Göz Altı Torbaları ve Koyu Halkalardan Kurtulmak için Uzman Önerileri

yakın plan mavi gözlü kadın

Modern yaşamın stresli şartlarında yorgunluk ne yazık ki hayatımızın gerçeği olmuş durumda. Siz de bu dertten muzdaripseniz muhtemelen birçok kez Google’da “göz altı torbaları ve koyu halkalardan nasıl kurtulurum” diye aratmışızdır. Gerçek şu ki, göz torbaları ve göz altı morlukları kalıtsal olabilir. New York’ta kurul sertifikalı bir kozmetik dermatolog olan Paul Jarrod Frank, “Göz altı bölgesi en ince bölgelerden biridir ve temel cilt bakımında kolayca ihmal edilir” diyor. “Koyu halkaların güçlü bir genetik bileşeni vardır ve bu da insanların kontrolü dışındadır.”

Evet, bu halkalara sahip olmanızın nedeni büyük ölçüde ebeveynlerinizin ince bir deriye sahip olmaları olabilir. Ancak o bölgedeki pigment artışı nedeniyle de koyu halkalarınız da olabilir. Pahalı tedavilere başvurmadan önce, uzmanların önerileri doğrultusunda derlediğimiz, göz altı torbaları ve koyu halka görünümü en aza indirmenin ipuçlarına göz atmak isteyebilirsiniz.

İnce ciltten kaynaklanan koyu halkalarınız varsa retinoid kullanın.

“Düzenli kullanımda retinol, kolajen üretimini uyararak cildi daha az ince hale getirebilir ve koyu halkaları iyileştirebilir.” diyor New York’ta kurul sertifikalı bir dermatolog olan Rachel Nazarian. Retinoidler dermal kolajenin yeniden oluşturulmasına yardımcı olur ve böylece bölgedeki vasküler desteğe, cilt hacminin ve sıkılığının iyileşmesine katkıda bulunur.

Sırt üstü uyuyun ve ekstra bir yastık kullanın.

Koyu renkli, şişkin göz altı torbaları daha çok sabahları karşılaştığınız bir problem gibi görünüyorsa, ödemin gece boyunca birikmemesi için ekstra bir yastıkla sırt üstü uyumayı düşünün. Yastığınızı koruyucu bir kılıfla alerjenlerden (toz ve toz akarları) korumak da alerjiler söz konusu olduğunda yardımcı olabilir. Yastık kılıflarına gelince, serinletici ipek yastık kılıflarına bir şans verebilirsiniz.

Pigment artışı nedeniyle koyu halkalarınız varsa, aydınlatıcı ürünler ve güneş kremi kullanın.

Dr. Nazarian, “Bazen koyu halkalar, güneş hasarından kaynaklanan pigment artışından kaynaklanır” diyor. “Bunun için en iyi tedavi C vitamini, kojik asit ve meyan kökü özü gibi topikal aydınlatıcıları içeren bileşenlerdir. Bu bileşenler zaman içinde cilt pigmentasyonunu azaltmaya yardımcı olur ve sonuç olarak koyu halkaların renginin açılmasını sağlar.”

Elbette bununla birlikte düzenli olarak güneş kremi kullanmalısınız. Dr. Tung, “Çinko oksit veya titanyum dioksit içeren geniş spektrumlu bir güneş kremi tercih edin” diyor.

Antihistaminik alın.

Göz altı morluklarının sebebi alerjiyse antihistaminik kullanmayı deneyebilirsiniz. “Çoğu insanın gözlerinin altı alerji nedeniyle kararır ve bunun farkına varmazlar. Antihistaminik bunu gidermeye yardımcı olur; ben geceleri Zyrtec almayı seviyorum.” diyor New York’ta kurul sertifikalı bir dermatolog olan Kavita Mariwalla.

Makyajınızı temizlerken cildinize nazik olun.

“Hassas bir cilde sahip olmasanız bile göz altlarınızı hassas cilt olarak kabul edin. Göz altı derisi vücuttaki en ince deri olduğundan, herhangi bir travma veya tahriş deri iltihabına neden olabilir,” diyor New York’taki Mount Sinai Hastanesi’nde dermatoloji alanında kozmetik ve klinik araştırma direktörü olan Joshua Zeichner. “Makyaj temizleme mendili kullanıyorsanız kokusuz olanları tercih edin ve ileri geri ovmak yerine tek bir yönde nazikçe vuruşlar yapın.”

Tek kullanımlık ürünlerden vazgeçmek istiyorsanız, cildinizi aşırı ovalamaya veya çekiştirmeye gerek kalmadan makyajı nazikçe temizlemek için bir temizleme yağı almanızı öneririz.

Daha fazla uyuyun ya da en azından daha dinlendirici bir uyku çekin.

“Göz altı torbalarının görünümünü azaltmanın en ucuz yolu, günde yedi ila sekiz saatlik düzenli bir uyku rutini edinmektir. Yatmadan birkaç saat önce alkol almamaya dikkat edin.” diye öneriyor Dr. Chiu.

Çay poşetlerini deneyin.

Dermatolog Karen Hammerman, “Doğal tanen içeren kafeinli çay, nazik bir ödem söktürücüdür. Uzun zamandır büyükannelerimiz ve podyum modelleri tarafından göz şişkinliğini azaltmak için kullanılmaktadır” diyor. İki çay poşetini ılık suda bekletin ve poşetleri buzdolabında birkaç dakika soğutun. Ardından her bir gözünüze beş dakika boyunca birer çay poşeti koyun. Gözleriniz ferahlayacak ve daha parlak görünecektir.

cilt bakımı, göz altı morlukları, göz altı torbaları
Kaynaklar