Ev Dekorasyonunda Geri Dönüşümün Gücüyle Yapılan 4 Muhteşem Kendin Yap (DIY) Fikri!

Havaların ısınmasıyla birlikte, her birimiz bütçemizi yaz tatili planlarına göre ayarladık. Bütün bir kış bu anı bekledikten sonra, tatil heyecanı konusunda pek de haksız sayılmayız. Öte yandan emektar yuvamızın havasını değiştirmek; belki yazın sıcaklığını, rahatlığını yansıtmak da istiyoruz. Peki buna ayıracak bütçemiz var mı?

Size iyi haberlerimiz var! Bir eve yatırım yapmanın alternatif yollarını biliyoruz!

Harcama yapmadan tarzınızı korumak ve konuşturmak isterseniz; gelin size bazı ipuçları verelim.

Do It Yourself (Kendin Yap) Akımına Kulak Verin

Aslında evinizde yapmak istediğiniz birçok değişimi; kimseden yardım almadan kendi kendinize hayata geçirmeniz mümkün. Bunun için satın alıp evde bulunduracağınız bazı temel ekipmanlar, yapacağınız değişimin çeşidine göre yeterli olacaktır.

GKÜP ailesi olarak biz de; ürünlerimizin hepsinde ilk araç olarak “geri dönüşüm”den faydalanıyoruz. Evet, yanlış okumadınız, geri dönüşüm başlı başına bir araçtır. Evinizdeki neredeyse tüm aksesuar, mobilya ve benzeri eşyaları, başka şeyler olması için dönüştürebilirsiniz.  Bu durum hem sıkıldığınız unsurlardan kurtulmanızı, hem de bütçenizi korumanızı sağlar.

Geri dönüşümle evinizi dekore etmenin maddi ve manevi sınırı yoktur. Siz yeter ki yanınıza hayal gücünüzü almayı unutmayın.

Dresuar Yapın

Yoldan geçerken; inşaatı devam eden apartman, villa ve benzeri yerlerin önünde bulma ihtimaliniz olan paleti sakın orada bırakmayın!

İnternette de ikinci el olarak paletler çok uygun fiyata satışa sunuluyor. Elde zımpara kağıdı ile zımpara yaptıktan sonra bu ürün bambaşka bir hal alacak. Size en fazla minik bir harcamaya ve acıyan omuzlara mal olan paletiniz, odanızın ambiyansını tamamen değiştirecektir.

Zımpara işleminden sonra boya yapmayı ihmal etmeyin. Ardından dilerseniz üzerine ahşap bir parçayı sabitleyebilirsiniz. Paletin aydınlatmasında mum kullanmak mümkün olsa da; led ışıklandırma daha uzun ömürlü ve güvenli olduğu için tavsiye ediliyor.

Orta Sehpa Tasarlayın

Gelin bir büyük parça mobilya önerisinde bulunalım!

Yakılacak odunlardan bir ip ve belki bir cam yardımı ile orta sehpa yapalım. Hem çok şık görünsün, ahşabın yapısı gereği evinize sıcaklık katsın, hem de maliyeti çok düşük olsun. Eh siz istedikten sonra neden olmasın?

Yakacak satan yerlerden bulabileceğiniz odunları, kaç adete ihtiyaç duyduğunuzu tespit ettikten sonra sıralı olarak dizin. Konumlandırma işleminden sonra etrafını; jüt, urgan, ip yardımı ile sarın. Eğer ki istediğiniz düzlükte olmazsa ve sizi rahatsız ederse dilerseniz orta sehpanızın ölçüsüne göre cam da kestirebilirsiniz.

Minik Aydınlatmalardan Yararlanın

Aydınlatma konusunda piyasada çok fazla çeşit olsa da kendi yapımınızın yerini tutmaz.

Özellikle çok basit, çalışma masanızın ya da yan sehpanızın üzerinde değerlendirebileceğiniz minik bir abajur görüntüsüne sahip bu aydınlatma şarap kadehinden yapılmaktadır.

Evinizde bulunan şarap kadehinizin üzerine, yağlı kağıdı merdiven gibi katlayıp sarın. Uçlarından birleştirin ve yapıştırın. Sonrasında ise kadehin içerisine su koyup tealight mumlardan yerleştirin.

Evinizde bu ürünler varsa; abajuru neredeyse sıfır maliyet ile yapmış olacaksınız.

Dekoratif Objelerle Evinize Renk Katın

Kendin Yap (DIY) projesi kapsamında yapabileceklerinizin sınırı yok. Bu yazımızda bizim hoşumuza giden; yapımı da çok basit olan ahşap mandallardan saksı ve mumluklar oldu.

Herhangi bir konserve kutusunun etrafını ahşap mandallarla tutturduktan sonra (isterseniz boyayabilirsiniz) mumluğunuz veya saksınız hazır hale gelecektir.

Projelerin sonuna gelirken vurgulamak istediğimiz şey; aslında çok şık ve güzel dekorasyon ürünlerinin çok pahalı fiyatlara alınmasına gerek olmadığı. Evinizde zaten olan ya da çok kolay, uygun bir şekilde temin edeceğiniz materyallerle çok şık ve güzel ürünler ortaya çıkarabileceksiniz. Bunun için internet engin bir bilgi kaynağı. Yeter ki hayal gücünüz bol olsun!

Yapacağınız DIY projelerini, #gkupdesign ve #kucukilhamkutusu etiketleri ile paylaşırsanız seviniriz.

Şimdiden hayal gücünüze sağlık!

Bunlar da hoşunuza gidebilir:

diy dekorasyon önerileri, kendin yap dekorasyon, kendin yap projeleri
Kaynaklar