Cilt Bakımında Asit Kullanım Rehberi

Cilt bakımı dendiğinde öncelikle aklımıza cildin detaylı bir şekilde günlük olarak temizlenmesi işlemi gelse de aslında kapsamlı bir cilt bakımı, bize uzun vadeli olumlu sonuçlar vermeyi hedefler.

Yıllar sonrasına kendimizi ve cildimizi daha iyi hazırlayabilmek adına, ne kadar doğru, ne kadar faydalı anti-aging ürünü ve işlemi varsa kendimizi onlara teslim etmek isteyebiliriz. Bu teslimiyetten çok daha önemli olan detay ise kullandığımız ürünlerin içeriklerini bilmemiz gerektiğidir.

Şimdi gelelim içeriğinde asit olan ve bakım rutinlerimize mutlaka zaman zaman soktuğumuz bu ürünlerin içerdikleri asitlerin ne işe yaradıklarına ve hangi cilt tipi için hangi asidi kullanmamız gerektiğine!

İlgini çekebilir: Cilt Tipinize Göre Evde Hazırlayabileceğiniz 6 Cilt Bakım Maskesi

Glikolik asit

Glikolik asit, alfa-hidroksi asit olarak bilinen bir AHA formudur. Şeker kamışı ve bitkilerden üretilen ve organik bir molekül olan bu asit türü, öncelikle cildi mat görünümünden arındırıp cilde canlılık kazandırır. Kırışıklık oluşumunu önler, inanılmaz derecede etkili bir anti-aging ürün özelliğine sahiptir. Ciltte oluşan leke görünümünü gözle görülür şekilde azaltır ve aynı zamanda akne oluşumunu engeller. Olgun, lekelenmeye müsait ve akne eğilimli ciltlerde kullanılabilir.

Hyaluronik asit

Hyaluronik asit, hücre üretimini hızlandıran, su moleküllerini üzerine çeken ve kendi ağırlığının 1000 katı kadar su molekülünü üzerinde tutabilen bir asit türüdür. Bu sayede de cildin nemli ve esnek olmasını sağlar. Belli bir yaştan sonra vücutta az miktarda kalmasından dolayı, dışarıdan takviye olarak almak gerekiyor. Cildin nemli kalmasını sağlayan ve erken yaşlanmasını önleyen önemli bir asit türü diyebiliriz. Cilde önemli ölçüde dolgunluk kazandırıp ince yaşlanma çizgilerinin aralarını doldurması en önemli görevidir. Hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri bu asidi kullanabilir.

İlgini çekebilir: Aromaterapi Mucizesi: Cilt Tipinize Uygun Öz Yağ Önerileri

Laktik asit

Süt asidi olarak da bilinen laktik asit, tahmin edebileceğiniz gibi sütten elde ediliyor ve cildi ölü hücrelerden arındırıyor. Cilt için güzel bir nemlendirme özelliği var ve cildin nem dengesini korumasına yardımcı oluyor. Ciltteki renk tonu eşitsizliklerini ortadan kaldırıyor ve leke görünümünü azaltıyor. Hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri kullanabilir.

Azelaik asit

Azelaik asit, arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda doğal olarak bulunan bir asit çeşididir. Antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Diğer asitlere kıyasla daha nazik bir soyucudur ve bu sebeple de hassas ciltlere daha uygundur. Cilt tonunu ve dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan azelaik asit, özellikle akne ve roza hastalığının tedavisinde tercih edilmektedir. Akne ve iltihaplanlamalara sebep olan bakterilerin varlığını azaltır ve ciltte meydana gelen kızarıklık, düzensiz cilt tonu problemlerini tedavi eder. Bununla beraber cilt çatlaklarını sınırlamaya yardımcı olabilecek keratin üretimini de azaltır. Akneli ve rozasea sorunu yaşayan cilt tiplerinde kullanılır.

İlgini çekebilir: Yaza Girmeden Saçlarımızı Canlandırmak İçin 3 Pratik Bakım Önerisi

Salisilik asit

Salisilik asit,  yağda çözünebilen bir Beta-Hidroksi-Asit yani BHA asit türüdür. Cilt problemlerinin çözülmesinde yaygın olarak kullanılır. Kimyasal yapısı itibariyle aspirine benzer özellikler taşır. Kan dolaşımını hızlandırıcı bir etki sağlayan bu asit, bu sayede hücre yenilenmesini sağlar. Yenilenen cilt hücreleri ise cildin daha dayanıklı olmasına ve daha iyi görünmesine yardımcı olur. Gözenekleri temizler, akne oluşumunu engeller, siyah ve beyaz nokta oluşumunu ortadan kaldırır. Aynı zamanda azalan kolajen üretimini de destekler. Akneye eğilimli yağlı ciltlerde kullanılır.

Askorbik asit

Askorbik asit, bizim C vitamini olarak bildiğimiz, oldukça değerli bir asit türüdür. Doğada birçok meyve ve yeşil yapraklı bitkide bulunur. Cildin doğal dolgusu olan ve kırışıklıkları azaltan kolajeni artırır. Cildi aydınlatır, canlı görünmesini sağlar. Cilt tonunu önemli ölçüde eşitler, ciltteki kızarıklığı giderir. Pigmentasyonu azaltıp akne izleri ve güneş lekeleri gibi kahverengi lekeleri ortadan kaldırır. UV ışınları, kirlilik ve doğal yaşlanmadan kaynaklanan serbest radikal hasarına karşı koruyucu bir antioksidan görevi görür. Tüm cilt tipleri için uygundur. C vitaminli serumların hepsinde bulunur.

anti-aging, asit içeren cilt bakım ürünleri, asitler ne işe yarar, Askorbik asit, cilt bakım önerileri, cilt bakım rutini, cilt bakım ürün içerikleri, cilt bakımı, cilt bakımı nasıl yapılır, cilt bakımında asit kullanımı, Glikolik asit, güzellik, güzellik sırları, hangi asit hangi cilt tipi için uygundur, Hyaluronik asit, Salisilik asit
Kaynaklar