Cilt Detoksu: Cildi Toksinlerden Arındırma Rehberi

cilt bakımı yapan kadın

Düzenli olarak uyguladığınız cilt bakımlarına rağmen kusursuz ve sağlıklı bir cilde kavuşamamaktan mı şikayetçisiniz? Cildiniz zaman zaman daha mat, daha yorgun, daha cansız mı görünüyor? Bunun sebebi vücudunuzda ve cildinizde biriken zararlı toksinler olabilir. Bedeninizi ve cildinizi bu toksinlerden tamamen arındırmaya, cilt detoksu ile kısa sürede ışıl ışıl parlamaya ne dersiniz? Bu yazımızda toksinlerden nasıl arınacağınızı anlatıyoruz!

Toksin nedir?

Toksin vücudumuza dışarıdan giren zehirlerdir. Toksinler yediğimiz besinlerle, solunum yoluyla ya da fiziksel temas ile vücudumuza girebilir. Çevresel toksinlere dikkat etmek gerekir. Civa, alüminyum gibi ağır metaller, işlenmiş gıdalardaki şekerler, katkı maddeleri, ilaçlar, sigara, kozmetik ürünler, pestisitler gibi birçok çevresel toksin var. Sağlığımızı korumak için, vücutta biriken bu zehirlerin atılması oldukça önemli. Aslında vücudumuzda toksinlerden arınmak için özel sistemler, organlar ve bezler bulunmaktadır. Ancak bunlar yetersiz beslenme, işlenmiş ve paketli gıda tüketimi, fiziksel aktivitelerin yokluğu, lenf sisteminin çalışmaması gibi sebeplerden ötürü tıkanırlar ve normal işlevlerini yerine getiremezler.

Zararlı toksin birikimi gözenekleri tıkar, cildin nefes almasını engeller. Dolayısıyla cilt esnekliğini ve parlaklığını kaybeder. İşte cildi tüm bu olumsuz etkilerden arındırmak için yapılan uygulamalara cilt detoksu denir.

Cilt detoksunun faydaları neler?

  • Cilt nefes alır. Nefes alan cilt gençleşir, güzelleşir.
  • Kan dolaşımı hızlanır. Ciltte meydana gelen kırışıklıklarda ciddi bir azalma görülür.
  • Akne ve sivilce gibi cilt problemleri ortadan kalkar.
  • Metabolizma hızlanır, kilo vermek daha kolaylaşır. Dolayısıyla ideal kilonuza daha kısa sürede kavuşabilirsiniz.
  • Cilt daha canlı ve parlak görünür.
  • Selülit, bölgesel şişkinliği, ödemi azaltır ve yeniden oluşumunun önüne geçer.
  • Sedef, egzama, kepek gibi deri sorunlarının iyileşmesine yardım eder.

Cilt detoksu nasıl yapılır?

Bol su tüketimi

Arınma içten başlar. Bol su içtiğinizde böbrekler ve sindirim sistemi daha iyi çalışacağı için toksinleri vücudunuzdan daha hızlı uzaklaştırabilirsiniz. Bunun için günde 3 litre su içmeniz gerektiğini unutmayın! Yeterli miktarda su içmek, toksinlerin vücuttan atılmasının en kolay ve etkili yoludur. Özellikle sabah uyandığınızda kendinize bir bardak limonlu ılık su hazırlamayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. 

Kuru vücut fırçalama

Beslenme ve spora ek olarak vücudunuzu her gün fırçalayın! Kuru vücut fırçalama deri üzerindeki ölü derinin pul pul dökülmesini sağlar. Lenf akışını hareketlendirerek vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Kan akışını hızlandırdığı için selülit, şişkinlik ve ödem için de oldukça etkilidir.

Kuru vücut fırçalama için sentetik içermeyen yüzde yüz at kılından üretilen fırça veya vegan alternatifler olarak doğal sisal ya da kaktüs bir fırça edinebilirsiniz. Kollara ve bacaklara aşağıdan yukarıya doğru ve karın bölgesinde saat yönüne doğru 10’ar tekrar şeklinde yapabilirsiniz.

Ağız bakımı

Gece boyu kendi kendini temizleyen vücut toksinleri bir şekilde atmaya çalışır. Bir gün önce yediklerimiz, içtiklerimiz ağız içinde bakterileşir. Bu yüzden sabah uyanınca bir şey yemeden içmeden ilk iş dil temizliği yaparak dil üzerinde gece boyu biriken bakterileri temizlememiz gerekir. Dil temizliğini bir dil sıyırma aparatı edinerek yapmaya başlayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde sindirim sistemi uyanır. Ağızda oluşan kötü koku geçer. Ardından Hindistan cevizi yağı ile oil pulling yapabilirsiniz. Devamında bu işlem ağız içindeki toksinleri arındırır, tüm bakterileri ve mikropları öldürür. En son aşama dişleri güzelce fırçalamak tabii ki!

Buhar banyosu

Toksinlerden arınmanın en doğal yolu terlemedir. Terleme yoluyla vücutta bulunan ağır metaller atılır ve vücut tamamen temizlenir. Sağlığınız için yapmanız gereken şey sporun yanı sıra saunaya girmek! Bedeni yormadan terlemeyi sağlayan sauna, aynı zamanda vücudu rahatlatan hormonların salgılanmasına da yardımcı olur.

Peeling

Haftada 1-2 kez cildinize peeling yapmak cilt detoksunun olmazsa olmazıdır. Peeling sayesinde cilt ölü deriden arınır ve pürüzsüzleşir. Yüz için yüze zarar vermeyen daha nazik peelingler tercih etmelisiniz. El, ayak, kol ve bacaklar için ise daha iri tanecikli peelingler kullanmanızda bir sakın yok. 

Cilt maskesi

Kil veya kömür içerikli cilt maskeleri cildi iyi bir şekilde arındırmak için en etkili cilt bakım ürünlerinden. Haftada 2-3 kez duştan sonra temiz ve yumuşamış cilde uygulayabileceğiniz etkili bir kil maskesi sayesinde cilt detoks etkisi yaşar. Cilt kirden, ölü deriden arınırken gözenekler ve siyah noktalar temizlenir.

Sağlıklı beslenme

Mide sorunları, baş ağrıları, migren, sindirim sorunları, halsizlik, cilt sorunları, şişkinlik ve kronik tüm hastalıkların en temel sebebi sağlıksız beslenmedir. Hayat kalitenizi artırmak, vücudunuzu zararlı toksinlerden temizlemek ve iyileşmek için vazgeçmeniz gereken şeyler var. Bunlardan başlıcaları paketli ve işlenmiş gıdalar, şeker, süt ve süt ürünleri, ayçiçek yağı, ekmek, hormonlu besinler, asitli içecekler, un.

Spor ve yürüyüş

Spor veya her gün bir saat yürüyüş yapmak başta kan dolaşımını, böbrekleri, karaciğeri ve bağırsakları destekler ve vücuttan toksin atımına yardımcı olur. Ayrıca spor yapmak, vücudunuzdaki kan akışını hızlandırır ve organların kendi kendine etkili bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Spor sırasında gerçekleşen terleme ise toksinlerin atılması için en etkili şeylerden biridir.

Epsom ayak banyosu

Karaciğeri güçlendirmek ve vücudunuzdan ağır metal atılımını sağlamak için haftada 1-2 kez epsom ayak banyosu yapın! Ilık suya 2-3 yemek kaşığı epsom tuzu katarak yorgun ayaklarınızı bu suyun içine koyun ve 20-30 dakika dinlendirin. 

Bitki çayları

Bitki çayları ve özellikle yeşil çay antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bitki çayları vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılarken, aynı zamanda detoks etkisi yaratır. Günde 1-2 fincan bitki çayı tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Bu aynı zamanda iştahı azaltır, yağ yakımını da destekler.

Kaynaklar
cilt bakımı, cilt detoksu, güzellik, toksinlerden arınma