Acil Durum Çantasında Hangi Gıdalar Olmalı?

Ülkemizin deprem kuşağında olduğu gerçeğini en acı haliyle yaşadığımız bu günlerde yazıma “Tedbir hayat kurtarır!” diyerek başlamak istiyorum. Olası bir afet durumunda ilk 72 saatin hayati önem taşıdığını biliyoruz. İşte bu süreçte hazırlayacağımız acil durum çantası bizleri ve sevdiklerimizi kurtarabilir. Afet sonrasında besinlere ulaşım zor olabileceği için afet çantamızı hazırlarken önceliğimiz vücut ısımızı arttıracak, ağır koşullara dayanıklı, paketli, yüksek enerjili ve proteinli besinler olmalı. Bu sayede hayatımızı devam ettirebilmemiz için gerekli makro besin değerlerini karşılayacak, susuzluk durumunu önleyecek ve çabuk bozulmayan gıdalara erişebiliriz.

Acil durumlarda ekipler bizi bulana kadar yaşamımızı devam ettirebilmemiz için bizlere yardımcı olacak gıdaları sizler için sıraladım. Gelin beraber inceleyelim.

Acil Durum Çantasında Bulunması Gereken Gıdalar

Su: Acil durum çantanızın olmazsa olmazıdır. Hayati önem taşımaktadır. Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli miktarda içme suyu sağlanmalıdır. Vücut fonksiyonlarınızı ve kan dolaşımınızı dengelemeye yardımcı olacaktır.

Kuruyemiş ve kuru meyveler: İyi bir yağ, lif ve protein kaynaklarıdır. Bu sayede sizi uzun süre tok tutmaya yardımcı olurlar. Fakat sizi kısa sürede susatmaması için tercih edeceğiniz kuruyemişlerin çiğ ve tuzsuz olmasına dikkat etmelisiniz.

Konserve yiyecekler: Konserve yiyecekler, taze yiyecekler mevcut olmadığında temel besin öğelerini almamıza yardımcı besleyici bir seçenek olabilirler. Konserve kurubaklagil, ton balığı, salata gibi gıdalar hem makro besin öğelerinin karşılanmasına hem de tansiyonu dengelemeye yardımcı olacaktır.

Protein/granola barlar: Çoğu protein bar/granola, kuru meyve, kabuklu yemişler, tohumlar ile yulaf veya kinoa gibi tam tahıllardan yapılmaktadır. Basit, yemeye hazır ve besleyici bir içeriğe sahiplerdir. Tansiyon ve şeker düşüklüğünü önlemek için de pratik besinlerdendir. Sizleri uzun süre tok tutmaya yardımcı pratik opsiyonlardır.

Fıstık ezmesi veya tahin pekmez: Tahin pekmez karışımı enerjisi oldukça yüksek ve besleyici bir opsiyondur. Enerji vermesinin yanısıra özellikle soğuk günlerde vücut sıcaklığını korumaya da yardımcı olmaktadır.

Bisküvi ve krakerler veya leblebi: Bisküvi ve krakerlerden lif oranı yüksek olanları tercih etmeniz sizleri daha uzun süre tok tutmaya ve enerji vermeye yardımcı olacaktır.

Acil durum çantası hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Hazırladığınız bu acil durum çantasındaki gıdaları periyodik aralıklarla kontrol etmeyi ihmal etmeyin, bu sayede son tüketim tarihi geçmiş besinleri yenileyebilirsiniz.
  • Gıdaların paketlerinin patlamaya, kırılmaya dayanıklı olduğundan emin olun.
  • Hazırlanılan çantanın kolay ulaşılabilir olmasına, içerisindeki besinlerin kolay bozulmaması için serin ya da oda sıcaklığında, kuru bir yerde muhafaza edilmesine özen gösterin.
  • Hazırlayacağınız acil durum çantanızı bir aile için tek bir çanta değil her aile bireyi için ayrı çanta olarak hazırlamanızın daha efektif olacağını belirtmek isterim.

Umarım hazırladığımız bu çantayı kullanmak zorunda kalmayız. Güzel ülkeme geçmiş olsun. Bu acı günlerde vefat eden tüm vatandaşlarımızın yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Umarım bu felaketler son bulur ve yaralarımızı birlikte sararız.

Sağlıkla kalın.

Kaynakça

  • Acil Durumlarda Beslenme Rehberi, Afet Diyetisyenleri Platformu, 2023
  • Afet Durumları İçin Beslenme Algoritmaları, Afet Diyetisyenleri Platformu, 2023
[expander_maker id=”1″ ]

https://www.uplifers.com/kotu-gun-dostumuz-konserve-gida-saglikli-midir-neye-dikkat-etmek-gerekir-besleyici-midir/

https://www.zuberlezzetler.com/protein-bar-lokma?gclid=Cj0KCQiAutyfBhCMARIsAMgcRJRAtz7m6NZlGevO_PpFiRY-x3FMYFH-dyOto8v-WEEFQnNvh_bewqYaAh6nEALw_wcB

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/guclu-bir-bagisiklik-icin-haftada-iki-kasik-tahin-pekmez-yiyin

[/expander_maker]

 

acil durum, acil durum çantası, afet, afet çantası, besin, beslenme, deprem, deprem çantssı, diyetisyen, gıda
Kaynaklar