Beş Sevgi Dili: Partneriniz Sizi Kendi Dilinde Seviyor Olabilir mi?

Sizin de ilişkilerinizde zaman zaman “Ona sevdiğimi gösteriyorum ama yine de onu sevmediğimi iddia ediyor.”, “Sevgimi anlamıyor.”, “Sevildiğimi hissetmiyorum.” diye yakındığınız olmuştur. Eğer partnerinizin sevgi dili sizinkinden farklıysa, yaptıklarınızın onun için bir anlamı olmayabilir.

Sevgi dili, sevgiyi ifade etme ve anlama şeklimizdir. Elbette sevgiyi gösterme ve anlama biçimleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Eğer partnerinizle aynı sevgi dilini konuşamıyorsanız anlaşılmadığınızı veya sevilmediğinizi düşünebilirsiniz. Aşık olma deneyiminin doğal akışı tamamlanıp da bulutların üzerinden indiğinizde partnerinizden ilgi ve sevgi beklersiniz. Bu noktada, kendimizin ve partnerimizin sevgi dilinin ne olduğunu anlamak büyük önem taşır.

Partnerinizin baskın sevgi dili hangisi?

Sevgiyi ifade etme yolları çok fazladır ve herkesçe farklıdır; ancak Gary Chapman sevginin ifade ediş biçimlerini beş temel kategoriye ayırıyor. Sevgi dillerini okudukça sizin ve partnerinizin sevgi dilinin ne olduğunu anlayabilirsiniz. Hatta isterseniz Gary Chapman’ın ‘Beş Sevgi Dili’ isimli kitabında bununla ilgili bir test bulabilirsiniz.

Öyleyse gelin, sevgi dili çeşitlerine bakalım. Unutmayın; partnerinize sevginizi kendi dilinizde değil, onun dilinde göstermelisiniz.

Onaylayıcı Kelimeler

Onaylayıcı kelimeler kullanarak sevgiyi sözcükler yoluyla ifade etme şekli, kimi insanların sevgiyi algılama şeklidir. Örneğin, sevginizi anlatan kelimeler, iltifatlar, cesaret verici sözler, takdir ifadeleri gibi…

Partneriniz için neyin önemli olduğunu öğrenmelisiniz. Eğer partnerinizin sevgi dili onaylayıcı kelimeler ise ona notlar yazmayı, başkalarının yanında veya baş başayken onu takdir etmeyi, onda sevdiğiniz özellikleri sıralamayı, duygularınızı anlatmayı deneyin. Sevgi ifadeleri ve ses tonunuz teşvik edici olacaktır.

İlgini çekebilir: İlişkide Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 Davranış

Kaliteli Zaman Geçirme

Bazı kişiler, partnerleri kendileri ile kaliteli zaman geçirince sevildiklerini anlarlar. Sevgiyi, birlikte vakit geçirme yoluyla algılayabilen bir kişi için ilgi ve dikkatinizi ona odaklamanız önemlidir. Bu süreçte birlikte kaliteli aktiviteler yapabilir, kaliteli sohbet edebilirsiniz. Partnerinizin ilgisini çeken veya ikinizin birden ilgi duyduğunuz herhangi bir aktiviteyi birbirinize odaklanarak gerçekleştirmeyi deneyin. Bu şekilde birlikte güzel anılar yaratacaksınız. Başka bir seçenek ise partnerinizle göz göze, başka bir şeyle uğraşmadan, sözünü kesmeden, anlatılana odaklanarak sohbet edebilirsiniz.

Eğer partnerinizin sevgi dili kaliteli zaman geçirme ise birbirinize çocukluğunuzu veya geleceğe dair hayallerinizi anlatmayı, birlikte yapmak istediğiniz şeyleri planlamayı, yürüyüşe çıkmayı ya da tüm odağınızı vererek ona gününün nasıl geçtiğini sormayı deneyin.

Hediye Almak

Bazı kişiler için hediyeler sevginin görsel sembolleridir. Bu kişiler hediyeler aracılığı ile sevildiklerini hissederler. Birine hediye almak, onu düşündüğünüzü gösteren hoş bir eylemdir. Unutmayın ki, hediyeler para ile değil, ince düşünce ile ilgilidir.

Eğer partnerinizin sevgi dili hediyeler ise ona sadece özel günlerde değil, günlük hayatınızda da anlamlı hediyeler almayı veya hazırlamayı deneyin. Partnerinize el yapımı hediyeler verebilir, ilgilendiği konuda bir kitap seçerek birlikte okuyabilir veya en basitinden onun için çiçek toplayabilirsiniz.

Hizmet Eylemleri

Kimi insanlar sözlere veya hediyelere değil, karşısındaki kişinin eylemlerine dikkat eder. Eğer partnerinizin sevgi dili hizmet eylemleri ise ondan yapmanızı istediği şeylerin bir listesini çıkarmasını isteyebilir ve listeden istediğinizi seçerek yapabilirsiniz. Onun için yemek hazırlayabilirsiniz. Partnerinize günlük işlerde veya zorlandığı konularda yardım ederek veya yükünü azaltarak ona sevildiğini hissettirebilirsiniz.

İlgini çekebilir: İyi Bir Dinleyici Olmak: Etkin Dinleme Becerisini Geliştirmenin Yolları

Fiziksel Temas

Kimi insanlar fiziksel temas yoluyla sevgilerini gösterir ve sevildiğini hissederler. Sevgi dokunuşları bir ilişkide oldukça önemlidir. Eğer partnerinizin sevgi dili fiziksel temas ise yürürken partnerinizin elini tutmayı, koltukta sarılarak oturmayı, onu daha sık öpmeyi; kısaca onunla daha sık temasta bulunmayı deneyin. Sevgiyi fiziksel temas yoluyla algılayan kişiler için önemli olan kendisine şefkatle dokunulmasıdır.

Sevgi dilinizi öğrenmek için buraya tıklayarak testi çözebilirsiniz.

Kaynaklar
5 sevgi dili, ilişkiler, kadın erkek ilişkileri, Kişisel Gelişim, Psikoloji, romantik ilişkiler, sevgi dili