saç diplerine sonra da diplerden uçlara doğru eşit bir şekilde sürün. Maskeyi uyguladıktan sonra saçlarınızı tarayın ve maskenin daha iyi emilmesi için streç folyoyla sarın. Maskeyi düzenli olarak, haftada bir gece yapın ve mutlaka sabaha kadar bekletin.

Son olarak, saçınızı duşta ıslatmadan önce şampuanı dökerseniz yağ saçtan çok daha kolay arınacaktır.

Kaynaklar
canlandırıcı saç maskesi, doğal saç maskesi, saç bakımı