Plüton Kova Burcunda: Bu Büyük Geçiş Burçları Nasıl Etkileyecek?

20 Ocak 2024 tarihinde, Plüton Kova burcuna geçti. Bu 2024 astroloji gündeminde büyük bir olay; çünkü aslında, Plüton’un bu yenilikçi burca geçişi sadece 248 yılda bir gerçekleşir. Dolayısıyla, arka arkaya eşi benzeri görülmemiş olayların yaşandığı bu dönemde gerçekleşiyor olması, gerçekten dikkate değer. Peki Plüton’un Kova burcuna geçişi ne anlama geliyor? İşte 2024’ün en önemli astrolojik olaylarından biri hakkında bilmeniz gereken her şey!

Plüton neyi temsil eder?

Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton “transpersonal” veya “jenerasyonel” gezegenler olarak adlandırılır, yani etkileri büyük ölçekli, uzun vadelidir ve kitlesel olarak deneyimlenir. Bu gök cisimleri arasında Plüton en uzun yörüngeye (ve aynı şekilde en büyük etkiye) sahip olanıdır.

Adını Yunan yeraltı hükümdarından alan Plüton, yüzeyin altında var olan her şeyi temsil eder. (Gizli entrikaları, gizli gündemleri, sistemik baskıyı düşünün.) Aynı zamanda yeraltında oluşan inanılmaz baskıyı ve bu aşırı yoğunluk serbest kaldığında neler olacağını temsil eder. Nihayetinde, Plüton gerçekle ve güçle ilgilidir; gerçekten neyin tehlikede olduğunu ve gerçekten neler olup bittiğini.

Güneş sistemimizde küçük bir gök cismi olmasına rağmen, Plüton’un astrolojik önemi çok büyüktür. Gerçeği ve gücü açığa çıkarma arayışında, zeki ve hesapçı olan Plüton, en karmaşık sistemleri içten dışa doğru parçalamaktan çekinmez. Metamorfoz, evrim, dönüşüm; Plüton’un tarzı budur.

Bu geçişten hangi burçlar etkilenecek?

Büyük büyük duyurduk, yazdık, çizdik; “Plüton, Kova burcuna geçiyor!” diye. Ancak haklı olarak, bu etki bana ne şekilde yansıyacak diye merak ediliyor. Öncelikle, herkesin haritasında bir yerde Kova burcunun ve Plüton’un alanı olduğunu bilmek gerek. Doğduğumuz, nefes aldığımız ilk anın gökyüzü konumunun ete kemiğe bürünmüş halleriyiz. Evet; harita o anın bir fotoğrafı ancak gökyüzü dönmeye devam ediyor. İşte bu sebeple, gök cisimleri kendi yolculuklarını itina ile sürdürürken bizim haritamızdaki gezegen konumlarına açısal olarak etki ediyorlar.

Bir gökyüzü konumunun birebir aynı olması için geçmesi gereken süre 25920 yıl. Dolayısı ile herkesin doğum haritası kendine özgüdür ve gezegen konumları farklıdır. O yüzden bir gökyüzü olayı ile herkes etkilenmez, etkilense de aynı şekilde etkilenmez. Tezahürler, çok fazla ve farklı olasılıkları barındırır. Buna rağmen merakları giderebilmek için astrologlar genel yorumlar yaparlar. Örneğin, bir gökyüzü olayından her Koç aynı şekilde etkilenmeyecektir; ancak hangi hayat alanından etki gelebileceği hakkında en azından bir fikir sahibi olmak mümkündür.

Uzun uzun yazmamın sebebi, özellikle felaket tellalığı yapan kişileri dinledikten sonra herkesi bir telaş kaplıyor. Yani bir olasılık üzerinde durup herkes aynı şekilde, aynı dozda etkilenecekmişçesine insanları galeyana getirmeye gerek yok.

Gelelim biz Plüton geçişine; Kova burcunda bir gezegeniniz ya da başka bir göstergeniz yoksa, Kova burcunun kestiği ev derecesine gökyüzündeki Plüton gezegeninin açısı geldiğinde etki alırsınız ve en ağır gezegen olarak 19 yıl bir burçta kalacağını düşünürseniz, hemen etkisini göstermeyebileceğini de fark edebilirsiniz.

Plüton gezegeninin Kova burcuna geçişi burcunuzu nasıl etkileyecek, incelemek için okumaya devam edin. Özellikle yükselen burcunuzu okumanız gerektiğini unutmayın.

Plüton’un Kova burcuna geçişi burçları nasıl etkileyecek?

Koç & Yükselen Koç

Yükselen Koçlar, 11. ev konularından etki alacaktır. Gelecek planlarını değiştirebilirler. Hayallerinin güncel olmadığını, aslında isteklerinin bambaşka olduğunu fark edebilirler. Sosyal çevresindeki kişileri eleyebilirler. Onları iyi hissettirmeyen kişilerle görüşmeme kararı almaları muhtemel. Gerçekten güvenebileceği kişiler onlara yeterli gelecektir.

Boğa & Yükselen Boğa

Yükselen Boğalar, 10. ev konularından etki alacaktır. Kariyer ve/veya statü değişimi gelebilir. İşinden ve kariyerinden memnun olmayanlar, bir yolunu bulup krizi fırsata dönüştürüp sektör değişikliğine gidebilirler. Geleceklerini etkileyen kararlar ve adımlarla, gittikleri yolda başka bir yönde ilerlemeyi tercih edebilirler. Toplum içindeki rollerini değiştirmek isteyebilirler.

İkizler & Yükselen İkizler

Yükselen İkizler, 9. ev konularından etki alacaktır. Eğitim alanlarını değiştirebilirler. Yurtdışında yaşama deneyimi yaşamak isteyebilirler. Bakış açılarını derinleştirecek tecrübeler edinebilirler. Görünenin arkasında daha fazlası olduğunu, hayatını anlamlı kılacak olanın farklı bir konu olduğunu idrak edebilirler.

Yengeç & Yükselen Yengeç

Yükselen Yengeç, 8. ev konularından etki alacaktır. Hayatlarında radikal bir değişim yapmak isteyebilirler.  Finansal anlamda yaşayacakları inişler ve çıkışlar, krizleri fırsata çevirmek için bazı koşullar içerisinde bulunabilirler. Korkuları ve takıntılı konuları ile yüzleşme akabinde psikolojik olarak daha da güçleneceklerdir.

Aslan & Yükselen Aslan

Yükselen Aslan, 7. ev konularından etki alacaktır. Bu etki, ilişkiler yolu ile olgunlaşma getirebilir. Yükselen Aslanların romantik ilişkiler veya ortaklık ilişkileri sınavdan geçebilir. Güvenip güvenmeme, birbirleri ile denk olup olmadıklarını sorgulama süreci yaşanabilir. Günün sonunda birbirlerine ve kendi hayatlarına eşit zaman ayırabilenler, ilişkilerini sağlamlaştıracaklardır.

Başak & Yükselen Başak

Yükselen Başak, 6. ev konularından etki alacaktır. Günlük rutinlerini değiştirmek için bu açıyı değerlendirebilirler. Kendilerini fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak ele alabilirler. Kendilerine daha sağlıklı, daha dolu ve manevi olarak da tatmin olacakları bir yaşam kurabilirler. Çalışma hayatlarında veya görev konularında değişime gidebilirler.

Terazi & Yükselen Terazi

Yükselen Terazi, 5. ev konularından etki alacaktır. Aşk hayatlarından beklentileri ve deneyimledikleri üzerinden bir olgunlaşma süreci söz konusu olabilir. Her zamanki aktivitelerinden mutlu olmadıklarını, çünkü artık hayattan keyif aldıkları konuların zamanla değiştiği gerçeği ile yüzleşebilirler. Çocukları olanlar, onlar vesilesi ile kendilerini büyütecekler.

Akrep & Yükselen Akrep

Yükselen Akrep, 4. ev konularından etki alacaktır. Yurtdışına taşınma, yerleşme, yaşama deneyimi yaşayabilirler. Baba evinden ayrılanlar olacaktır. Hayatlarını temelden değiştirme fırsatları yakalayabilirler. Hayatları ters yüz olup, tersinin daha iyi olduğu gerçeği ile yüzleşebilirler. Yeraltı kaynakları ile ilgilenebilirler.

Yay & Yükselen Yay

Yükselen Yay, 3. ev konularından etki alacaktır. Eğitim konusunda radikal bir değişim kararı alabilirler. Taşınma söz konusu olabilir. İletişim tarzını, kelimelerini, dolayısı ile fikirlerini değiştirebilirler. Radikal fikirler ise radikal planlar doğuracaktır. Öğrenmek istediği, kendini geliştirmek istediği konularda değişiklikler olabilir. Yükselen Yaylar, yakın çevresindeki kişiler arasında en güvendikleri dışındakileri hayatından çıkarabilir.

Oğlak & Yükselen Oğlak

Yükselen Oğlak, 2. ev konularından etki alacaktır. Bu süreçte, yükselen Oğlakların değerleri değişiyor. Dün onlar için bilgi daha önemliyken, artık eşitlik daha fazla ön plana çıkabilir. Dolayısıyla, yaptığı işi, işine ve o işi yapan kendine verdiği değeri değişeceği için gelirinden ve gelir kaynağından memnun olmama durumu ortaya çıkabilir. Bu da yükselen Oğlakları iş değişikliğine itecektir. Farklı alanlardan para kazanma fırsatları gelecektir.

Kova & Yükselen Kova

Yükselen Kova, 1. ev konularından etki alacaktır. Bu süreçte, yükselen Kovaların motivasyon kaynakları değişime uğrayacak. Heyecanlandıkları konular, yapmak istedikleri işler, atmak istedikleri adımlar değişecektir. Kendilerine bambaşka bir hayat, yepyeni bir sayfa açabilecekleri fırsatlar gelebilir. Bazıları fiziksel olarak da kendinde değişim yaratabilirler.

Balık & Yükselen Balık

Yükselen Balık, 12. ev konularından etki alacaktır. Şimdiye kadar uykuda olan bazı becerileri ortaya çıkabilir. Kendilerini daha iyi tanıyabilecekleri biz döneme giriyorlar. Yükselen Balıklar, korkuları ve işlerine yaramayan kök inançları ile yüzleşip dönüştürme fırsatları yakalayabilirler. Gölge yönlerini -illaki olumsuz olmak zorunda değil- gün yüzüne çıkarabilirler. Bu da onlara ruhsal olarak güçlenme getirecektir.

Kaynaklar
astroloji, burç yorumları, burçları nasıl etkileyecek, plüton kova geçişi