Hayattan Aldığımız Tatmin Duygusunu Nasıl Artırabiliriz? 

kıvırcık saçlı gülümseyen esmer kadın

Birçok iniş ve çıkışları olan, her gün yeni olasılıklar sunan bu heyecanlı hayat yolculuğunda rotamızı tatmin duygusuna çevirmek, hayatı yakalamak için güzel bir seçim. Bizi tatmin eden şeyleri bulmak ve onları tanımak, hayata karşı daha olumlu bir tavır ve bakış açısı geliştirmemize yardımcı olur. Hayata bu objektiften yaklaşmak, sadece mutluluk anlarını deneyimlememize değil, aynı zamanda sürdürülebilir ve tatminkar bir yaşam biçimine sahip olmamızı sağlar. Peki tatmin duygusunu artırmak için neler yapabiliriz?

Güçlü bir benlik bilinci geliştir.

Klinik psikolog Jennifer Guttman’a göre; insanlar kendine güvendiği, güçlü bir benlik bilinci geliştirdiği ve dünya üzerindeki etkilerinin farkındalığına vardığı zaman, daha fazla tatmin duygusu deneyimliyorlar.

Benlik bilincini güçlendirmek için ise Guttman, başladığımız işi yarıda bırakmamamızı, kararları başkası için almaktan ziyade kendimiz için almamızı, korkularımızla yüzleşmemizi ve sürekli diğer insanları memnun etmeye yönelik davranışları bırakmamızı tavsiye ediyor.

Her gün, en az bir iyi deneyim yaz.

Ne demişler, her gün iyi bir gün olmayabilir, ama her günün içerisinde mutlaka iyi bir şey olmuştur. Özellikle de geçirdiğimiz bu zorlu günlerde günlük rutinlerinin biraz anlamını yitirdiğini hissedebilirsin. Ama unutma ki, her şey enerjini nereye yönlendirdiğin ve odakladığınla ilgili. İster öğle yemeği için bir arkadaşınla buluşmuş ol, ister rahatlamak için yürüyüşe çıkmış ol; küçük de olsa bunların hepsini mutlaka bir köşeye yaz! O anlar zamanla anılara dönüşecek ve senin uzun vadede olumlu ve minnettar hissetmene yardımcı olacak. Minnettarlık duygusu ise coşkun bir mutluluk anının aksine, kişide hayat boyu sürecek bir tatmin hissi yaratır.

Dışa dönük ol.

Bazı araştırmalar, dışa dönüklüğün hayattan daha fazla tatmin alınmasıyla ve kişinin hayattaki esenliğiyle doğrudan bağlantılı olduğunu ileri sürüyor. Artık birine ulaşmak ve yeni arkadaşlar edinmek daha önce hiç olmadığı kadar kolay. Mektup arkadaşı bulmaktan uzun süredir konuşmadığın bir arkadaşınla tekrar mesajlaşmaya başlamaya kadar, günlük rutinini canlandıracak ve kişilerarası iletişim becerilerini geliştirecek yeni arkadaşlıklar kurabilirsin. 

Bir amaç edin.

Araştırmalara göre, amacı olan insanlar diğer insanlara kıyasla hayatlarından %20 daha fazla tatmin oluyorlar. Çok uç amaçlar edinmen şart değil. Küçük de olsa bir hedef belirlemek, ona doğru ilerleme yolculuğunda seni daha mutlu ve dirençli kılabilir. Eğer nereden başlaman gerektiğini bilemiyorsan, bir danışman veya terapistten yardım almak iyi bir başlangıç olacaktır. 

benlik bilinci, hayatta tatmin olmak için ne yapmalı?, tatmin
Kaynaklar