Minik Dokunuşlarla Şık Bir Yılbaşı Sofrası İçin 5 Pratik Öneri

Pinterest’in o muhteşem dünyasında kaybolduğumuz birbirinden güzel sofra fotoğrafları büyülüyor ve adeta masal içindeymişiz hissi veriyor bizlere. Fakat fotoğrafın büyüsünden çıkıp bizler de hep iç geçirerek baktığımız o sofralara minik dokunuşlarla  oturabiliriz. Nasıl mı? Haydi hemen neler yapabileceğimize bir bakalım.

Masanın Zemini

Öncelikle sofranın renk bütünlüğü çok önemli. Yani masa örtüsü mavi, tabaklar sarı, servisler mor olabilir elbette ama çok yorucu ve kalabalık görüntü pek de estetik olmaz. Tabaklar renkliyse masa örtüsü düz ve yumuşak bir renk seçilebilir. Şimdi renk bütünlüğü için ilk yapmamız gereken elimizdeki malzemelerle ana renkleri belirlemek. Ana tema olarak üç veya dört renk belirleyebilirsiniz örneğin: ahşap, yeşil, krem veya siyah, gold, beyaz… Her gün kullandığınız tabaklar çıkacaksa ortaya hiç dert etmeyin; aksesuarlarla değiştirerek her gün kullandığınız o tabakları bambaşka bir havaya sokacağız. 🙂

Benim örneğim çok yalın ve sade olacak. Ahşap masa üzerine örtü kullanmadan Amerikan servisiyle veya ahşap değilse beyaz masa örtüsüyle masanın zeminini hazırlıyoruz. Elbette temanızı belirlediğiniz renklerde runner da kullanabilirsiniz.

Kaynak: boxwoodavenue.com

Tabaklar

Tabaklar mümkünse belirlediğimiz renk skalası içinde olmalı diyelim. Mümkünse tabakları belirlediğiniz bu renklerden birinden seçmeli veya bu mümkün değilse beyaz gibi nötr bir renk kullanarak bütünlüğü etkiyi çok bozmamalısınız. Tabaklar seçtiğimiz masa zeminin rengine kontrast oluşturursa daha estetik görünecektir. Mesela beyaz masa örtüsüne siyah veya kırmızı veya başta belirlediğiniz renk bütünlüğüne göre yeşil?

Çatal-Bıçak Takımı

Bu noktada mühim olan elimizdeki aksesuarları daha yaratıcı ve doğru kullanabilimek. Mesela çatal bıçakların altına koyduğumuz peçeteleri belirlediğimiz tema ve renk skalasından seçmek ve evde yapılabilecek minik aksesuarlarla düzen ve bütünlük görüntüsü oluşturabilmek.

Minik kağıtlara o tabağı kullanacak kişinin adını yazarak minik bir çam dalı ile süsleyebilirsiniz, veya peçetelerin üzerine, belki isim kartlarına mutlu yıllar dileklerini yazdığınız ve minik kozalak veya temanıza göre yılbaşı ağacı toplarını kurdelelerle iliştirebilirsiniz. Çatal bıçak kullanımı aksesuarla bütünleşirse temanızı besleyecektir.

Mumlar

En önemli dokunuşların belki de en başında mumlar geliyor. Artık gold’dan pembeye, mordan ala, irili ufaklı envai şekil ve desende bol bol mum bulabiliyoruz. Küçük, büyük bol bol mum sofraya hem sıcaklık katacaktır hem de aydınlatacaktır.

Mumların etrafına tarçın kabukları, ağaç yaprakları sararak özgün hale getirebilir veya yine belirlediğiniz temaya ve sofranızın büyüklüğüne göre yayvan su dolu bir kabın içinde bir iki dal çiçek eşliğinde yüzen mumlar tercih edebilirsiniz. Mum tercihi ve masada konumlanacağı yer tamamen sizin masanızın ebadı ve içeriği ile ilgili olarak sizin tarafınızdan belirlenmelidir.

Dekoratif Objeler

Bu madde ilk maddede belirtiğimiz temayla doğru orantılı. Ama kesin bildiğimiz bir şey var ki o da masa örtünüz, tabaklarınız, bardaklarınız istediği kadar sıradan olsun; minnacık bir detay ile tamamen havayı değiştirme şansına sahip olduğunuz. Çok güzel bir çiçek buketi kullanabilirsiniz. Veya yılbaşı ağaçlarını süslediğimiz renkli toplardan ağaç etrafına dolanan zincirlere, yıldız figürlerinden minik ışıklara kadar yılbaşı ağacı süslerini, bahçedenizden topladığınız minik çam ağacı dallarını, kozalakları değerlendirerek masanızı dilediğiniz şekilde şenlendirebilirsiniz. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. 🙂

Hepimiz için harika bir yıl diliyorum!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kaynaklar
yeni yıl dekorasyonu, yılbaşı dekorasyonu, yılbaşı sofrası, yılbaşı sofrası dekorasyon