Profesyonel Bir Şekilde Nasıl İstifa Edilir?

Bir işi yapma konusunda olan profesyonelliğiniz, bulunduğunuz şirkette memnun olmadığınız halde yıllarca çalışmanızı gerektirmez. Siz olması gerektiği gibi bir çalışan olabilirsiniz, ancak çalışma ortamları karşılıklı iletişimin olduğu ve ekiplerle bütünleşik iş yapılması gereken yerlerdir. Sınırlarını bilmeyen ekip arkadaşları, egolarını kontrol altında tutamayan yöneticiler, kıskançlık ve yetersizlik hissine sahip bireylerle birlikte çalışmanın güçlüğü ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Böyle durumlarda önceliklerinizi belirlemeli, gerekli hazırlıklarınızı yapmalı, kendinizi maddi olarak ayarlamalı ve daha sonrasında istifa etmelisiniz. Kendinize bir süre izin verebilir, yeni bir işe başlayabilir ya da kariyerinize farklı bir şirkette devam edebilirsiniz.

İstifa etmeye karar verdiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

İş yerinizde yaşadığınız problem her ne olursa olsun, size karşı yapılan tüm olumsuzlukları bir kenara koyup karakterinizi bozmadan bu süreci sonlandırabilirsiniz. Bunu kendinize olan saygınızdan ötürü böyle yapmalısınız. Ne kadar olumsuzluk tecrübe ederseniz edin, başkalarının davranışları sizi tanımlamaz ama sizin karşısınızdaki kişiye davranış biçiminiz karakteriniz hakkında çok şey söyler. Böyle durumlarda sakin kalabilmek zor olabilir ama bunu orada yapmanız gereken son şey olarak düşünebilirsiniz. Öyleyse gelin 8 adımda nasıl profesyonel bir şekilde istifa edebileceğimize bakalım!

İlgini çekebilir: İş Hayatında Mutlu İnsanların 7 Alışkanlığı

1. Yöneticinize söylemeden önce bu kararınızı kimse ile paylaşmayın

İstifanızı ilk önce yöneticinizle paylaşın. Ekip arkadaşlarınızla bu kararınızı paylaşırsanız ve bu yöneticinizin kulağına giderse, onu yok saymış gibi gözükebilirsiniz. Yöneticinizle aranızda problem olsa bile, siz profesyonelliğinizi koruyup her şeyi olması gerektiği yapmalısınız.

2. Kararınızı şahsen bildirin

Bir e-postayla işten çıkmak, istifa mektubunuzu müdürünüzün masasına bırakmak veya müdürünüzün yerine insan kaynaklarına istifa etmek hoş görünmeyebilir. Yöneticinizle yüz yüze görüşmek, işinizden ayrılmanın en saygılı yoludur.

3. Önceden haber verin

Çoğu kişi, işvereninize ayrılmadan iki hafta önce haber vermenin standart bir uygulama olduğunu söyleyecektir, ancak bu aslında onlara vermeniz gereken minimum ihbar miktarıdır. Bu kararınızı resmi olarak tamamen ayrılmadan üç ila dört hafta önceden vermek, işvereninizin sizin yerinize en uygun kişiyi bulmak için daha fazla zamana sahip olmasına olanak sağlar. Harvard Business School’da profesör olan Leonard Schlesinger’e göre, yöneticilere istifa mektubu ayrılmadan dört ila altı hafta önce gönderilmelidir.

İlgini çekebilir: İnsan Kaynaklarına Sorduk: CV Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

4. İhbar sürenizi insan kaynakları ile netleştirin ve imza ile resmiyete dökün

Bu prosedür son gününüzün tarihini belirler ve şirketinizin sizi belirlenen süreden daha uzun çalıştırmasını engeller.

5. İhbar süreniz boyunca motivasyonunuzu ve çalışma ritminizi düşürmeyin

Üretkenliğinizi ve motivasyonunuzu korumak, yöneticinize ve iş arkadaşlarınıza sorumluluklarını ihmal etmeyen bir profesyonel olduğunuzu kanıtlayacaktır. Bu, meslektaşlarınız üzerinde güçlü ve kalıcı bir izlenim bırakacaktır. Meslektaşlarınızın sizin hakkınızda gözlemlediği son şey, işinize bağlı kalmanız olacaktır. Birkaç hafta içinde yeni bir göreve geçeceğinizi bilseniz bile işine saygı duyan bir çalışan olarak hatırlanacaksınız.

6. Yerinize gelecek olan kişiyi eğitin

Yeni gelen kişinin eski rolünüzü öğrenmesine yardımcı olmak ve onun alışma sürecini hızlandırmak, yalnızca eski ekibinizin kaybedilen üretkenliği geri kazanmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda eski işvereninizin size verdiği fırsat için minnettarlığınızı da gösterecektir.

İlgini çekebilir: Ofis Masanızda Feng Shui Düzeniyle Daha Huzurlu ve Üretken Olun

7. Takım arkadaşlarınıza bir veda maili hazırlayın

Veda e-postanız takım arkadaşlarınızla paylaştığınız olumlu anların bir yansımasıdır. Bu nedenle iyi zamanlar hakkında yazın, kötülerden bahsetmekten kaçının ve onlarla birlikte çalışma fırsatı ve ayrıcalığı için minnettarlığınızı ifade edin.

Onlara kişisel e-posta adresinizi de verebilirsiniz, böylece iletişim halinde kalabilirsiniz.

8. Saygı çerçevesinde ayrılın ve bunun hayatınızdaki yeni fırsatlara açılan bir kapı olduğunu unutmayın

Kimseyi kırmadan, yöneticinize saygınızı bozmadan ve eski şirketinizde çalışma fırsatını takdir ederek, ağınız ve itibarınız bozulmadan şirketlerden ayrılabilir ve şirketlere katılabilirsiniz.

Yardımcı Kaynak: How to Quit Your Job in the Most Professional Way Possible, blog.hubspot.com

ihbar süresi, istifa etmek, nasıl istifa edilir?
Kaynaklar