Evden Çalışanlar İçin Verimliliği Artıracak 3 İpucu

Evden çalışmak birçok kişinin hayalini süslese de bazen işler dışarıdan göründüğü kadar kolay olmayabiliyor. Yanıbaşında duran sıcacık bir yatak varken, Netflix dizileri ve telefonundaki sosyal medya hesapları tüm ihtişamıyla seni çağırıyorken masada konsantrasyonunu bozmadan çalışmaya devam etmek zorlayıcı olabiliyor, bilmez miyiz?

Ülkemizin gündeminin koronavirüs sebebiyle değişmesiyle birlikte okullarla birlikte birçok şirket de evden çalışma modeline geçiş yaptı. Bugüne kadar ofisinde belirli bir kontrol mekanizmasıyla çalışmaya alışmışsan, sıcak ve konforlu evinde kendini nasıl motive edeceğini bilemiyorsan evde verimli çalışabilmenin yollarına birlikte göz atalım hadi!

Bir rutine sadık kal

Öz disiplin sağlamanın en önemli yolu bir rutin oluşturmak ve o rutine sadık kalmaktır.

Her sabah, tıpkı ofise/okula gider gibi, aynı saatte uyanmaya özen göster. Kendine bir sabah rutini oluştur: duşunu al, kahveni hazırla, kahvaltını yap… İşinin başına geçmeden önce kendine ayırdığın bu sabah rutiniyle zihnini ve bedenini yeni güne hazırlayacak, tazelenmiş hissedeceksin.

İşe başlamadan önce o gün yapılacakların bir listesini oluştur ve bilgisayarını açtığında tüm odağını işine ver. Akşam işin bittiğinde ise bilgisayarını kapat ve başka aktivitelerle ilgilen. Düzenli çalışma saatleri oluşturursan işler senin için daha kolay olacak.

İlgini çekebilir: Dünyaca Ünlü 8 Başarılı Kadının İlham Veren Sabah Rutinleri

Zihnini ve bedenini dinlendir

“Evde rahatım, molaya ihtiyacım yok.” diye düşünüyorsan yanılıyorsun. Zihninin, gözlerinin, belinin, dirseklerinin hatta parmaklarının bile dinlenmeye ihtiyacı var. Kendine mola süreleri belirle ve bu sürelerde bilgisayarın başından kalkıp başka şeylerle ilgilen. İstersen bir fincan kahve iç, istersen sevdiklerini ara…

En önemlisi, bedenini esnetmeyi ihmal etme. Boynunu, omuzlarını, kollarını, sırtını, belini nazikçe esnet. İstersen evin içinde biraz dolaşabilir veya birkaç kez zıplayabilirsin. Kan akışın hızlanınca kendini daha enerjik hissedeceksin! Masa başında hareketsizlikten uyukladığını biliyoruz. 🙂

İlgini çekebilir: İş Hayatında Mutlu İnsanların 7 Alışkanlığı

Çalışma ortamı oluştur

Koltuğun üzerinde uyuklayarak çalışmak çok keyifli olabilir, iki saat içerisinde uyumayacağının garantisini verirsen… 🙂

Çalışmaya başlamadan önce mutlaka ama mutlaka pijamalarını çıkar! Elbette kumaş pantolonlarla, eteklerle oturmana gerek yok, rahat bir şeyler giyebilirsin. Yeter ki o pijamalarını çıkar ve günlük kıyafetlerle masa başına otur; aksi takdirde beynini çalışma vaktinin geldiğine ikna etmen çok zor olacak.

Kendine belirli bir çalışma alanı yarat ve tüm işlerini orada sürdür. Beynin, oraya oturduğunda çalışması gerektiğini anlasın; böylece daha rahat odaklanacak. Çalıştığın odanın çok sıcak veya çok loş olmamasına özen göster, bu senin uykunu getirebilir. İstersen odaklanmanı artıracak aromaterapi kokularından yararlanabilir, arkada çalması için kısık sesle güzel müzikler açabilirsin. Sen keyifle çalışırken arkada çalması için bir müzik listesi oluşturduk.

İlgini çekebilir: Ofis Masanızda Feng Shui Düzeniyle Daha Huzurlu ve Üretken Olun

Diğer bir dikkat etmen gereken konu ise, çalıştığın süre boyunca dikkat dağıtıcıları kendinden uzaklaştırmak. Evinde olduğun için dikkatin kolayca dağılabilir. Çalıştığın süre boyunca sosyal medya bildirimlerini kapatabilir, eğer kalabalık bir evde yaşıyorsan insanlara çalıştığını ve rahatsız edilmek istemediğini kibarca anlatabilirsin.

Tüm bu adımları takip ederek, evin konforundan sıyrılıp verimli ve keyifle çalışmak mümkün.

evden çalışanlara öneriler, home office çalışmak
Kaynaklar