İçe Dönükler Kariyerlerini İyileştirmek İçin Neler Yapmalı?

Açık ofisler genellikle koşuşturmalı ve gürültülü alanlardan oluşurlar. Sosyal medyada karşılaştığımız güzel ve çekici ofisler bize “hepimiz bu işte beraberiz” hissi veriyorlar, ama kabul edelim, eğer içe dönük (introvert) biriysek özel bir ofisi açık ofislere tercih ederiz. Böylelikle bir oda ne kadar kasvetli olursa olsun, en azından gün boyunca biraz sessizliğe ve özel alana sahip olabiliriz.

İçe kapanık, yani introvert bir kişiliğe sahipseniz, kariyer gelişiminin belirli aşamaları sizin için zorlayıcı olabilir. Açık bir ofis alanında çalışmak bu zorluklardan bir tanesi. Network kurma etkinlikleri, happy hour’lar ve ofiste uzun saatler sizi diğer iş arkadaşlarınızdan daha fazla tüketebilir. İçe dönük olmak bir kusur değil yalnızca bir kişilik türüdür; ancak içine kapanık olmanın da kendi zorlukları olabilir. Kariyerinizi sağlıklı bir şekilde geliştirmek istiyorsanız, bunu içe dönük olarak nasıl yaparsınız, ilginizi çektiyse aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

İlgini çekebilir: İş Hayatında Duyulan Tatminsizliğin 6 Sebebi

Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin.

Kariyerinizi iyileştirmek için atabileceğiniz adımlara başlamadan önce, şimdi kariyerinde hangi noktada olduğunuza bakıp kendinizle gurur duyabilirsiniz. Bu noktaya kadar içe dönüklüğünüze rağmen değil, içe dönüklüğünüz sayesinde geldiniz. Ne hissetmeniz gerektiğini düşünmek ve elinizden gelenin en iyisini yapmak için zaman ayırmayı kendinize borçlusunuz. Introvert bir kişiliğe sahipseniz, kendinizi rahat hissetmek için yapmanız gerekenleri yapmalısınız.

Gerçek molalar verin.

Yalnız başınıza öğle yemeği yemek istiyorsanız bunda utanılacak bir şey yok. Aslında bu içe dönük olarak kariyerinizi geliştirmek için atabileceğiniz en kolay adım olabilir. Öğle yemeğinizi tek başınıza yemek, günde iki kez binada tek başınıza dolaşmak veya sohbetlere katılmak yerine dinlenme odasında kitap okumak istiyor olabilirsiniz. Belki bu durum sizi sihirli bir şekilde terfi ettirmeyecek ama bu eylemlerin herhangi bir zararı olduğu anlamına da gelmez. (Hatta bu durum, yoğun bir gün boyunca ihtiyacınız olan iyileşme süresini elde etmenize yardımcı olacaktır.)

Kendinizi iş yoğunluğundan sıyırmak ve biraz kafanızı toparlamak için yalnız kalmaya ihtiyacınız olduğunu fark ederseniz, bunu yapın. Şu anda sohbet etmek istemediğinizi başkalarına fark ettirmek için çalışırken kulaklıklarınızı (sesli veya sessiz) takabilirsiniz. İş günü boyunca kendi özel alanınızı ve zamanınızı oluşturmaya çalışın; böylelikle daha iyi odaklanacak, daha fazla enerjiye sahip olacak ve daha üretken olacaksınız.

İlgini çekebilir: İş Hayatında Mutlu İnsanların 7 Alışkanlığı

Kişilik türünüze uygun bir çevre edinebilirsiniz.

Yabancılarla dolu büyük network etkinliklerine gitme hayranı değil misiniz? Bu olaylar size ezici, sinir bozucu ve yorucu mu geliyor? Bu etkinliklerden hiçbir verim alamazsanız, onlara gitmeyi bırakın ve Network oluşturmak için kendi yolunuzu bulun. Çevrimiçi sohbet etmeyi mi tercih ediyorsunuz? LinkedIn veya Facebook’ta, ortak profesyonel ilgi alanlarına sahip olma olasılığınızın yüksek olduğu profesyonel bir gruba katabilirsiniz. Yazar/tasarımcı/girişimci/herhangi birinin kariyerine hayran kaldıysanız, onlarla bir fincan kahve için görüşüp görüşemeyeceğinizi sorabilir veya çevrimiçi olarak görüşebilirsiniz. Örnek aldığınız biriyle geçireceğiniz yalnız bir saat, bir ağ oluşturma etkinliğinde tanımadığınız kişileri etkilemeye çalışmaktan daha verimli olacaktır.

İlgilendiğinizi gösterin.

Uzun bir günün sonunda yorulduysanız ve iş arkadaşlarınızla happy hour’da vakit geçirmek istemiyorsanız, sorun değil. Onları her zaman reddederek incitmemek için, kendi içsel rahatlığınızdan ödün vermeden umursadığınızı göstermenin bir yolunu bulabilirsiniz. Örneğin, kasvetli bir Pazartesi sabahı ofise simit getirin, ekibinizin üretken olmaktan çok konuşkan olduğu Cuma öğleden sonralarına katılım sağlayın. İçedönük olmanıza rağmen iş arkadaşlarınızla sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

Büyük adımlar atın.

Evinizin rahatlığından çıkmadan da kariyeriniz için önemli adımlar atabilirsiniz. Çalıştığınızı göstermek için ofiste geç saatlere kadar kalmak yerine, elbette eğer mümkünse, işinizi eve götürebilirsiniz. Evden çalıştığınız zaman, online eğitimlere de zaman ayırabilir, CV’nizi güçlendirebilirsiniz.

Gözlemlemede iyi olmak, içe dönük olmanın önemli bir avantajıdır. İş yerinde sizin veya ekibinizin gelişim alanlarını keşfetmek için bu yetenekten yararlanabilirsiniz. İçine kapanıklığınızı benimser ve onunla savaşmak yerine avantajlarından faydalanırsanız, kariyeriniz gayet sağlıklı ilerleyecektir.

İlgini çekebilir: Başarılı İnsanların İş Günlerinin Son 15 Dakikasında Yaptığı 4 Şey

Doğru işi seçin.

Her iş birbirinden farklıdır. Tabii ki de bazı işleri yapabilmek için üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olmak gerekir veya bitirdiğiniz bölüm sebebiyle çalışma alanlarınız kısıtlı olabilir. Ancak işinizin sizi sık sık rahatsız veya bitkin hissettirdiğini düşünüyorsanız, o zaman farklı bir iş yapmayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. İçe dönüklerin satış, hesap yönetimi veya müşteriye dönük pozisyonlardaki işlerden hoşlanmaları pek olası değildir. Tabii ki, içe dönükler bu işlerden zevk alabilirler, ancak bunlar dışa dönükler için daha uygun olabilecek işlere bazı örneklerdir.

Introvert kişilik tipine sahip insanlar, araştırma temelli rolleri, veri analizini veya iş arkadaşlarıyla çok fazla etkileşim gerektirmeyen dijital alanda bir kariyeri hedefleyebilir. Kendi başınıza çalışmak, programınızı ve iş arkadaşlarınızla etkileşimlerinizi daha rahat edeceğiniz bir oranda planlamanıza izin verebilir. Unutmayın, içe dönük eğilimlerinize uygun bir iş seçmek, kendinizi sınırlamakla aynı şey değildir; sizi neyin mutlu edip etmediğini bildiğinizin bir işaretidir. Daha mutlu ve sağlıklı bir çalışma ortamı, başarı için son derece önemli bir etkendir.

Kaynaklar
içe dönük kişilik tipi, içedönük, introvert insanlar