Gökyüzünde Retro Zamanı: Satürn, Venüs ve Jüpiter Retrosunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Satürn gezegeni 11 Mayıs’ta, Venüs gezegeni 13 Mayıs’ta, Jüpiter gezegeni 14 Mayıs’ta retro harekete başlıyor. Plüton da geri hareketine devam ediyor. Önümüzdeki günlerin teması şu olabilir: iki adım ileri, bir adım geri… Venüs, İkizler burcunda, Jüpiter ve Plüton Oğlak burcunda, Satürn Kova burcunda geriliyor olacak. Temmuz ayı başında Satürn de Oğlak burcuna gerilediğinde, Oğlak burcunda gerileyen gezegen sayısı üçe çıkacak. Dolayısı ile Oğlak burcunun haritamızda bulunduğu alanda iyice gerilemek, bir şeyleri hazmetmek ve halletmek gerekecek.

Retro ne anlama geliyor?

Gezegenler yörüngelerinde geri hareket etmezler. Retro ya da geri hareket, gezegenlerin hareketlerinin izlenmesi esnasında gözlemlenen bir olgudur. Gece gökyüzünü gözlemlersek, gezegenlerin birbirlerini takip eder şekilde Zodyak’ta ilerlediğine şahit oluruz.

İlgini çekebilir: Hangi Gezegen Neyi Temsil Eder? Gezegenlerin Gerilemesi (Retro) Ne Anlama Gelir?

Satürn Retro iken nelere dikkat edelim?

Satürn önce Kova burcunda, sonra ise Oğlak burcunda gerileme yapacak. Önemli yapılanma işlerine, büyük organizasyonlara girişmek, önemli finansal yatırımlar yapmak, iş kurmak için Satürn’ün geri harekette olmadığı zamanları tercih etmek daha doğru olacaktır. Satürn’ün Kova burcunda gerileyeceği Temmuz ayına kadarki dönemde teknik ve teknolojik konular, bilimsel alanlar, yaratıcılık isteyen temalar, insani ve toplumsal konularda girişimler zorlanabilir. İnsanlık ailesi olarak hepimiz ne yapıp ne ettiğimizi gözden geçirmeli ve geleceğimizi inşa ederken de önceki hatalarımızdan uzak durmamız gerektiğini idrak edebilme fırsatını bulabileceğimiz zamanlardayız!

Venüs Retro iken nelere dikkat edelim?

Venüs İkizler burcunda geriliyor olacak. İkizler burcu iletişim ve haberleşme ile ilişkilidir ve Venüs de insan ilişkilerini ve hazzı  temsil eder. Venüs’ün İkizler burcunda gerileyecek olması, insan ilişkilerinde, hazza ve mutluluğa bakış açımızda bir müddet için gerilemelere, aksaklıklara, yanlış anlaşılmalara sebep olabileceği mesajını veriyor. Venüs gerilerken evlilik veya önemli ilişkilere adım atarken her zamankinden daha fazla düşünmemizde fayda vardır. Hatalı kararlar alabilir, aldığımız kararları diğer kişilere iletmekte sorun yaşayabiliriz. Venüs estetik ve güzellikle ilişkilidir. Venüs gerilemesi olan dönemlerde kendimizde yapmak istediğimiz estetik değişiklikler konusunda adımlar atarken dikkatli olmamız yerinde olur. Venüs’ün İkizler burcunda gerileyecek olması ilişkilerimizde yüzeysel kalma, ilişkilerimizi hafife alma eğilimi gösterebileceğimize işaret ediyor.

İlgini çekebilir: Enerji Astrolojisi: Venüs’ün Enerjisini Doğru Kullanmak İçin Neler Yapabiliriz?

Jüpiter Retro iken nelere dikkat edelim?

Jüpiter Oğlak burcunda gerileme yapacak. Oğlak burcu sistem ve düzenlerle, ekonomik koşullarla, finans sistemleriyle, inşaat sektörüyle, sanayi ile organizasyonlarla, kurumlarla, iş dünyasıyla alakalıdır. Jüpiter’in Oğlak burcunda gerilediği dönemde bu konularda sorunlar, gerilemeler yaşanabilir. İş kurma, önemli yatırımları yapma, büyüme yönünde adımlar atmak açısından Jüpiter’in normal hareketine döndüğü zamanı bekleyebiliriz.

Retro olan gezegenin enerjisini nasıl olumlu kullanırız?

Retro gezegenin temsil ettiği konularda zorlanmaların yanı sıra, bu konularda geri çekilip kendimizi ve etrafımızı gözden geçirme ve değerlendirme veya bazı şeyleri düzeltmek üzere vakit kazanma şansı da buluruz. Bu konularda daha önce göremediğimiz, akıl edemediğimiz şeyleri yakalama oranımız artar. Eyleme geçiremediğimiz fikirleri tekrar düşünmek ve üstüne neler kalabileceğimizin hesabını yapmak faydalı olacaktır.

İlgini çekebilir: Rahatlama Zamanı: Burcuna Göre Hangi Aktivite Seni Rahatlatır?

Merkür, Venüs retrosunu nispeten telafi ediyor!

12 Mayıs Salı günü iletişim gezegeni Merkür İkizler burcuna geçiyor. Merkür bu burçta kendi doğasının gereğini rahatça yansıtabileceği bir yerleşimdedir. Bu güçlü yerleşim, iletişimsel konularda, kendini ifade konusunda başarı şansını arttırır, akışı kolaylaştırır. Venüs’ün İkizler burcunda gerileyeceği bir zamandayız ve tam da bu dönemde İkizler burcu ile temsil edilen iletişim alanından Merkür’ün geçiş yapması, Venüs’ün gerilemesinin zorluğunu azaltacaktır.

Kaynaklar
astroloji yazıları, Merkür retrosu, Satürn retrosu, Venüs retrosu