Gua Sha ile Yüz Masajı: Doğal Botox Etkisi

Kristallerin iyileştirici etkilerini cilt bakımında kullanmak gün geçtikçe daha da popülerleşiyor. Daha sıkı, canlı ve ışıltılı bir cilt için kristal yüz masaj aletlerini cilt bakım rutininize eklemeye ne dersiniz? Cilt bakımında yükselen trend Gua Sha hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için araştırdık!

İlgini çekebilir: Vücut Bakımında Kuru Fırçalama Tekniği Nasıl Uygulanır? Yararları Nelerdir?

Gua Sha Nedir?

Antik Çin’de kadınların güzellik ritüelinde kullandığı Gua Sha, bir masaj taşıdır. Pembe kuvars, ametist, yeşim ve aventurin gibi değerli kristallerin şekillendirilmesi ile elde edilir. Her kristalin farklı bir iyileştirici özelliği bulunur. Piyasada farklı kristallerle, farklı renklerde birçok kristal masaj aleti bulunuyor. Peki kristalimizi neye göre seçmeliyiz? Kristaller yüksek frekanslı oldukları için yüz masaj aleti alırken sizi en çok çeken kristali seçmenizi tavsiye ediyoruz. Aslında kristallerin hepsi cilde masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırıyor ve kolajen üretimini destekliyor. Bunun birlikte hücrelerin oksijen alma kapasitesini en üst seviyeye çıkarırken gözeneklerin küçülmesine ve yüzdeki kasların çalışmasına da yardımcı oluyorlar.

İlgini çekebilir: Ayurvedik Yüz Analizi: Cildiniz Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Gua Sha Nasıl Kullanılır?

Sabah ve akşam temiz cildinize, nemlendiricinizi veya serumunuzu sürdükten sonra uygulayabilirsiniz. Gua Sha, kullanılan ürünün cilde derinlemesine nüfuz etmesini sağlıyor ve etkisini artırıyor. Gua Sha taşını hafif eğik bir şekilde yüzün iç kısmından saç diplerine doğru uygulayın. Yüzünüzün alt ve orta kısımlarında yatay hareketlerle, alın kısmında ise dikey hareketlerle ilerleyin.

Saç diplerindeki akupunktur noktalarında biraz bekleterek gün içinde stresten sıktığınız yüz kaslarında rahatlama da sağlayabilirsiniz. Belirtilen yönlerde en az 10 tekrar masaj yapmak, yüzünüzde biriken toksinlerin atılmasını sağlarken, kasların rahatlamasına ve yüz konturunun oluşmasına da yardımcı oluyor. Ayrıca uzun vadede ince çizgilerin açıldığını, gözeneklerin sıkılaştığını ve cilt elastikiyetinin arttığını gözlemleyebilirsiniz. İnternette Gua Sha’nın nasıl kullanıldığını, yüz bölgesinde uygulayacağınız hareketlerin adımlarını görebileceğiniz birçok video ve görsel mevcut, onlara da bakmanızı tavsiye ediyoruz. Temizlik konusuna gelince Gua Sha’yı her kullanım sonrası mutlaka suyun altında tutup yıkayın. Temizleme işleminden sonra bir kesenin içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Sağlıklı Bir Cilt İçin 5 Temel İpucu

Gua Sha’nın Faydaları

Son olarak Gua Sha’nın faydalarını 5 madde halinde sizler için listeledik!

1. Vücutta tıkanan enerjinin açılmasına yardımcı olur.

2. Kan akışını hızlandırdığı için ciltteki nemlilik artar.

3. Ödem ve şişkinliğin azalmasını, cildin yatışmasını sağlar.

4. Cilde daha canlı, parlak ve pürüzsüz görünüm kazandırır.

5. Yüz kaslarını güçlendirerek kırışıklıkları azaltır ve daha gergin bir görünüm sağlar.

Kaynaklar
doğal Botox etkisi, gua sha, gua sha faydaları, gua sha nasıl yapılır?, gua sha nedir?, kristal seçimi